Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

23˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
1˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا آفتابی

8˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

25˚C
9˚C

ميمنه فردا آفتابی

7˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

امضای سند همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و امریکا

تهيه شده توسط عبدالغیور وزیری
چهارشنبه 13 ثور 1391 ساعت 12:44

امضای سند همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و امریکا

بلاخره پس از ماه ها بحث و گفتگو در مورد محتوا و چگونگي امضاي پيمان ستراتيژيك ميان افغانستان و ايالات متحده امريكا سه شنبه شب اين سند ميان کابل و واشنگتن توسط رئيس جمهور كرزي و بارك اوباما رئيس جمهور ايالات متحده امريكا در ارگ رياست جمهوري كشور به امضا رسيد. و حين امضاي اين سند ایالات متحده امریکا تعهد نمود که در دراز مدت با افغانان خواهد بود.

بايد گفت كه اين سند حوالي ساعت  ۱۲ و ۳۰ دقیقه شب گذشته پس از امدن بارك اوباما به كابل در يك سفر نامنتظره  به امضا رسيد. رییس جمهور ایالات متحد امریکا دیشب ساعت ده و بیست دقیقه نخست وارد میدان هوایی بگرام شد وپس از استقبالش توسط  راین کراکر سفیر ایالات متحده امریکا در کابل توسط هیلکوپتر به ریاست جمهوري كشور رفت . اما در هنگام امضاي اين سند ديده شد جز داكتر رنگين دادفر سپنتا مشاور امنيت ملي رياست جمهوري ديگر اعضاي برجسته كابينه و حكومت رئيس جمهور كرزي حضور نداشتند.

پس از امضاي سند ستراتيژيك ميان كابل و واشنگتن يك بار ديگر بارك اوباما رئيس جمهور ايالات متحده امريكا براي دلداري و روشن شدن موقف كشورش در برابر افغانستان گفت: مردم افغانستان می دانند که ایالات متحده در کنار آنها خواهد بود و آنها می دانند که ایالات متحده هدف اش  را که از بین بردن القاعده و محروم ساختن آنها از پناه گاه های امن شان می باشد، برآورده خواهد كرد. اوباما گفت هردو كشور  این توانایی را دارند که این جنگ را برنده شوند و در افغانستان یک مرحله جدید صلح را به وجود بياورند.

از سوي هم حامد كرزي رئيس جمهور كشور در نشست خبری كه پس از امضاي اين سند برگزارشده بود به همسایه های افغانستان اطمینان داد که سند ستراتژیک برای کشور سومی کدام تهدیدی را مواجه نمی سازد و رییس جمهور کرزی گفت: امیدواراست که امضای این سند امنیت را در منطقه تامین کند.

هر چند اوباما در سخنانش به حمايت از دولت و مردم افغانستان تعهد كرد اما حالا ديده شود كه آيا امريكا به واقعيت هم به اين تعهدش پا بند مي ماند؟ ويا اينكه همچون ده سال گذشته كه در شيوه برخورد و سياست هاي امريكا در برابر افغانستان انتقاد هاي وجود داشت اين بار نيز به همانطور ادامه خواهد يافت؟  و بازهم امريكا افغانستان را از طريق و ديدگاه يك كشور ديگر حمايت خواهد كرد ، كاري كه در ده سال گذشته به باور شماري ازاگاهان امريكا انجام داد  كه هميشه به افغانستان از طريق و ديدگاه پاكستان وارد عمل شده است. هرچند كه حالا باورها بر اين است كه با امضاي سند ستراتيژيك ميان كابل و واشنگتن ديگر پاكستن كنار زده خواهد شد و افغانستان و امريكا بطور مستقيم وارد عمل خواهند گرديد. و تعهدات شانرا عملي خواهند كرد.

اما نا ديده نبايد گرفت كه الی برگزاري كنفرانس شيكاگو كشورهاي همسايه افغانستان به ويژه ايران، پاكستان و حتي روسيه كه از امضا و داشتن روابط ستراتيژيك ميان كابل و واشنگتن خرسند نبوده اند و بارها به نحوي مخالفت شانرا در اين مورد نشان داده در پي ان خواهند شد تا با مداخلات شان در امور افغانستان بيشتر بپردازند  چنانچه سال گذشته نماینده ایران در اجلاس ترکیه در مورد افغانستان به صراحت  مخالفت كشورش را در اين قبال بيان داشت. و در اين اواخر پاكستان و روسيه نيز گفته اند كه در كنفرانس شيكاگو كه در مورد افغانستان در ماه روان ميلادي برگزار خواهد شد  اشتراك نخواهند كرد.

با اين حال ميتوان گفت كه اين مداخلات كشورهاي همسايه نيز بسيار كوتاه مدت خواهد بود و به زودي اين كشور ها از شيوه برخورد شان با افغانستان و مداخلات خويش نا اميد خواهند گشت، مگر رسيدن به اين امر، زيركي حكومت افغانستان و حمايت واقعي امريكا را بطور جدي خواهان است.

از سويي هم سند پيمان ستراتيژيك ميان افغانستان و امريكا در نيمه شب  دوم ماه مي در حالي به امضا رسيد كه درست يكسال قبل در همين شب نيروهاي خاص ايالات متحده امريكا در پي عمليات ويژه اي اسامه بن لادن رهبر شبكه القاعده را در شهر نيمه نظامي ايبت آباد پاكستان كه در 100 كليو متري اسلام اباد موقعيت دارد درخانه اش به قتل رساند.حالا ديده مي شود كه سفر نامنتظره اي اوباما در چنين شبي به كابل و امضاي سند ستراتيژيك ميان افغانستان و امريكا براي بارك اوباما هدف ديگر نيز داشته است، كه اين هدف شامل مبارزات انتخاباتي اوباما براي راه يابي بار دوم وي به كاخ سفيد در نتيجه انتخابات قريب الوقوق اي رياست جمهوري در امريكا مي باشد. اوباما با اين سفرش خواسته است تا نشان دهد كه يكسال پس از كشته شدن اسامه كه يك دست اورد بزرگ براي حكومتش به شمار مي رود اينك دست اورد ديگري را نيز دارد كه امضاي سند ستراتيژيك با افغانستان است.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر