Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اعدام اطفال؛ اوج جنایت

تهيه شده توسط
سه شنبه 25 جوزا 1389 ساعت 11:46

اعدام اطفال؛ اوج جنایت

خبر اعدام یک طفل هفت ساله در ساروان قلعۀ ولسوالی سنگین ولایت هلمند به جرم جاسوسی برای خارجی ها، چون صاعقه و یا گرزی بر روان تمام افغانها فرود آمد و سر تاسر کشور را تکان داد.

بعد ازینکه این پسرک هفت ساله درین ولسوالی دستگیر شد و بی مکثی او را حلق اویز کردند و تا ساعت ها او را بر سر چوبۀ دار نگهداشتند و چند نوت 20 دالری را در دهانش گذاشتند، اعلان شد که هرکسی در افغانستان برای خارجی ها جاسوسی کند، روزگارش ازین بد تر خواهد بود. مردمیکه که به خاطر این به دارزدن گرد آورده شده بودند، به شمول خانوادۀ این طفلک معصوم خاموشان به این جنایت مینگریستند و حرفی بر زبان نمی آوردند.

طفلی که هنوز دهانش بوی شیر مادر میدهد و تازه باید زندگی را آغاز و به صنف یکم شامل شود، چقدر قادر به جاسوسی است و او چگونه این را درک میکند که باید برای خارجی ها خبر چینی کند و این خارجی ها چقدر مغز درازگوش خورده اند که بر طبق گزارش این طفل کار نظامی و یا استخباراتی خود را عیار بسازند؟ که اگر گیرم چنین استفادۀ از او صورت گرفته باشد، ایا این آگاهانه بوده و برای چنین طفلی جزای به دار آویختن دور از هر احساس انسانی و بشری نیست؟

طالبان که همیشه با تهدید و لت و کوب از متهمان اقرار میگیرند و گاه این لت و کوب تا از دست رفتن جان متهم ادامه می یابد و این هم در هر جایی از جمله سنگین تبلیغ شده که طالبان هر طوری شده بر متهم اقرار میکند، ایا چنین طفلی با چنین سیاستی با یک تهدید بر کار ناکرده اقرار نمی کند؟ این را خوب است آنی که حکم این اعدام را داده در مورد طفل هفت سالۀ خود امتحان کند و طالب ناشناسی او را تهدید کند که جاسوس است، ببیند که آیا طفل خودش بر کار ناکرده صحه میگذارد یاخیر؟

طالبان در گذشته به دارالتادیب باور داشتند و در زمان امارت شان در بخشی از زندان قندهار چنین چیزی را ساخته که دران اطفالی که دست به کار های خلاف میزدند، نگهداری میشدند و گاه فامیل ها نیز بچه های بیگفت شانرا برای چند روز به این دارالتادیب می آوردند، اما اینکه این طفلک چرا بدون اینکه به روحیه ، سن و سال و آیندۀ او توجه شود، به فوریت حلق آویز گردید، جز جنایت نمیتوان نامی بر آن گذاشت.

اعدام چنین طفلی در هلمند بار اول نیست که صورت میگیرد، سال گذشته یک طفل یازده ساله نیز به خاطرداشتن یک نوت صد دالری به جرم جاسوسی اعدام گشت و پسر ده سالۀ یک ولسوال نیز به جرم ولسوال بودن پدرش به دار آویخته شد. چندی قبل دو دختر یازده ساله در ولسوالی گرشک نیز به قتل رسیدند.

این همه نشان می دهد که در افغانستان چه جنایاتی بر اطفال روا میگردد، بگذریم ازینکه بر پسرکی به نام احمد شاه مسکونۀ ولسوالی گرشک ولایت هلمند از سوی دو پسر یک زن عضو شورای ولایتی هلمند به نام های فرید و فرزاد تجاوز صورت میگیرد و از جریان تجاوز در حالیکه طفل فریاد میزند و تضرع میکند، فلمی تهیه کرده که اکنون در دسترس بعضی مردم قرار دارد و دولت با این دو متجاوز و فامیل آن هیچ برخوردی نکرده و متجاوزان آزاد میگردند.

کشور ما در شرایط کنونی از معدود کشور های جهان است که اطفال آن با این همه زشتی و جنایت رو به رو اند و علاوه به این همه کشتار و تجاوز روزانه بیش از 500 طفل زیر پنجسال در اثر عوامل گوناگونی زندگی شانرا از دست می دهند که این گراف در جهان بی نظیر است.

برتمام اطفال  نباید جنایت چه که خشونت روا داشته شود و اطفال به هدایت و تربیه ضرورت دارند و هر کار نادرستی که انجام میدهند از سر نا آگاهی بوده و این اجتماع و خانوادۀ اطفال اند که باید آنان را به راه راست هدایت کنند، نه اینکه مثل بزرگسالان جزا ببینند و یکباره به چوبۀ دار سپرده شوند، این زمانی روش زمانی عملی شده می تواند که بزرگان اجتماع وظایف خود را در برابر کودکان درک کنند  و هر کاری را با  چوبل دار وگلوله پاسخ ندهند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر