Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

انتقال مسوولیت امنیتی و ضرورت تجهیز نیروهای ملی

تهيه شده توسط كليد
يكشنبه 22 حوت 1389 ساعت 15:06

انتقال مسوولیت امنیتی و ضرورت تجهیز نیروهای ملی طرح تحویل امنیت افغانستان به نیرو های افغان که در کنفرانس لیسبون به تصویب رسید، از چند روز به اینسو آغاز شده است. تا حال سه ولسوالی در زابل و دو ولسوالی در نقاط دیگر کشور به نیرو های افغان تحویل داده شده اند. قرار است به زودی امنیت لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، شهر هرات، مزار شریف،  امنیت ولایت کابل به استثنای ولسوالی سروبی، ولایت پنجشیر و ولایت بامیان به این نیرو ها سپرده شود. قرار است تا 2014 این طرح در سر تا سر افغانستان تطبیق گردد.
اینکه نیرو های افغان قادر به تامین چنین امنیتی شوند یانه باید این را در عمل دید. اما آنچه روشن است اینکه امروز هم در بسیاری مناطق کشور نیرو های امنیتی افغان در خط مقدم مقابله با مخالفان قرار دارند و نیرو های ناتو حیثیت حمایوی را بازی می کنند. دوسال قبل مسوول دفتر یوناما در افغانستان به جلسه شورای ناتو در پایتخت ناروی اعلان کرد که مسوولیت پیشبرد 60 درصد جنگ در افغانستان را نیرو های افغان به عهده دارند که این خود می توانست الهامی برای  سپردن چنین مسوولیت خطیری به حساب آید. زیرا همه می دانیم که اکنون حدود 150 هزار نیروی ناتو در افغانستان مستقر اند که بخش اعظم آنان را نیروهای امریکایی می سازند. اما این نیرو ها در جاهای خاصی در گیر می باشند و در بعضی مناطق تا مورد حمله قرار نگیرند، حتی از مقر شان بیرون نمی شوند. مگر نیرو های پولیس افغانستان که در خط مقدم جنگ قرار دارند و شب و روز در مناطق نا امن در حرکت اند، تلفات بسیاری را متحمل می شوند و به همان پیمانه بر نیرو های مخالف نیز تلفات وارد می سازند. در حقیقت جنگ امروزجنگ میان پولیس افغانستان و نیرو های طالب و القاعده است.
برای اینکه نیرو های امنیتی افغان توان تامین امنیت سراسر کشور را پیدا کنند، باید در نفرات، کیفیت و تسلیحات آنها تغییرات کلی به وجود آید. قرار است تا اکتوبر 2011 نیرو های امنیتی افغانستان به 305000 نفر برسد، اما رحیم وردک وزیر دفاع افغانستان می گوید که تا 2014 تعداد این نیرو ها به 4 صد هزار خواهند رسید. با اینکه نیرو های مخالف از سوی نهاد های معینی در پاکستان و ایران تسلیح می گردند و هر روز به سلاح های جدیدی دسترسی پیدا می کنند، در صورتی ناتو سطح تسلیحاتی نیرو های امنیتی افغان را آنچه امروز است همینگونه نگهدارد، ممکن نیست در برابر ماشین جنگی مخالفان قادر به تامین امنیت کل کشور گردند. زیرا جنگ امروزی به جت های جنگی و هلیکوپتر ها حمله آور ضرورت دارد و بدون چنین ابزارهایی ممکن نیست مخالفان نیرومند خود را در میدان جنگ شکست بدهند. علاوتاً این نیرو ها به سلاح های ریکتیف و زرهی چون تانک های پیشرفته نیاز دارند، زیرا در گسترۀ جنگی افغانستان که از هر نوع طبیعتی برخورداراست، نمی شود فقط با سلاح سبک دفاع و حمله کرد و دشمن را شکست داد. نیرو های امریکا و ناتو در افغانستان و عراق برای کشتن هر طالب 250 هزار مرمی فیر می کنند، پس نیرو های افغان برای تامین چنین امنتی حد اقل  ضرورت به دهم حصۀ این مهمات دارند که باید قبل از تحویلی کل امنیت این مسایل به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.
آموزش نیرو های پولیس و اردوی ملی، از مسایل دیگریست که باید روی آن جداً مکث صورت بگیرد. شیوع مواد مخدر و فساد در نیرو های پولیس و بیسواد بودن 95 درصد افراد پولیس، عدم پرداخت معاش کافی برای نیرو های اردو و پولیس، عدم توجه لازم به خانواده های کشته شدگان نیرو های امینتی که روزانه چون برگ درخت می تکند، از مسایلی است که باید دولت افغانستان و قومندانان این نیرو ها قبل از تحویلی تامین امنیت با ناتو حل بسازند. زیرا در صورتی این امنیت به طور کامل به نیرو های افغان سپرده شود، بخش اعظمی از مصارف نیرو های ناتو و امریکا در افغانستان کاهش پیدا می کند و این می تواند در کمک به نیروهای امنیتی افغان به مصرف برسد.
تحویلی امنیت به نیرو های افغان یک تحول بسیار مهم و دستاورد کلانی برای دولت افغانستان به حساب می آید. این تحویلی موازی به  مسئولیت های امنیتی نیاز به گرفتن مسئولیت های مهم دیگری هم دارد که در ان صورت خود را تکمیل کرده می تواند. زلمی رسول وزیر خارجۀ افغانستان چند روز قبل اعلان کرد که باید در پهلوی دادن مسئولیت امنیتی به نیرو های افغان، دفتر یوناما درمورد تحویلی برخی از مسئولیت های سیاسی اش به دولت افغانستان نیز غور نماید. زیرا در آن صورت دولت افغانستان به تصمیم گیری های خاصی که حال یوناما آن ها را انجام می دهد، نیاز خواهد داشت. علاوتاً حال که 85 درصد کمک های بین المللی توسط خود دونر ها و خارج از صلاحیت دولت افغانستان به مصرف می رسند، در صورتی مسئولیت مهم امنیتی به دولت افغانستان واگذار شود، باید صلاحیت این مصارف را هم بگیرد، اینکه در شرایط کنونی کشور های حمایت کننده حاضرند که چنین کاری بکنند، معلوم نیست.
دولت افغانستان برای به دست گیری این صلاحیت هاست که برخی از کمپنی های امنیتی خصوصی را بند کرد. چون به این باور بود که این کمپنی ها در درون دولت افغانستان دولت مسلح دیگری را ایجاد کرده و هر طوری می خواهند، همانگونه عمل می کنند.
نیرو های امنیتی افغان قرار است در 2014 به طور مکمل این امنیت را به دست گیرد، اینکه بعد از آن سرنوشت 150 هزار نیروی کنونی ناتو چه می شود، باید در همان وقت دید. مخصوصاً که برخی از این کشور ها تصممی دارند که نیرو های خود را تا آن زمان از افغانستان بیرون کنند، اما اینکه امریکا و انگلیس در آن زمان چه تصمیمی خواهند گرفت، در عمل دیده شود، زیرا تا حال در این مورد صحبت های ضد و نقیض بسیاری کرده اند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر