Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مسودهء توافقنامه ستراتیژیک با امریکا و احتمال...

تهيه شده توسط سید خالد مجروح
يكشنبه 10 ثور 1391 ساعت 10:06

مسودهء توافقنامه ستراتیژیک با امریکا و احتمال...

بعد از هژده ماه مذاکرات جنجال برانگیز و موضع گیری های پُر سر و صدا، بالاخره شام یکشنبه 3 ثور (22 اپریل 2012) مسودهء توافقنامه ستراتیژیک میان کابل و واشنگتن نهایی گردید و فردای آن روز از سوی رنگین دادفر سپنتا رئیس شورای امنیت ملی و زلمی رسول وزیر امور خارجه بترتیب به ولسی جرگه و مشرانو جرگه معرفی گردید. مسودهء توافقنامه توسط  داکترسپنتا مشاور ارشد امنیت ملی و راین کراکر سفیر ایالات متحده امریکا در کابل ترتیب نهایی یافت و اعلام شد. سخنگوی سفارت امریکا در کابل گفت، جانبین بعد از گفتگوهای طویل و پیچیده این مسوده را نهایی کردند و در امریکا مسوده به اعضای کانگرس ارائه شده و نهایتآ به مطالعهء رئیس جمهور اوباما رسانیده می شود. رئسای جمهور حامد کرزی و بارک اوباما توافقنامهء ستراتیژیک را در ماه می، اندکی قبل یا شاید حین گردهمایی سران ناتو در کنفرنس شیکاگو امضآ خواهند کرد.

محتوای مکمل مسوده تا هنوز نشر و پخش نشده است. اما از سخنان رئیس شورای امنیت در ولسی جرگه فهمیده شد که توافقنامهء همکاری های طویل المدت ستراتیژیک امریکا با افغانستان الزامی بوده، ده سال تا 2014 اعتبار دارد و امکان فسخ یا تمدید آن از طرف جانبین مد نظر گرفته شده است ؛ در هشت فصل تدوین یافته که فصل اول آن بر استقلال افغانستان و حاکمیت ملی تآکید می ورزد ؛ امریکا تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را تا زمانیکه در دفاع و حفظ امنیت کشور توانمند و مستقل شوند بعهده می گیرد ؛ امریکا دولت افغان را در صورت تعرض قدرت خارجی بر خاک افغانستان حمایت می کند و از افغانستان بر علیه کشورهای همجوار استفاده صورت نمی گیرد. یادآور باید شد که کشورهای همسایه بخصوص ایران، روسیه و پاکستان از انعقاد پیمان ستراتیژیک میان واشنگتن و کابل وهم و نگرانی دارند. تهران و مسکو علنآ نارضایتی و مخالفت خودرا در قبال چنین پیوند ستراتیژیک به کرات اظهار داشته اند.

مسئله کمیت حضور عساکر خارجی و نوعیت پایگاه های نظامی امریکا بعد از سال 2014 در افغانستان، در سند استراتیژیک گنجانیده نشده و کمافی السابق مغشوش و مستور مانده است. ولی گفته شد که این مسئله بعد از تفاهمات بین طرفین طی یکسال آینده در قرارداد علیهده تصریح خواهد گردید. به همین منوال مقدار مدد پولی که امریکا و ناتو جهت تمویل بودجه مصارف نیروهای امنیتی افغان می پردازند، نیز تعیین نگردیده است. زیرا هفتهء گذشته رئیس جمور کرزی از امریکا خواهان تضمین کتبی رقم کمک مالی حتا اگر سالانه دو میلیارد دالرهم باشد، جهت اکمال مصارف قوت های امنیتی تا ده سال آینده شده بود. البته عُرف و قواعد متداول بین المللی ایجاب می کند که محاسبات نقدی و ضمانت های مالی در پیمان های ستراتیژیک درج نگردد. چنین مسائل ذات البینی میتواند در تفاهمنامه های الحاقی حل و فصل گردد. قابل تذکار است که بعد از موافقت به انتقال مسئولیت محابس از قوت های ناتو – امریکا به نهادهای امنیتی و قضایی افغان، بتاریخ 20 حمل (8 اپریل 2012) تفاهمنامهء سپردن عملیات نظامی خاص بشمول عملیات شبانه به اردوی ملی، میان وزارت دفاع افغان و قوماندان عمومی قوای امریکا در افغانستان به امضآ رسید.

عقد دو توافقنامه اخیرالذکر بین کابل – واشنگتن گام های بزرگ و راهگشا بسوی انعقاد سند ستراتیژیک با ایالات متحده امریکا قلمداد گردیده بود. اما حال چنین جلوه می کند که با خارج ساختن فقرات عمده و بنیادی غالبآ مشکل ساز از این توافقنامه، بر خلاف آنچه در اوایل تصور می رفت، محتوای وزمین و کاربُرد جدی پیمان همکاریهای ستراتیژیک امریکا با افغانستان، سبُک و کمرنگ شده باشد.

به تعقیب افشای پیش نویس سند استراتیژیک، سران سیاسی حکومت بارک اوباما علی الرغم مخالفت بخصوص کانگرسمین ها و سناتوران جمهوریخواه، بتاریخ 6 ثور (25 اپریل 2012) دوباره جهت از سرگیری مذاکرات ابتدایی با طالبان در قطر، اظهار آمادگی کردند. برای تشویق طالبان، خیرالئه خیرخواه سابق وزیر داخله و والی هرات حکومت طالبان را فرد معتدل خوانده و رهایی و انتقال موصوف را از گوانتانامو به دوحه یا به کابل پیشنهاد کردند. قبل از به تعلیق درآوردن دور اول مذاکره مقدماتی از سوی طالبان، سخن از استخلاص و انتقال پنچ تن از اسرای ارشد سیاسی طالبان زده می شد. طالبان در آخر ماه مارچ  طوری گوشزد کرده بودند که مذاکره با امریکا را در صورتی از سر می گیرند که نخست واشنگتن برای ایجاد اعتماد گام بردارد.

اینک ازقرائین برمی آید که درجواب به توقع شان گام امریکایی برداشته شده است. علایم آمادگی برگشت واشنگتن به مذاکرات در حالی بیان می شود که نیروهای امریکا و ناتو از آغاز سال میلادی، 125 سرباز خودرا طی عملیات حربی و حوادث مختلف خونین از دست داده اند. امریکا اگر از سوی جهت تضعیف طالبان و مخالفین مسلح بازهم به گزینهء جنگ متوسل می شود و در اظهارت دیپلوماتیکی از صلح تحت رهبری فراگیرافغانها یاد می کند یا با کابل دست به مماشات استراتیژیکی می زند، ولی از جانب دیگر مذاکره مستقیم با طالبان نیز مطمح نظر سیاست اش است. درنتیجهء ششمین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و امریکا در اسلام آباد بروز 8 ثور (27 اپریل 2012) ابلاغ گردید که در راستای احیای "پروسه صلح" و جلب طالبان به مذاکرات، سعی ورزیده می شود تا راه های ارتباط مصئون برای شان ایجاد گردد و هیئت مشترکی تشکیل می شود تا طالبان را از لست سیاه سازمان امنیت ملل متحد خارج ساخته بتواند. با این همه تفاهمات لفظی، زد و بند های سیاسی و برخورد های نظامی، بالاخره پاهای چوبین و بیجان "پروسه صلح" چی وقت به مسیراستوار و منهاج گام خواهد برداشت ؟

چند روز قبل از اعلان مسودهء توافقنامه همکاریهای راهبردی با امریکا، برعلاوه استرالیا و اتحادیه اروپا و احتمالآ عربستان سعودی، پولند و آلمان نیزحاضر شدند تا اسناد مشارکت استراتیژیک را با دولت افغان به عقد رسانند. کابل از خزان پارسال تا حال چهار توافقنامهء همکاری های استراتیژیک را بترتیب با هندوستان، ایتالیا، فرانسه و انگلستان به امضآ رسانیده است.

بهر صورت آینده مربوط می شود به قدرتمندی و درائیت ارادهء ملی دولت افغان واتحاد ملت تا چگونه از مفادات توافقنامه های مشارکت ستراتیژیک با امریکا و دیگر دول جهان به نفع رفاه ملی، ثبات و مصالح علیای افغانستان استفاده کرده می توانند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر