Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تحريم ايران و تأثيرات احتمالي آن بر منطقه و جهان

تهيه شده توسط
شنبه 29 جوزا 1389 ساعت 14:35

تحريم ايران و تأثيرات احتمالي آن بر منطقه و جهان

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه 9 ماه جون، قطعنامهء را تصویب کرد که تحریم های جدیدی علیه ایران درآن گنجانیده شده است.

دراين جلسه 12 عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای موافق، ترکیه و برازیل رای مخالف و لبنان رای ممتنع داد.

این چهارمین قطعنامه است که توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر عدم تمایل تهران در اجرای خواسته های جامعه جهانی مرتبط با برنامه هستهء این کشور صادر می شود.

در اعمال تحريم هاي جديد و صدور قعنامهء 1229 ، برای دولت ایران موضوع همسويي بي سابقه روسيه با ايالات متحده امريكا و حمايت اين كشور از اعمال تحريم عليه ايران تعجب آوربود.

قطعنامه مذکور تحریم هایی را علیه بانک های ایرانی خارج از این كشور در نظر گرفته ویاد آور شده درصورتیکه این تردید وجود داشته باشد که کدام بانکی خارج از ایران ارتباطی با توسعه برنامه هستهء و برنامه راكتي این کشور دارند شامل این تحریم ها خواهد شد. علاوه براین قطعنامه مذکور خواستار هوشیاری در حین نقل و انتقالات پولی با شرکت بانک های ایرانی از جمله بانک مرکزی شده است.

قطعنامه 10 صفحهء کنونی همچنین توسعه تحریم های سازمان ملل متحد در خصوص تحویل تسلیحات به ایران و کمپنی های ایرانی را در نظر دارد که ممکن است در محدودهء كاري آنان تدابیر محدود کنندهء ازسوی ملل متحد  اتخاذ شود.

قطعنامهء اخیر خواستار اعمال تلاشي بارهای ایرانی به سمت ایران شده که مشابه آن، هم اکنون درباره کورياي شمالی اجرامی شود.

هرچند دولت ايران اعلام کرده است كه اين قطعنامه هيچ تأثيري بر وضعيت اقتصادي این کشور نخواهد گذاشت؛ اما به نظر میرسد ضررهای اقتصادی متوجه ایران خواهد شد.

يقينا در صورت اعمال جدي اين قطعنامه نه تنها وضعيت داخلي ايران دچار دگرگوني می گردد و بر زندگي مردم عادي آن تأثير ناگوار می گذارد كه كشورهاي منطقه نيز از اين قطعنامه متأثر خواهند شد. كشور ايران به عنوان يكي از صادر كنندگان نفت دنيا است. اعمال اين تحريم قطعا بر نرخ اين مواد ضروري تغيير ايجاد نموده و موجب آسيب هاي اقتصادي براين كشور و مشتريان نفتي او نيز خواهد گشت.

علاوه براين، كشورهاي منطقه از جمله افغانستان نيز به دليل ارتباطات نزديك اقتصادي، از اعمال اين تحريم ها متأثر خواهد شد. منابع درآمد بيش از 2 مليون افغان در ايران بوده و بيشترين مواد غذايي مورد استفاده افغان ها از اين كشور وارد مي شود. بدون شك اعمال تحريم ها عليه دولت ايران موجب افزايش نرخ اين مواد شده و ساير كشورهاي منطقه نيز از اين تحريم ها متضرر می گردند.

در اين ميان، اين دولت ايران است كه با سركشي هاي مكرر از پيشنهاد جامعهء جهاني مبني بر تعليق غني سازي يورانيوم، موجب وارد شدن خسارت هاي كلان اقتصادي بر زندگي روز مرهء مردم اين كشور و همسايه هاي آن مي گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر