Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پایگاه ها، تفاهمات، سند ستراتیژیک و اکمال اردوی ملی

تهيه شده توسط سید خالد مجروح
يكشنبه 27 حمل 1391 ساعت 13:47

پایگاه ها، تفاهمات، سند ستراتیژیک و اکمال اردوی ملی

با نزدیک شدن تاریخ جلسهء شیکاگو در ماه می امسال، اظهارات تقریبآ یومیه سیاسی مبنی به تقرب تفاهمات بین واشنگتن وکابل جهت عقد پیمان ستراتیژیک شدت یافته است. این در حالیست که محتوای عمده سند ستراتیژیک هنوز برای ملت مستور باقی مانده و سوالات لاجواب زیادی نزد مردم وجود دارد.

جان آلن قوماندن عمومی نیروهای ایالات متحده امریکا و ناتو در افغانستان طی جلسهء استماعیه مورخ   3 حمل 1391 (22 مارچ 2012) کمیسیون خدمات نظامی مجلس سنای امریکا، اشاراتی زیادی به معضل نظامی و سیاسی افغانستان داشت. منجمله وی به دو نکته بحث برانگیز و مهمی اشاره کرد : امریکا پایگاه های دائیمی نظامی در افغانستان نمی خواهد و جنگی به گفتهء خود جان آلن غیرعادی که  از تعریف اش هم عاجز بود، خاتمه می دهد. در کابل سخنگوی ریاست جمهوری بتاریخ 12 حمل (31 مارچ 2012) اذعان داشت که در کمیت و ماهیت پایگاه ها و تعداد سربازان ایالات متحده پس از سال 2014 پرسشهای وجود دارد و وضاحت در کار است. سوال در اینجاست که چگونه به حکومت کرزی با گذشت مدت زمان طولانی، آیندهء پایگاه های نظامی و نوعیت حضور امریکا و متحدین اش تصریح نگردیده است ؟ دو هفته بعد از اظهارات جان آلن، بتاریخ 19 حمل (7 اپریل 2012) هیلری کلینتن وزیرامورخارجه ایالات متحده امریکا در جلسه ای مرتبط به اهداف و موثریت پیمان ناتو گفت، مقامات نظامی امریکا خواستار ایجاد پایگاه های نظامی در افغانستان نیستند. با تآکید به راه حل سیاسی معضل افغانستان و به تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان از سوی ناتو و سپردن امور امنیتی به ایشان اشاره کرد. با گذشت چند روز از بیانات خانم کلینتن، اندرس فوگ راسموسن منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمال ناتو شب 23 حمل (11 اپریل 2012) وارد کابل شد و در ملاقات با رئیس جمهور کرزی، به تسلیح و تمویل قوت های رزمی افغان و تصریح در چگونگی فرایند انتقال امنیت از نیروهای بین المللی به نیروهای افغانی تآکید ورزید. محتوای کنفرانس شیکاگو نیز در اجندای مذاکرات قرار داشت. با وجود اصرار و اطمینان به ادامهء کمک کافی به نهاد دفاعی و امنیتی کشور، اکمال بودجه اردوی ملی بعد از 2014 برای امریکا و ناتو مایه دردسر و چانه زنی شده است. رئیس جمهور کرزی در دسامبر 2011 خواستار 10 میلیارد دالر تا ده سال آینده برای پوشش مصارف اردوی کشور شده بود.(23 حمل/11 اپریل 2012) آخرهفتهء گذشته عمر زاخیلوال وزیر مالیه رقم هزینهء اردو را 5 میلیارد دالر برآورد کرد. بالاخره ایالات متحده امریکا مصارف اردوی افغانستان را بعد از خروج نیروهای محاربوی امریکا و ناتو 1،4 میلیارد دالر تخمین زده است.(3،2 میلیارد را خودش، نیم میلیارد را دولت افغان و 3،1 میلیارد باقی را ناتو و متحدین اروپایی اش که تا هنوز ضمانت واضح و مطمئنی در تآمین سهمیهءشان نداده اند. خواهند پرداخت.)

از ایجاد قرارگاه های دائیمی امریکا در افغانستان کشورهای همسایه بخصوص پاکستان، ایران و روسیه بیم و هراس دارند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه موجودیت پایگاه های دائیمی امریکا را "اشتباه استراتیژیک" خوانده بود. ولی بتاریخ 23 حمل (11 اپریل 2012) ولادیمیر پوتین که بار سوم کرسی ریاست جمهوری روسیه را از آن خود ساخت، اشاره به علایم جنگ سرد با غرب کرد و در عین زمان از ماموریت رزمی نیروهای ناتو و امریکا علیه تندروان در افغانستان پشتیبانی کرد ؛ زیرا نمی خواهد که نظامیان روسی دوباره در سرحدات تاجکستان و افغانستان داخل جنگ شوند. در حلقات سیاسی و رسمی افغان جر و بحث معقول و بیطرفانه از عواقب مختلف تعهد ستراتیژیک با امریکا رو به ناممکن شدن است. زیرا فضا بحدی حساس و متشنج ساخته شده که اگر انتقادی به پیمان وآرد شود، جناحی منتقد را فورآ ستون پنجم ممالک همجوار می پندارد و اگرازمفادات آن سخن به میان آورده شود، جناحی دیگر همین منتقد را بلادرنگ خادم منافع غرب و امریکا می دانند.

برعلاوه مسئله تا امروز مغشوش کمیت حضور عساکر خارجی و نوعیت پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان، اخیرآ عقد دو توافقنامه بین کابل – واشنگتن را گام های بزرگ و مثبت بسوی انعقاد قریب الوقوع سند ستراتیژیک با ایالات متحده امریکا قلمداد می کنند. بعد از موافقت به انتقال مسئولیت محابس از قوت های ناتو – امریکا به نهادهای امنیتی و قضایی افغان، بتاریخ 20 حمل (8 اپریل 2012) تفاهمنامه سپردن عملیات نظامی خاص بشمول عملیات شبانه به اردوی ملی، میان وزارت دفاع افغان و قوماندان عمومی قوای امریکا در افغانستان به امضآ رسید. مسئولیت اجرا و پیشبرد این چنین عملیات در چهارچوب پنج ماده قانون اساسی به نیروهای افغانی خاصتآ به قطعهء خاص عملیاتی متشکل از عمله اردو، پولیس و ریاست عمومی امنیت ملی کشور واگذار گردید. در تفاهمنامه درج گردیده که امریکا عملیات نظامی افغان را حمایت کرده و در انکشاف و تجهیز قوت ضربتی قطعهء خاص اردوی ملی سهم فعال دارد. سفارت امریکا در کابل با ابراز آمادگی جهت از سرگیری مذاکرات با طالبان، اظهار امیدواری کرد که این تفاهمنامه همچو مشوقی طالبان را به روند گفتگوهای صلح برگرداند. لیکن هاوارد مک-کوین رئیس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا در باره سپردن صلاحیت عملیات خاص شبانه به نیروهای افغانی، تشویش عمیق خودرا به لئون پانیتا وزیر دفاع امریکا اعلام داشت. به زعم وی تحویل دهی اینگونه عملیات، زندگی سربازان واجراآت پلان های استخباراتی امریکا را با خطرات جدی مواجه ساخته می تواند. به تعقیب عقد تفاهمنامه، وزرای داخله و دفاع افغانستان جهت مذاکرات با همتایان امریکایی در امور امنیتی و دفاعی، رهسپار واشنگتن شدند.

کابل از خزان سال پار تا حال 4 توافقنامه مشارکت استراتیژیک را بترتیب با هندوستان، ایتالیا، فرانسه و انگلستان به امضآ رسانیده است. عربستان سعودی نیز بعد از پخش خبر مذاکرات واشنگتن با طالبان، در ماه فبروری اعلام داشته بود که بر محتوای یک قرارداد ستراتیژیک با حکومت افغان کار می کند. به هر حال، عقد این سند با امریکا و پیمان ستراتیژیکی که احتمالآ با استرالیا و اتحادیه اروپا هم به امضآ برسد، نباید از جانب سران حکومت چون دست آورد مقطعی و سیاسی هدف قرار داده شود. افغانستان ضرورت به ثبات، صلح و استقلال دارد. در راستای رفاه مردم، خیر و فلاح ملت، حکومت و دولت افغان باید قبل از امضای هر پیمان ستراتیژیک و سرنوشت ساز، منافع و مصالح علیای ملی را با درائیت و مسئولیت دور اندیشآنه هردم در نظر داشته باشند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر