Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

جای خالی یک روشنفکر و منتقد متعهد (داد نورانی)!

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 23 سرطان 1390 ساعت 09:28

جای خالی یک روشنفکر و منتقد متعهد (داد نورانی)!

صبح روز پنجشنبه اعلام شد که داد "نورانی" روزنامه نگار مشهور کشور بر اثر سکته قلبی درگذشت. در خبرها آمده بود که داد نورانی یکی از روزنامه نگاران مشهور افغانستان و از منتقدان سیاست های دولت، شب پنجشنبه بر اثر حملهء قلبی درگذشته است.

انتشار این خبر از آن جهت تاسف بر انگیز است که با مرگ نورانی، یکی از تحلیلگران منتقد و البته متعهد به منافع ملی افغانستان که با حساسیت تمام، اوضاع جاری کشور را مراقب بوده و در نوشته ها، سخنرانی ها و مصاحبه هایش، در راستای نهادینه شدن دموکراسی در افغانستان تلاش می کرد، دیگر در بین ما نیست.

نورانی از آن جهت که یکی از نظریه پردازان سیاسی غیرجانبدار از اربابان قدرت بود، از احترام خاصی بین دست اندرکاران رسانه ها برخوردار بود. از همین رو مصاحبه ها و گفتگوهایش دربارهء مسایل جاری افغانستان از سوی بسیاری از رسانه های کشور به نشر می رسید. مرحوم نورانی به همین دلیل نیز از طرفداری زیادی در بین مردم و روشنفکران برخوردار بود.

داد نورانی در سالهای گذشته مدیر مسئول نشریه "روزگاران" بود و از سه  سال به این سو، نشریهء دیگری به نام پیشرو را تاسیس کرد. نورانی در هفته نامه روزگاران، عنوانی را تحت نام " کابلیان با خون می نویسند" باز کرد تا با درج خاطره ها و رخدادهای تلخ دوران جنگ های توجیه نشدنی داخلی، اذهان را به این سمت و سوی بکشاند که جنگ های داخلی طولانی مدت در افغانستان، جز آه و اندوه و غم، چیزی را برای مردم افغانستان و به خصوص کابلیان، نصیب نکرده است. نورانی با ابراز نفرت از جنگ و درج خاطرات تلخ آن، در واقع می خواست، همپذیری، همگرایی، صلح، مهرورزی و زندگی عاری از نفرت در جامعه را تبلیغ کند.

نورانی با توجه به استعداد سرشاری که در عرصهء تحلیل و نویسندگی داشت، با بسیاری از رسانه های کابل همکاری داشت و مقالات زیادی از وی به نام خودش و یا با نام های مستعار در رسانه های کابل به نشر می رسید.  نورانی همچنین یکی از اعضای فعال "کلید گروپ" بود و با این نهاد همکاری بسیار جدی داشت.

مرحوم نورانی گردانندهء برنامهء تحقیقی تاریخی " افغانستان در چهاردههء اخیر" بود که از رادیوی کلید به نشر رسید و از مهم ترین تحقیقات رادیویی در مورد چهاردههء اخیر افغانستان محسوب می شود. در این برنامه نیز نورانی توجهش به این متمرکز بود که با باز کردن زوایای مختلف و به خصوص پنهان ماندهء بحران موجود در افغانستان از چهل سال بدین سو، ذهنیت جدیدی را بنیان بگذارد که با استفاده از تجارب تلخ گذشته و به خصوص شکست ها، از شکست جامعه در آینده جلوگیری شود.

شکی نیست که مرگ نورانی، ضایعهء جبران ناپذیری برای کل جامعه می باشد. در این میان، رسانه ها ضایعهء نبود و درواقع کمبود وی را به خوبی احساس می کنند. مرگ وی ، بخصوص برای کلید گروپ یک ضایعهء جبران ناشدنی می باشد.

کلید گروپ، درگذشت داد نورانی را به خانواده، دوستان و همکاران ایشان تسلیت می گوید و برای وی جنت برین آرزو دارد و برای خانواده اش صبر جمیل و اجر جزیل از خدای پاک استدعا دارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر