Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مبارزه با فساد اداری، هیا هوی رسانه ای

تهيه شده توسط عبدالغیور وزیری
شنبه 09 ثور 1391 ساعت 10:19

مبارزه با فساد اداری، هیا هوی رسانه ای

اخیرا رییس ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری در مصاحبه با برخی از رسانه ها  محمد اسمعاعیل وزیر انرژی و آب را آغشته با فساد خوانده است.

عزیز الله لودین رئیس ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری در دیدارش با استادان پوهنتون کابل از نهاد های مسوول خواست تا دوسیه دست داشتن اسماعیل خان در فساد اداری  را تعقیب كنند. وی می گوید ان كسانی را كه همچون وزیر انرژی و آب متهم به دست داشتن به فساد اداری کرده است، از بابت متهم كردن شان تحت انتقاد ها قرار دارد  به باور لودین مانند اسماعیل خان دیگر وزیر چپه شاخ در افغانستان وجود ندارد او می گوید: حالا دیده شود كه، کی از او خواهد پرسید که این پول را که گرفتی و این جایداد را که سرقت کردی، کی از تو پس بگیرد.

این در حالیست كه جاوید لودین، معین وزارت خارجهء افغانستان همچنان گفته است که کابل تلاشهایش به هدف مبارزه با فساد اداری را بیشتر خواهد ساخت.

معین وزارت خارجه كشور گفته است تمرکز جامعهء جهانی بر افغانستان نتیجهء سودمند نداشته و همچنان حضور آنان در افغانستان مصارف جنگ 10 ساله و پروژه های بازسازی را افزایش داده است.

همچنان جاوید لودین می گوید موسسات خارجی برای کارکنان افغان خود معاش خیلی بلند می دهند و زمانی که کشورهای دیگر افغانستان را ترک کنند، اقتصاد متکی به کمک های خارجی این کشور متزلزل خواهد شد.

این گفته ها در حالی ابراز می شوند كه قرار است در ماه آیندهء میلادی  رهبران کشور های عضو ناتو در شیکاگوی امریکا، بالای کمک های اقتصادی با افغانستان به ویژه تمویل نیروهای امنیتی کشور پس از سال 2014 تصمیم بگیرند.

از سویی هم دیده می شود كه مقامات افغان امیدوارند که درین کنفرانس تعهد کمک سالانه چهار ملیارد دالر را از جامعهء جهانی به دست آورند. اما پرسش این است كه آیا این بار حكومت افغانستان كمك این پول ها و شیوه ای مصارف آنرا در كنترول خواهد دشت ؟ هر چند كه مقامات حكومتی گفته اند حکومت افغانستان این بار پول های كمك شده و نحوی مصرف آنرا کنترول خواهد کرد.اما با توجه به وضعیت و موجودیت فساد گسترده در نهاد های حكومتی وحتی غیر حكومتی در كشور تائید این حرف ها بسیار بعید به نظر می رسد.  و تا حدی زیادی امكان آن می رود كه در حال حاضر تنها هدف از این گفته جلب كمك های كشور های خارجی در كنفرانس شیكاگو باشد. زیرا شماری زیادی از كشور ها از این پس كمك های شانرا وابسته با مبارزه جدی در برابر فساد اداری از سوی حكومت افغانستان گفته اند.

با این حال دیده می شودكه این اولین بار است که یک وزیر بر حال کابینهء رئیس جمهور كرزی به اتهام دست داشتن در فساد اداری نامش در رسانه ها از سوی  ادارهء عالی مبارزه با فساد اداری افشاء می شود. اكنون این سوال به وجود می آید كه ایا از این پس حكومت افغانستان واقعا در مبارزه با فساد اداری جدی خواهد بود؟ و ثانیا اینكه چرا نام های وزارای دیگر آلوده به فساد اداری را افشا نمی شود. ؟

شماری از آگاهان بدین باور اند كه حكومت افغانستان تا كنون در راستای مبارزه با فساد اداری جدی نه بوده است. و این گفته های اخیر رئیس ادارهء مبارزه با فساد اداری نیز كه در رسانه ها سر صدا ها را به وجود آورده است، بیشتر از اینكه جنبه واقعی مبارزه با فساد اداری را داشته باشد ، ملحوظات سیاسی در آن بیشتر مطرح است. زیرا این چندمین بار است كه عزیز الله لودین رئیس اداره مبارزه با فساد اداری نهاد ها و افراد مختلف را متهم به دست داشتن در فساد اداری می كند اما با گذشت چند روز تمامی هیا هوی رسانه ای سرده شده و دیگر خبری از پیگری دوسیه های این افراد به نشر نمی رسد. كه این چنین برخورد ادارهء مبارزه با فساد اداری و نهاد های مسوول دیگر، در پیگری دوسیه های این افراد بیشتر جنبه سیاسی قضیه را صحت می بخشد.

از سویی هم با انكه به باور مردم بیشتر از وزرای و مقامامت بلند پایه حكومتی در فساد دست دارند، عملی به نظر نمی اید كه نهاد های مسوول بتوانند ویا هم بخواهند دوسیه های این افراد را بطور روشن و دقیق رسیدگی كنند. و نتیایج حقیقی آنرا از طریق رسانه ها به مردم برسانند. زیرا با در نظر داشت حقایق جامعه كشور و گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس مردم افغانستان از فساد اداری شکایت دارند و به باور آنها، مسوولان در همهء اداره های حکومت از پولیس، سارنوالی تا ارگان های صحی، رشوه می گیرند. پس حالا این كی خواهد بود كه در برابر فساد مبارزه كند. ؟

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر