Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خروج طالبان از لست سیاه و روند صلح

تهيه شده توسط كليد
يكشنبه 29 جوزا 1390 ساعت 10:37

خروج طالبان از لست سیاه و روند صلح

با اینکه برخی از سران کاخ سفید از جمله بارک اوباما خواهان خروج قسمتی از نیرو های نظامی خود بعد از جولای 2011 از خاک افغانستان است، اما برخی ها این خروج را بسیار عاجل می دانند و می خواهند که تا مدتی این نیروی اخراجی بازهم در افغانستان باقی بمانند. اوباما قبلاً گفته بود که به نظر جنرال پتریوس در این مورد انتظار می کشد و اینک پتریوس می گوید که این نیرو ها تا 2012 افغانستان را ترک نکنند.

یکی از دلایلی که خروج عاجل و شتابزدۀ نیرو های امریکایی را از افغانستان عنوان می کنند، مصرف بالای این نیرو ها در افغانستان است که ماهانه به 110 ملیارد دالر می رسد و هر سرباز امریکایی در افغانستان روزانه 2700 دالر مصرف دارد. با خروج برخی از این نیرو ها این مصارف تقلیل پیدا خواهد کرد. اما اصل بحث اینجاست که اگر سران کاخ سفید و فرماندهان اردوی امریکا از روز اول به این مسئله توجه می کردند و صدم حصۀ این مصرف را بر نیرو های خود افغان انجام می دادند، مطمئناً که حال گراف مصرف آنان به این اندازه بالا نمی رفت.

امریکایی ها مطمئناً که بخش اعظم نیرو های خود را از افغانستان بیرون نخواهند کرد و به این خاطر تلاش دارند تا هرچه زود تر معاهدۀ ستراتیژیک درازمدت را با دولت افغانستان از طریق لویه جرگه به امضا برسانند، اما اینکه بتوانند تا یکسال دیگر بخش مهم جنگ را کنترول و امنیت را در نقاط خونین تامین نماید، بعید به نظر نمی رسد. فرماندهان امریکایی به این باورند که ستون فقرات اصلی دفاع طالبان را در داخل افغانستان شکسته اند و القاعده با ضربات کاری و مخصوصاً قتل بن لادن دیگر این منطقه را ترک گفته اند. با اینکه چندماه پیش اعلان شد که القاعده فقط دو هزار نیرو در وزیرستان و افغانستان دارد، اما حال تعداد جنگجویان مهم آن را فقط 80 تن می دانند که در این منطقه باقی مانده و فعالیت های شان راکد می باشد.

نیرو های امریکایی از چند روز به این سو در تلاش جابجایی نیرو در ولسوالی های نا آرام وردک و غزنی می باشند، زیرا این دو ولایت به شدت نا آرام اند و شاهراه کابل – قندهار عموماً در این دو ولایت ضربه می خورند و طالبان این مسیر را از همه جا بیشتر تهدید می کنند. در صورتی به زودی امنیت نسبی در این دوولایت تامین شود، رفت و آمد در این مسیر آسان خواهد شد و مورال همگانی بلند خواهد رفت.

اما اساساً اگر ایالات متحده برای راحت شدن از جنگ کنونی پاکستان را زیر فشار قرار ندهد و آی اس آی و اردوی پاکستان را از کار حمایت از طالبان باز ندارد، ممکن نیست با تمام فعالیت ها و کشتار طالبان در وضعیت امنیتی تغییر جدی به میان بیاید. زیرا اردوی پاکستان در پشت جبهه به تولید طالب مصروف است و این ماشین چنان فعال است که چند برابر تلفات در افغانستان، طالب جدید تولید می نماید. سران طالبان در پاکستان در چنگ آی اس آی قرار دارند و تا زمانیکه پاکستان ازاین ستراتیژی دست نکشد ممکن نیست در افغانستان روی صلح و امنیت را دید.

تلاش های امریکا برای دستیابی به مصالحه با طالبان نیز بدون حمایت پاکستان نا ممکن است، چون چگونگی تشکیل، تعیین رهبری، تعیین ستراتیژی های جنگی، جمعاوری پول و امکانات، ارسال نیرو، تعیین اهداف جنگی، رهبری ستراتیژی های جنگی طالبان، وحدت ها و هماهنگی های طالبان ... تماماً توسط آی اس آی صورت می گیرد. وقتی امریکا در افغانستان و وزیرستان بر طالبان فشار می آورند، این آی اس آی است که فوراً در شیوۀ کار آنها تغییر ایجاد می کنند و به این صورت آنها را از ورطۀ سقوط نجات می دهند. پس باید مشت آی اس آی که طالبان در آن قرار دارند، رو شود و بعد خالی گردد، در غیر آن این همه کشت و کشتار راه به جایی نمی برد.

امریکا طویلترین مسافرت نظامی خود را اینک در جنگ افغانستان به سر می برد که اگر از یکسو پاکستان و آی اس آی سر جایش نشانده نشود، با بخشی از طالبان مصالحه صورت نگیرد، عملیات نیرو های ناتو شکل واقعی پیدا نکند، اردوی افغانستان از نظر تعداد، آموزش و تسلیحات قوی نگردد و از سوی دیگر امریکا به باز سازی واقعی افغانستان توجه نکند، بر ضد فساد و مواد مخدر گام های اصلی را بر ندارد، فاسدان و چپاولگران را از ساختار قدرت کنونی افغانستان دور نسازد، به فقر و بیکاری پایان ندهد، ممکن نیست در افغانستان صلح، امنیت، ترقی و پیشرفت استقرار پیدا کند و امریکا با این خروج فوری نمی تواند بار دیگر شاهد حضور قوی القاعده در افغانستان و در نهایت تهدید خود و متحدانش در دنیا نباشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر