Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نقش سازمان ملل در وضعیت آشفته افغانستان

تهيه شده توسط
پنجشنبه 03 سرطان 1389 ساعت 09:33

نقش سازمان ملل در وضعیت آشفته افغانستان

دفتر ملل متحد در سی سال گذشته در افغانستان نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. این دفتر چه در بخش سیاسی، چه در بخش مهاجرین و مواد مخدر در افغانستان نقش اساسی داشته  و کسی  در کشور ما نیست که با این اداره درین سی سال آشنا نشده باشد.

بعد از یازده سبتامبر و باز شدن پای جامعۀ جهانی در افغانستان این سازمان بیشتر از قبل در کشور ما  فعال شد و در همکاری مستقیم با دولت افغانستان قرار گرفت  ودرین مدت  چون ادارۀ نظارت برکار ها و هماهنگ کنندۀ فعالیت های جامعۀ جهانی در افغانستان  مبدل شد.

دفتر سیاسی ملل متحد در کشور ما که به «یوناما» مشهور شد درین چند سال در برگذاری انتخابات ، چند لویه جرگه، برگذاری کنفرانس های جهانی و تشکیل کمیسیون های مهم و حتی تعیین افراد حکومتی نقش مهمی داشته و  اقشار و طبقات  مختلف جامعه همیشه اعتراضات شانرا درین چند سال به دروازۀ این دفتر برده و در حد زیادی مورد تائید و مرجع بازخواست مردم تبدیل شده است.

تعیین روسای این دفتر همیشه مهم بوده و مردم به آن چون بخش مهمی از  ادارۀ افغانستان  چشم داشته اند که چه کسی این بار مقرر می شود.

لخضر ابراهیمی یکی از مهمترین روسای این دفتر بود که در کنفرانس بن و تشکیل دولت افغانستان دران زمان نقش بسیار مهمی داشت و بعد در برگذاری جرگه های اضطراری و تصویب قانون اساسی نقش اساسی اش را ایفا کرد و با تمام اینکه انتقاداتی از نظر شرکت دادن جنگسالاران درین اداره از سوی براهیمی  نزد برخی از صاحب نظران در کشور ما مطرح میباشد، اما در مجموع این اداره نقش مهمی در تشکیل دولت افغانستان و جلب کمک های بین المللی برای کشور ما مورد احترام مردم  افغانستان  قرارداشته است.

د رمجموع تعداد کارکنان خارجی و داخلی  ملل متحد در افغانستان به بیش از شش هزار نفر می رسد که درین میان یوناما بیشتر این کارکنان را در اختیار دارد.

اما اخیرا بان کی مون سرمنشی ملل متحد به دنبال اخطار طالبان مبنی بر هدف قرار دادن کارمندان این سازمان در افغانستان ، اعلان کرد که تا سه ماه دیگر هزار تن از کارکنان خارجی خود را از افغانستان خارج میکند.

وی میگوید که برخی ازین کارکنان در کویت جا بجا خواهند شد و اینکه با تغییر شرایط بار دیگر این افراد به افغانستان آورده خواهد شد یا خیر تا هنوز چیزی گفته نشده است و اینکه گراف فعالیت های این سازمان در افغانستان چقدر افت خواهد کرد وآیا از تعداد افراد داخلی این سازمان در افغانستان نیز کاسته خواهد شد یا نه، بازهم معلوم نیست.

این تصمیم سرمنشی سازمان ملل نسبت به کارکنان خارجی اش درین روز گار که وضعیت امنیتی در افغانستان بسیار وخیم است و مردم در چند ولایت زیر فشار شدید نیرو های مخالف قرار دارند و هم اختلافاتی میان سران ایالات متحده  و میان انگلیس و امریکا دو نیروی بر تر در کشور ما در مورد جنگ در افغانستان به وجود آمده که باعث استعفای مک کریستال گردیده، میتواند اضطراب  مردم را اضافه تر کند .

بدون حضور قوی سازمان ملل متحد در این روزگار و تنها گذاشتن  مردم از سوی این سازمان،  مطمئنا بر روند کار چند ساله و دستاورد های  سالهای اخیر این سازمان جداً اثر بد خواهد گذاشت.

چون  نقش سازمان ملل به عنوان یک تشکل بیطرف در افغانستان خیلی مهم است و حال که با تهدید مخالفان رو به رو شده ، این سازمان با ید با مخالفان و حامیان منطقوی آنها بحث کند و به قناعت مخالفان بپردازد که اگر این گونه با یک اخطار عادی چنین به فوریت فرار را بر قرار ترجیح دهند بعد ازین مردم افغانمستان نمیتوانند بر این سازمان اعتماد کنند.

خروج افراد خارجی این سازمان که گردانندگان  مهم این سازمان در افغانستان اند، برای مردم ما و در مجموع مردم جهان این ذهنیت را به وجود می آورد که سازمان ملل در شرایط بد و دشوار آنها را تنها میگذارد و زمانیکه اوضاع آرام باشد به افغانستان می آیند که برای چنین سازمان جهانی لازم نیست تا اینگونه ذهنیتی را نسبت به خود نزد مردم افغانستان با این همه کار و کوششی که درین سالها کرده به وجود آورد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

  • شنبه 17 حمل 1392 ساعت 06:11 | yaser
    salam nemidoonam be jaye ke bayad dardamo begam oomadam ya na?????????/ age payame mano mkhoonid lotfan mano rahnamayee konid ya ye gharae molaghati baham bezarim sharhe zendegim ine ke man yaser 21 sale motevalade iran tehranam bad 21 sal oomadim afghanestan karte eghamat dashtim ke batel kardim alan pasport darim ba eghamat iran jayee nis ke be adam bahaye zendegi bedan injam ham ke adam andaze magas arzesh nadre az zendegi siriim hame dar hale hazer cafee net daram va mashghoole bekaram be keraye kharje khodam mandam na rahe aghab daram na rahe raft ............ be kare camputer kheyli varedam lotfan age az shoma karii bar nemiad mano be jaye digarii morafii konid in idd mane khahesh mikonam be fekre ma ham bashi too face eghamatam dubie ama dar hale hazer afghanestan be sar mibaram va aslan be dubi naraftam montzere pm shoma hastam ba tashkor

نوشتن نظر