Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قذافی در برابر خشم مردم

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 18 حوت 1389 ساعت 11:12

قذافی در برابر خشم مردم

عصیان در شرقمیانه و شاخ افریقا بالاخره در لیبیا متمرکز گشت و تصمیم قدرت های بزرگ بر آن است که نه تنها به استبداد 42  سالۀ قذافی، مردیکه بر کان نفت سوار است، پایان داده شود که حداقل با سی تن از همگامان و همرهانش در مقابل دادگاه لاهه بایستد و حساب خون های ریخته را باز پس دهد.

بعد از آنکه جوان بیکاری در تونس خود را نذر آتش کرد و خیزش های خونینی در مصر، الجزایر، بحرین، یمن، ایران واردن  به راه افتاد، سران ایالات متحدۀ امریکا که سالها با شاهان، امیران و رییس جمهوران این دولت ها در مغازله و روابط تنگاتنگی قرار داشتند، پیوسته این دولت ها را کمک کردند تا به نرمی در توافق با عصیانگران بنیاد نظام های شان حفظ گردد، کاریکه در آنها به خیر گذشت و بالاخره خودِ به پا خاستگان، میدان تحریر در قاهره را با برکناری حسنی مبارک پاک کاری کردند. اما در این جریان چشم ها به سوی لیبی و سوریه دوخته شده بود و ترس نانوشته ای از خیزش ها در عربستان سعودی شاه و شهزادگان این کشور و متحدان شان در قصر سفید را سخت در اضطراب نگهداشته، تلاش داشتند تا محور این  بحران را بعد از خیزش در لیبی   به طرابلس انتقال دهند. کاریکه با موفقیت به سر رسید.

فرزندان و حواریون معمر قذافی که 42 سال آنچه خواستند بر خلق لیبی روا داشتند، با اولین جرقه های خیزش، در پاسخ راه آتش و نبرد را  پیش گرفتند، این چیزی بود که سران قدرت های بزرگ آن را می خواستند. عصیان لیبی خلاف انتظار به زودی به نبرد مسلحانه مبدل شد و شورشیان، شورای موقت ملی را ساخته، رهبری عصیان لیبی را به دست گرفتند و با دستیابی به سلاح های سبک و ثقیل بخشی از شهر های این کشور را تصرف نمودند، اما نیرو های وفادار ارتش و پولیس لیبی به قذافی در سرکوب خونین این قیام اقدام نمودند.

قیام کنندگان به زودی مهمترین شهر نفتی لیبی ، راس لانوف و مناطق اطراف آن را تصرف کردند و این ضربۀ سخت اقتصادی برای قذافی و اردوی لیبی بود که طی چند روز گذشته شاهد درگیری های خونینی است. شهرهای زاویه و مصراته در غرب لیبی همچنان در دست مخالفان است و نیروی هوایی قذافی با حملات هوایی آنها را می کوبد. دو روز قبل  نیرو های وفادار به قذافی قادر شدند شهر «بن جواد» در نزدیکی راس لانوف را از کنترول شورشیان خارج کند و به این صورت راه برای تصرف راس لانوف آماده شده است.  با اینکه آمار دقیقی از تلفات در درگیری های اخیر به دست نیامده، اما حدود 3 هزار نفر تا حال  در درگیری های لیبی به قتل رسیده و بیش از 2صد هزار نفر به خارج گریخته اند.

با اینکه طرفداران معمر قذافی تا حدی خوشبین اند که به زودی کنترول مناطق از دست رفته را باز پس خواهند گرفت، معمر قذافی پیشنهاد مذاکره با شورای ملی موقت را کرده، اما مصطفی قیرانی سخنگوی این شورا که مقر آن در شهر بن غازی است، این پیشنهاد را رد کرده و می گوید که قذافی دیگر رهبر لیبی نیست و به علاوه اینکه باید از قدرت دست بردارد، به پای میز محاکمه نیز کشانده شود. از سوی دیگر امریکا، انگلیس و فرانسه در پی مذاکره با اعضای پیمان ناتو و تصویب لایحۀ در شورای امنیت اند که لیبی را منطقۀ پرواز ممنوع اعلان کنند و قذافی را در سرکوب مخالفان از قوای هوایی که حال نیرومند ترین فکتور مقابله اش با شورشیان است، محروم سازند. علاوه به این تا حال چند بار اوباما اعلان کرده است که راه های مداخلۀ نظامی در لیبی را مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی درگیری در لیبی ادامه پیدا کند، احتمال این مداخله وجود دارد. زیرا امریکایی ها شاخ افریقا را به عنوان منطقۀ مهم در سیاست های جهانی خود دانسته، مخصوصاً که در این منطقۀ با ارزش  هیچ پایگاه نظامی ندارند.

معمر قذافی که در این چهل سال ملت مطیعی را زیر فرمان داشت و با حرکت های جنون آمیز و گاه سوپر انقلابی برخزانۀ نفت این کشور، با فرزندان نه گانه اش، ثروت هشتاد ملیارد دالری گرد آورده و هرگز گمان نمی کرد که در حیات خود با چنین عصیانی رو به رو گردد، لذا فرزندش سیف الاسلام که مسئولیت بخشی از نیرو های پولیس را به عهده دارد، در این روز ها فقط دستور آتش و بمباران می دهد. خود قذافی که دگروال نظامی است، تبلیغ می کند که این شورش زیر سر القاعده است و شورشیان در دامن اسامه پرورش یافته اند. اما آنچه تا حال در این رویارویی دیده شده، اثری از القاعده به چشم نمی خورد و بیش از ده گروه سیاسی که در این روز ها در لیبی تبارز کرده و بخشی از شورای ملی موقت را می سازند، اکثر  اصطلاح دموکراتیک را یدک می کشند و به این خاطر نمی توان آنها را وابسته به القاعده دانست.

قذافی در برابر خشم ملت خود قرار گرفته  و راهی جز بیرون رفتن از قدرت ندارد. در این روز ها خود قذافی هم تا حدی متوجه این شکست شده و به این خاطر پیشنهاد مذاکره  به شورای مولی موقت می دهد و برای ماندن قدرت شرایطی را مطرح می سازد، اما این وظیفۀ خلق بیدار و به پا خاستۀ آن کشور است که عنان این عصیان را به دست هیچ بیرونی ندهند و خود آنچه به خیر و فلاح ملت خود می دانند،  همانگونه عمل کنند. زیرا تجربۀ افغانستان و کشور های دیگر در این سالها نشان می دهد که خود ملت ها باید سرنوشت خود را  خود رقم بزنند، در غیر آن جز خونریزی، بدبختی و کشتار چیزی نصیب شان نخواهد شد.

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر