Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

انفجار بیشتر و باج‌خواهی پاكستان

تهيه شده توسط عبدالعالم فرهنگ
شنبه 04 جدي 1389 ساعت 15:05

انفجار بیشتر و باج‌خواهی پاكستان

از زمانی كه بر اساس پیشنهاد جنرال استانلی مك كریستال مبنی بر شدت یافتن عملیات علیه نیروهای افراطی، حمله های طیاره های بی‌سرنشین در مناطق مرزی پاكستان شدت یافت، میزان ناامنی در ولایت های جنوبی و سایر ولایات رو به كاهش نهاده بود. در مقابل، خشم گروه‌های افراطی بیشتر به داخل پاكستان متمركز شده و میزان حمله های انفجاری به مناطق آشوب خیز آن كشور افزایش یافت.

اما در طی یك هفتهٔ گذشته و در جریان چهار روز (از بیست و چهارم تا بیست و هشتم قوس) دستكم پنج رخداد خونین اتفاق افتاد كه در هركدام از آن، عوامل حمله های انتحاری دست داشتند.

سیر معكوس رخدادهای انفجاری به لحاظ زمانی در طی یك هفته اخیر اینگونه به مشاهده رسید:

-  یک گروه مسلح شش نفری حوالی ساعت شش صبح، بیست و هشتم قوس بر مرکز جلب و جذب اردوی ملی در شهر کندز حمله کردند. این حمله یك روز تمام را در بر گرفته و تلفاتی را نیز در برداشت.

-  همزمان با این حادثه، در یك حملهٔ انتحاری در ساحه پلچرخی شهر كابل پنج تن از منسوبان اردوی ملی کشته شدند. در این حمله یک مرد انتحار کننده که سوار بریک موتر بود در ساعات اولیه صبح، موتر حامل خود را در نزدیکی موترعمله ای نیروهای اردوی ملی انفجارداد. علی رغم تلاش و جستجوی خانه به خانه، نیروهای امنیتی موفق به گرفتاری فردی كه در این حمله دست داشت، نگردیدند.

- دو روز قبل از آن به تاریخ 26 قوس از اثر انفجار یک ماین کنار سرک در ولسوالی کشک کهنهٔ ولایت هرات شانزده نفر کشته و شش تن دیگر زخمی گردید.

- همچنان انفجار دیگری در تاریخ 25 قوس در شهر کندهار باعث کشته شدن سه طفل و مجروحیت 6 تن دیگر شد.

- یك روز پیش از آن نیز سه تن از افراد گروه طالبان حین جاسازی ماین در ولایت هلمند جان باختند.

قبل از آن نیز رویدادهای خونین دیگری در ولایت های مختلف كشور رخ داد كه  سیر صعودی حمله های انتحاری را در یك هفتهٔ اخیر نشان می دهد.

این درحالیست كه در جریان چند ماه اخیر میزان حمله های انتحاری كاهش یافته بود؛ اما از زمانی كه زمزمهٔ بازنگری در استراتیژی ایالات متحده امریكا در میدان سیاست طنین انداز شد، بار دیگر آهنگ انفجار در خاك افغانستان و از آن جمله در پایتخت، گوش شهروندان كشور را به خراشیدن گرفت.

با این حساب، اگر این رویدادهای سیاسی را در دایرهٔ بازنگری استراتیژی ایالات متحدهٔ امریكا مورد بررسی قرار داده و پیوند آن را به گزینهٔ ارجاع دهیم كه در آن به فشار بیشتر بر پاكستان و قطع حمایت این كشور از گروه های افراطی تأكید شده بود، ارتباط افزایش حمله ها در افغانستان و پیشنهاد فشار و حمایت از پاكستان برای از بین بردن ریشه های تروریزم قابل تأمل است.

به نظر می رسد شامهٔ سیاسی دولتمردان پاكستانی، به خصوص حلقه های طرفدار گروه های افراطی از بازنگری استراتیژی اینگونه احساس نموده باشند كه با راه اندازی تحرك های بیشتر از نوع حمله های انتحاری و انفجاری، سهم حمایت مالی خویشتن را بیشتر سازند. چرا كه با بزرگ نمایی خطر افراط گرایی در افغانستان اینگونه برداشت خواهد شد كه اگر جلو چنین عملیات ها گرفته نشود، احتمال مقابله دولت افغانستان با عوامل ناامنی دشوار خواهد شد.

لذا به نظر می رسد بار دیگر كشور پاكستان می خواهد از اهرم فشار عوامل انفجاری كه مركز پرورش آن در خاك او قرار دارد، به عنوان ابزاری برای جلب حمایت سیاسی و اقتصادی ایالات متحده امریكا استفاده نماید.

از سوی دیگر، این وقایع همزمان گردید با سفر صدر اعظم چین به پاكستان و اعلام حمایت وی از كشور پاكستان در منطقه. این سفر و اعلام حمایت چین از پاكستان زنگ هشدار دیگری را به صدا در آورد كه در صورت فشار بیشتر بر پاكستان، احتمال از دست دادن یك همكار استراتیژیك ایالات متحده امریكا و غلتیدن آن به دامن چین كه به صفت یك غول اقتصادی – سیاسی در منطقه قد بر می افرازد، وجود دارد.

با این وجود، به زعم آگاهان امور باید میزان فشار بر پاكستان و همسایهٔ دیگر افغانستان، یعنی ایران شدیدتر از حال باشد تا این دو كشور مجبور شوند دست از دخالت برای روشن كردن آتش جنگ بیشتر در افغانستان بردارند.

آنچه در ابراز نظر احمد سعیدی، كارشناس مسایل سیاسی طرح می شود، این است كه اگر ایالات متحده امریكا در تعامل خویش با پاكستان طوری وانمود نماید كه تاكنون معمول بوده است، ختم جنگ و انفجار از افغانستان نیز به زودی متصور نخواهد بود. به نظر وی پاكستان فعلاً این گمانه را در ذهن می پروراند كه اگر رشتهٔ عاملان ناامنی در افغانستان را همچنان در دست داشته باشد، خواهد توانست به باج های بیشتری از جانب ایالات متحده دست پیدا كند.

با در نظرداشت این ملحوظ، باید اذعان نمود كه ارتباط افزایش حمله های انتحاری در افغانستان می تواند از رابطهٔ مستقیم با اعلام بازنگری استراتیژی جنگ و تأكید بر فشار بیشتر بر پاكستان برخوردار باشد.

بنابر این، باید در عملی ساختن استراتیژی ایالات متحده امریكا در افغانستان و پاكستان، تمركز اصلی مبارزه با تروریزم در پاكستان بوده و نقطهٔ رسیدن به هدف نابودی پدیدهٔ ترور در منطقه، در خاك پاكستان جستجو شود. در غیر آن بعید به نظر می رسد كه ثبات دایمی در منطقه به مشاهده رسیده و زمینه های شكل گیری حاكمیت مقتدر در افغانستان فراهم گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر