Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آموزه‌ای از علمای وزیرستان

تهيه شده توسط سید علی رضا هاشمی
دوشنبه 13 سرطان 1390 ساعت 10:29

آموزه‌ای از علمای وزیرستان

علمای دینی در وزیرستان شمالی اعلام کرده اند که هرگونه عملیات تروریستی در آن منطقه با آموزه های اسلامی مغایرت دارد. این علما در رابطه به انجام عملیات انتحاری و تروریستی هشدار داده و آن را مخالفت با آموزه‌های اسلامی خوانده اند.

تلویزیون دولتی "جیو" پاکستان اعلام کرده که 300 عالم دینی مشهور در  مدرسه نظامیه عیدک در میرعلی مرکز وزیرستان شمالی به تاریخ 11 ماه جون میلادی گرده هم آمده اند و تصریح کرده اند که عملیات انتحاری مخالف اسلام می باشد. در گزارش‌هایی  که به نشر رسیده، عالمان وزیرستان در تجمع شان در مدرسه نظامیه عیدک میرعلی از نیروهای تندروی که در این مناطق دست به حملات انتحاری و تروریستی می زنند، خواسته که از این کار دست کشیده و به سان سایر مردم در زندگی عادی شریک شوند و باعث قتل و قتال نگردند.

اینکه عالمان دینی وزیرستان دست به چنین اقدامی می زنند، می تواند یک الگوی مناسب برای عالمان دین در افغانستان باشد. هیچ تردیدی وجود ندارد که عالمان دینی وزیرستان به این دلیل دست به این ابتکار زده اند که دیده اند، مردم منطقه شان از انتحار و حملات تروریستی رنج می برند و قربانی می دهند. در واقع علمای وزیرستان خواسته اند با چنین تجمعی و با چنین هشدارها و فتواها، جلو خون ریزی بیشتر مردم آن منطقه را بگیرند و از سوی دیگر از کشته شدن جوانان علاقمند به انتحار جلوگیری کنند.

هم اکنون مردم افغانستان از ناامنی رنج می برند. یک بخش قابل ملاحظه ای از این نا امنی ناشی از این است که افراد و اشخاصی با انجام حملات انتحاری و انفجاری باعث کشته شدن مردم می گردد. از سوی دیگر نیروهای خارجی نیز یکی از عوامل کشتار مردم محسوب می گردد. در چنین حالتی بسیار خوب است که علمای افغانستان نیز دست به کار شوند و با تجمع و فتوا دادن و نکوهش کردن حملات انتحاری و تروریستی، سهم مناسب و معقولی در تامین امنیت کشور اتخاذ کنند.

فتوای علما اگر در راستای نکوهش حملات در افغانستان بیان گردد، می تواند باعث این شود که ما در کشور خود از این پس زیاد شاهد کشتار مردم نباشیم. یک بخش از مسایلی که می تواند به خاتمه یافتن جنگ کمک کند، تشویق مخالفان دولت از سوی علما برای ترک جنگ و پیوستن به صلح و دست کشیدن از عملیات انتحاری و انفجاری است.

همانگونه که علمای دینی در وزیرستان بسیار هوشیارانه عمل می کنند و کوشش می کنند تا جلو انتحار و انفجار بیشتر  را در منطقه شان بگیرند، خوب است که این کار در افغانستان نیز صورت گیرد و عالمان با توجه به نقشی که دارند، در راستای تامین صلح و امنیت سهیم گردند.

اگرچه در افغانستان نیز حرکت‌های متعددی از جانب علما صورت گرفته و در این اواخر نیز علما و خطیبان شماری از ولایت ها در کابل گرد هم آمده و بر سهم گیری در تامین صلح و آرامش در افغانستان تاکید کردند.

اما اگر اینان گسترده تر در چارچوب یک برنامه سازماندهی شده، در این راستا گام بگذارند، می توانند دستاورد بسیار خوبی را در راستای تامین امنیت جامعه به دست بیاورند.

البته نمی توان گفت که علمای افغانستان در زمینه تامین صلح در کشور بی توجه بوده و دغدغه ای نداشته اند، اما باید این نقش برجسته شده به گونه ای گسترش یابد که بتواند بر افکار جوانانی که در صف انجام عملیات انتحاری هستند، تاثیرگذار واقع گردد.

در اين گردهمايى که هفته گذشته در کابل و با شرکت ملا امامان مساجد و علماى ولايات خوست، پکتيا، پکتيکا، غزنى، لوگر، ميدان وردگ و کابل برگزار شد، بر اهمیت نقش علما در سازماندهی جامعه تاکید شد.

مولوى عبدالحکيم منيب؛ معين مسلکى وزارت ارشاد حج و اوقاف در این گردهمایی گفت که بايد براى مخالفان دولت و مخالفان صلح  از طريق علما گفته شود که اگر مخالف صلح هستند، به اين مسئله توجه کنند که اين مخالفت‌هاي شان مخالفت با استقلال کشور است و اين کار شان کشور را به بحران مى کشاند. او از مخالفان مسلح دولت خواست که از مخالفت دست بکشند و شامل پروسۀ صلح شوند. این می تواند یک نوید خوب در تامین صلح و حرکت های مرتبط با آن از سوی علمای افغانستان باشد.

محمديوسف نيازى؛ وزير ارشاد حج و اوقاف نیز مقام مساجد و علما را مهم خواند و گفت:" بحرانى که امروز دامنگیر کشورشده، بايد علما نظر به قوت  و بزرگى که دارند راه حل آن را ازطريق مساجد دريابند. وی از علما خواست که در نمازهاى جمعه در رابطه به اهميت صلح و امنيت، صحبت کنند.  بنا بر این، باید کوشش شود تا چنین حرکت هایی از سوی علمای دین در سطح کشور گسترش یابد تا بتواند اوضاع و احوال امنیتی را در افغانستان بهتر سازد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر