Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ایران و جاسوسی الکترونیکی

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 08 حوت 1389 ساعت 15:19

ایران و جاسوسی الکترونیکی

اخیراً شورای امنیت ملی به ادارۀ تنظیم خدمات مخابراتی وزارت مخابرات خبر داده  که ایران دستگاه های استراق سمع قوی در منطقۀ سرحدی نیمروز در ساحۀ بخشداری ده دوست محمد نصب  و به کنترول ارتباطات مخابراتی در افغانستان اقدام نموده است. شورای امنیت ملی از وزارت مخابرات خواسته  تا در صورت امکان هرچه زود تر از این استراق سمع ایرانی در افغانستان جلوگیری نماید.

انجنیران وزارت مخابرات می گویند که تا حال از چنین استراق سمعی اطلاع ندارند و به زودی دستگاه های مانیتور را جهت رد یابی این استراق سمع به نیمروز می فرستد و در صورتی ایرانی ها دست به چنین کاری زده باشند، آن را رد یابی و جلوگیری خواهند کرد. این وزارت می گوید که قبلاً ایرانی ها حدود 600 پی سی او در شهر زرنج نصب کرده  که برچیده شدند و اما پوشش های مخابراتی ایران، پاکستان و ازبکستان تا ده کیلومتر در داخل خاک افغانستان را نیز زیر پوشش دارند و این مشکلی است که دولت افغانستان با آن رو به رو می باشد.

معلومات دقیق شورای امنیت در مورد نصب دستگاه های استراق سمع سپاه پاسداران ایران، نشان می دهد که این ادعا دقیق و تحقیق شده است، در غیر آن با چنین قاطعیتی از سوی این شورا عنوان نمی شد. زیرا شورای امنیت منطقاً باید با منابع استخباراتی وزارت دفاع، امنیت ملی و وزارت داخله در تماس قرار داشته باشد و علاوه به آن از منابع استخباراتی خارجی که از امکانات کنترولی بیشتری در افغانستان بر خوردار اند نیز باید با خبر باشند. به این خاطر وزارت مخابرات باید هرچه زود تر به این ارزیابی دست بزند و چنانچه ادعا می کند که قادر به جلوگیری از این استراق است، در پی اقدام لازم بر آید. در این میان بعد از تثبیت این عمل تجاوزکارانۀ ایران، وزارت خارجۀ افغانستان نیز باید اعتراض شدیدی بر ایران وارد کرده، آن را به نقض قوانین بین المللی ارتباطات محکوم نماید. زیرا این یک مداخلۀ صریح و آشکار ایران در خاک افغانستان است. چون تجاوز مخابراتی بر خاک یک کشور با تجاوز عسکری تفاوتی ندارد و به این خاطر افغانستان باید جوابده جدی این عمل ایران باشد.

از همه بیشتراین سوال مطرح است که ایران چه ضرورتی  به هر شیوۀ  مداخله در افغانستان دارد. این درحالیکه سفارت ایران در کابل مدعی است که در عالی ترین سطح روابط با دولت افغانستان قرار دارد. اینکه ایران به افرادی در سطح بالای حاکمیت الطاف خاصی دارد، برای برخی از نمایندگان شورا، برای برخی از رسانه ها و افراد و اشخاص منفرد پول می پردازد، به هیچ کس پوشیده نیست، این را اخیراً ویکی لکس به صراحت افشا کرد و همچنان جدل های  پرداخت پول به دفتر کرزی و شخص داوود زی روز ها نقل رسانه ها بود، با تمام این کارکرد های استخباراتی ایران در افغانستان، تا حال کسی  دست او را نگرفته، پس  این کشور چه ضرورتی دارد که باید تمام مکالمات تلیفونی مردم  افغانستان  را ثبت کند و به حریم شخصی مردم افغانستان نفوذ نماید. این مسئله علاوه به اینکه یک تجاوز بر سرزمین افغانستان می باشد، نقض تمام اخلاق انسانی هم بوده می تواند.

رژیم حاکم بر ایران در سالهای اخیرنشان داده که تمام برخورد های آن با دولت و مردم افغانستان دو رویانه و ریاکارانه بوده است. از یک طرف مدعی همزبانی و همفرهنگی با مردم افغانستان است و از سوی دیگر تا می تواند به تحقیر، توهین، ضرب و شتم و حتی کشتار این همزبانان و همفرهنگان خود در ایران دست میزند و از هرطریقی مردم افغانستان را زیر فشار قرار می دهد، به جاسوس پروری می پردازد و با اینکه صد ها استفاده از آب و خاک افغانستان دارد، همیشه برمردم افغانستان منت می گذارد و این همه قساوت قلبی را حق خود دانسته، با رقص و پایکوبی به کشتار آوارگان افغان می پردازند و از لاشه های خونین آنان با شادی و شعف تصویر بر می دارند.

با اینکه بیشتر همسایگان و کشور های منطقه به نحوی در افغانستان مداخله می کنند، اما این کار  ایران تا حال عمیق تر و عریان تر بوده است و حال که ایران به تجاوز مخابراتی بر خاک افغانستان دست زده و تمام قوانین و عرف بین المللی و همسایگی را نقض کرده، دولت و مردم افغانستان باید بدانند که  این همسایۀ همزبان، از هیچ  مداخله ای در افغانستان دست بردار نیست. وقتی با چنین روحیه و حقی بر مرز ما چنین وسایلی را نصب می کند، می توان نیات و چشم داشت های گسترده تری را نیز از این همسایه انتظار داشت. آقای کرزی و حواریون او باید از این کار ایران درس بگیرند و با چین نیاتی برخورد ساده لوحانه نداشته باشند، مخصوصاً بعد از آنکه این استراق سمع  کاملاً تثبیت شد، دیگر جایی برای روابط «درسطح عالی» میان دو کشور نمی تواند وجود داشته باشد. در ان صورت این ابتدایی ترین چیزیست که مردم افغانستان از کرزی خواهند خواست.

 

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (2)

نوشتن نظر