Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بازی استخباراتی پاكستان

تهيه شده توسط احسان الله فرزان/ همبستگی فاوندیشن
پنجشنبه 14 دلو 1389 ساعت 09:24

بازی استخباراتی پاكستان

انتشار خبر تداوی ملا محمدعمر، رهبرطالبان كه هفتهء گذشته در روزنامهء واشنگتن پست به نشر رسید، بار دیگر بر یك حقیقت تلخ سیاسی در معادلات جاری در افغانستان صحه گذاشت.

براساس خبر منتشر شده از جانب روزنامهء مذكور كه گفته می شد مبتنی بر گفته های یك شاهد عینی از شفاخانه ای در شهر كراچی است، ملامحمد عمر به كمك سازمان استخباراتی پاكستان در آن شفاخانه مورد معالجه قرار گرفته است. عملیات جراحی انجام شده بر روی رهبر طالبان در این شفاخانه به دلیل ابتلای وی به سكتهء قلبی بوده است.

هرچند با گذشت چند روز از نشر این خبر، سخنگوی گروه طالبان در افغانستان و مقام های استخباراتی پاكستان این خبر را رد نموده و آن را به دور از واقعیت خواند؛ اما منابع آگاه، وقوع این رویداد را دور از احتمال ندانستند. شواهد گذشته و مستندات نشر شده از رسانه های خبری پیش از این نیز، گواه روشن براین مدعا بوده اند كه سازمان استخباراتی پاكستان یكی از حامیان سرسخت گروه های مخالف مسلح دولت افغانستان می باشد. ولی این سازمان با همكاری دولت آن كشور مدام از زیر بار پذیرفتن این واقعیت تلخ شانه خالی نموده است.

دولت پاكستان همواره با بازی دوگانه كوشش نموده است، هم بر میخ بكوبد و هم برنعل. در نتیجه با بلعیدن كمك های مبارزه با تروریزم از سوی جامعهء جهانی، كار قابل ملاحظهء نیز در این راستا انجام نداده است.

اما انتظار می رفت قضایای اخیر در پاكستان و آسیب سهمگینی كه این كشور از ناحیهء رشد تروریزم در خاك خویش متحمل شد، مقام های استخباراتی این كشور را از كاركرد شوم شان پشیمان ساخته باشد. در نتیجه امید برآن بود كه ارتباط حمایتی این سازمان با القاعده و طالبان قطع شده باشد. ولی خبر نشر شده از واشنگتن پست خلاف این انتظار را به اثبات رساند.

نشر این خبر در مقطع زمانی كنونی از آن رو اهمیت دارد كه این روزها مقام های سیاسی پاكستان خویشتن را در تلاش های صلح جویانه صادق تر از پیش نشان داده و ابراز حسن نیت در خصوص تأمین امنیت و ثبات در منطقه می كنند. سفر اخیر شورای عالی صلح در واقع بیانگر این حسن نیت از جانب پاكستانی ها بود. هرچند گمانه زنی ها از این سفر و نتیجهء مثبت از مذاكره با شك و تردیدهایی نیز همراه بوده و از آغاز حدس كارشناسان سیاسی براین بود كه مقام های پاكستانی در پروسهء تأمین صلح، صداقت لازم را ندارند.

تا اینكه بالاخره، این بازی فریبكارانه با پخش خبر تداوی ملا محمد عمر توسط سازمان استخباراتی این كشور افشا شده و پردهء پنهان كننده از روی دست دسیسه كارانه ای پشت پردهء آشوب آفرینی در افغانستان رونمایی شد.

علاج ملامحمد عمر در پاكستان شك و تردیدها را بیشتر ساخت كه به راستی پاكستان در باج ستانی از جامعهء جهانی صادقانه عمل نكرده و هدف وی از گرفتن كمك ها به بهانهء مبارزه با تروریزم تنها قاپیدن سرمایه های خارجی است. چرا كه هرگاه دولت پاكستان بخواهد عناصر دسته اول رهبری طالبان را كه امروزه ملیون ها دالر برای گرفتاری آنان جایزه تعیین گردیده است، دستگیر نماید، به آسانی این كار را می توانند. دولتی كه در تحت سیطره و در خاك تحت حاكمیت وی، یك فرد تحت تعقیب تداوی شود، در واقع به معنای این است كه آن فرد همیشه در چنگ آن دولت و در دست سازمان های كشفی و استخباراتی او می باشد.

لذا، سازمان استخباراتی پاكستان هر زمانی كه بخواهد بسیار به راحتی خواهد توانست ملامحمدعمر را دستگیر و به دوسیهء زعامت جنگ محلی توسط مخالفان مسلح دولت در افغانستان خاتمه ببخشد.

بنابراین، اگر واقعا جامعهء جهانی تصمیم جدی جهت پیگیری و دستگیری رهبر طالبان را دارد با جستجوی شواهدی در عملكرد دولت پاكستان و سازمان استخباراتی این كشور، می تواند راه روشنی برای رسیدن به مخفیگاه او باز نماید. برای رسیدن به این هدف فقط كافی است بر سازمان استخباراتی پاكستان فشار وارد شود تا این سازمان كه ارتباط آن با طالبان و القاعده توسط اسناد مكرر ثابت شده است، شر رهبران آشوبگر را از فضای سیاسی افغانستان كم نماید.

اما متأسفانه نبود میكانیزم منظم فشار بر این سازمان، این شك و تردید را در اذهان زنده می سازد كه گویا عزم جدی برای دستگیری این افراد وجود ندارد و یا هم جامعهء جهانی در مقابل بازی های استخباراتی در پاكستان دست كوتاه تری دارند. چرا كه پخش خبرهایی كه به نوعی از روابط طالبان و پاكستان پرده بر می دارد، هر ازگاهی برعدم جدیت جامعهء جهانی بر مبارزه با تروریزم نقطهء تردید و سیاه را برجسته می سازد. این خبرها به طور مكرر بازی خطا و خطر پاكستان را در امر مبارزه با تروریزم به نمایش گذاشته و بر بخشش و گذشت جامعه جهانی دلالت می كند.

به هر حال، انتظار می رود كه كشورهای هم پیمان مبارزه با تروریزم اگر می خواهند قلمرو افغانستان را به عنوان محور جنگ های تروریستی و سایر دنیا را به عنوان بستر قابل تهدید از این ناحیه، از خطر تروریزم نجات داده و خاطر مردم دنیا را از این پدیده آرام سازند، سرنخ اصلی را در پاكستان جستجو نمایند. با این راهكار یقینا راه مبارزه با تروریزم به زودترین وقت به منزل مقصود رسیده و این كاروان به تركستان رهسپار نخواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر