Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

موقفگیری های متناقض و مختلف در قبال واقعیت های تلخ و وخیم

تهيه شده توسط سید خالد مجروح
شنبه 19 حمل 1391 ساعت 08:59

موقفگیری های متناقض و مختلف در قبال واقعیت های تلخ و وخیم

قرن بیست و یک را ظاهرآ عصر پیشرفت هرچی سریعترساینس و تکنالوژی و جهان شمول شدن خواندند. ولی افغانستان در آغاز دههء دوم همین قرن، برعلاوه مشکلات عمده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، هنوزهم در چنگال مسائل خطیر دیگری چون دسترسی به ثبات مستمر، صلح واقعی و سرنوشت روشن ملی درگیر است. این مسائل به سطوح ملی و بین المللی مطرح بوده و بخصوص زندگی و افکار ملت را عمیقآ به تشویش و دغدغه فرو برده است. باشندگان این خطهء بلا کشیده و مظلوم در زمینه  سوالاتء حیاتی و بنیادی دارند، اما از هیچ مرجع ذیصلاحی جوابات قانع کننده و شفاف، واقعبینانه و صادقانه دریافت نداشتند و نمی دارند. کمافی السابق در بسا مواقع حساس و مهلک تاریخ افغانستان، مردم در مسیر توفانی سرنوشت و آیندهء ملی خود تنها هستند.

جریان خروج نیروهای محاربوی امریکا و ناتو از افغانستان در حالی جریان دارد که همزمان هیولای مرگ آفرین جنگ، بسترخون و نابودی را در کشور فراخآ مشتعل و گسترده نگه داشته و حلقات سیاسی افغان و سران نظامی خارجی ذیدخل، "پروسه صلح" را به کورگره عجیبی یا بدتر به یک معادله صد مجهوله لاینحل تبدیل کرده اند.

مذاکرات کم و بیش یک سال امریکا و طالبان، دو هفته قبل در دوحهء قطر به تعلیق درآمد. اما مقامات نظامی و سیاسی امریکا و ناتو تصمیم اخیر طالبان مبنی به توقف مذاکرات را  کم اهمیت، غیر ستراتیژیک و موقتی می خوانند. ویلیام پیتی سفیر بریتانیا که معیاد وظیفه اش در کابل اختتام یافته، این عمل طالبان را نگران کننده ندانسته و آنرا توجیه به یک عقب نشینی تاکتیکی کرده است. وی افزود، طالبان تصمیم گروهی نگرفته و در این باره متفق الرای نیستند. طالبان و هم حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار موقف امریکا را در مذاکره و صلح روشن نمی پندارند. اخیرالذکر واشنگتن وکابل را به نداشتن طرح مشخص متهم کرد. ولی یک هفته قبل اطلاع رسید که طالبان مذاکره با امریکا را در صورتی از سر می گیرند که نخست واشنگتن برای ایجاد اعتماد گام بردارد. بعوض دریافت جواب مستقیم از آدرس امریکا، دیروز مشاور امور خارجی شورای عالی صلح اعلان کرد که مقامات امریکایی با اطمینان حاصل کردن از بعضی شرایط امنیتی، حاضراند پنج اسیر سیاسی طالبان را از گونتانامو رها کرده و به قطر انتقال دهند. از جانب دیگر امریکاییان و متحدین نزدیک اش ظاهرآ در بیانات خود تآکید می ورزند که پیشبرد گفتگوهای صلح به رهبری افغانها باشد. اما تعریفی از "رهبری افغان" که برای اکثر افغانان کشور جامع، دقیق و قانع کننده باشد، داده نمی شود. در آخر این رهبری خلاصه می شود و بر می گردد به حکومت افغان. کابل و شورای عالی صلح تقریبآ عین حرف را می زنند و ادعا دارند که در راستای رسیدن به صلح تماسهای با طالبان و مخالفین مسلح دارند. اما تا هنوز از این ادعاها و بیانات کدام نتیجه ملموس و امیدوار کننده برای اکثر مردم حاصل نشده است.

بتاریخ 7 حمل (26 مارچ 2012) راپور گروه جهانی بحران روند فعلی مذاکرات صلح را موفق ندانسته و هشدار داد که نداشتن یک ستراتیژی سالم، شاید افغانستان را بسوی جنگهای داخلی سوق دهد. برای حل معضلهءجنگ، گزارش این گروه پیشنهاد می کند که شورای امنیت سازمان ملل متحد یک کمیته میانجی یا مصلح ایجاد کند.                                                                                      اگر از سوی جهت پیشرفت "پروسه مذاکره و صلح" وانمود می کنند که حکومت کابل نقش محوری داشته باشد، از سوی دیگر اخطار می دهند که عدم مبارزه جدی علیه فساد در دولت می تواند مانع ادامه کمکهای جامعه جهانی به افغانستان شود. چندی قبل بازهم ویلیام پیتی سفیر انگلستان در کابل هشدار داد که تمدید امداد حکومت متبوع اش به افغانستان منوط به مبارزهء واقعی حکومت افغان علیه ارتشآ است. این در حالیست که دو روز قبل از اظهارات اش، راپور کمیسیون مستقل نظارت بر تآثیرات کمکهای خارجی بریتانیا بر نحوه کمکهای خود وزارت توسعه بین المللی و مقامات انگلیس به افغانستان انتقاد تُند کرد. این کمیسیون اذعان داشت که حتا مسئولین این وزارت از سرنوشت و طرز امداد شان به افغانستان آگاهی ندارند. سفیر ویلیام پیتی ضمن یک مصاحبه ای معترف شد، در کتابی که بعدآ به چاپ خواهد رساند، بعضی حقایق جنگ در افغانستان را خواهد نوشت. فلیپ هامُند وزیر دفاع انگلستان بتاریخ 10 حمل (29 مارچ 2012) حین بازدید از عساکراش در ولایت هلمند، بدون کدام اشاره به فساد در دولت یا پیشکش کدام شرطی، ادامه همکاریهای نظامی بریتانیا در چوکات سند ستراتیژیک امضآ شدهء مَورخ 27 جنوری 2012 بین لندن و کابل را به اردوی ملی وعده داد. وی در زمینهء مساعدت نظامی یک تفاهمنامه ای را با وزارت دفاع ملی عقد کرد.

تهدید، گاه به انقطاع وکاهش و گاه به ادامه کمکهای بین المللی بعد از سال 2014 در حالی صورت می گیرد که امریکا و غرب خود با بحران عمیق اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند و با سرخوردگی و وسواس دیگر تحمل پرداخت هزینهء خیلی هنگفت جنگ نافرجام در افغانستان را ندارند. تنها اکمال بودجه اردوی ملی بعد از 2014 برای امریکا و ناتو مایه دردسر و تشویش شده است. رئیس جمهور کرزی در دسامبر 2011 خواستار 10 میلیارد دالر تا ده سال آینده برای پوشش مصارف اردوی کشور شد. بعد از درمیان آمدن ارقام مختلف 7 و 6 میلیارد، بالاخره ایالات متحده امریکا مصارف اردوی افغانستان را بعد از خروج نیروهای محاربوی امریکا و ناتو 1،4 میلیارد دالر تخمین زد. 3،2 میلیارد را خودش، نیم میلیارد را دولت افغان و 3،1 میلیارد باقی را ناتو و متحدین اش خواهند پرداخت. در حالیکه تا هنوز ضمانت واضح و مطمئنی در تآمین سهمیهء متحدین اروپایی امریکا وجود ندارد، مارک گراسمن نمایندهء خاص ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان بتاریخ 4 حمل (23 مارچ 2012) با اطمینان گفت که کمکهای مالی برای تجهیز نهادهای امنیتی و دفاعی افغان دوامدار و کافی خواهد بود. آخرالامر درمقابل فضای پُراز ابهام و سوالات لاجواب، امریکا و ناتو تصمیم را موکول کرده اند به کنفرانس ماه می سال جاری میلادی در شیکاگو.

از لحاظ روحی و اجتماعی نظرسنجی های سالیان اخیر درغرب نشان می دهد که تعداد اروپایئان و امریکائیان ناراضی از روال جنگ در افغانستان به شدت افزایش می یابد. سروی جدید نیویارک تایمز چاپ 8 حمل (27 مارچ 2012) نشان می دهد که با مراجعه به 996 امریکایی، %69 فیصد آنها مخالف این جنگ بوده و خواهان ختم آن شدند. سال پار رقم مخالفین به %53 فیصد می رسید. با درنظرداشت اینکه نظرخواهی ها اهمیت زمان نسبی دارد، لیکن %16 ازدیاد مخالفین جنگ در امریکا جای تآمل است. لئون پانیتا وزیر دفاع امریکا در عکس العمل به سروی، اذعان داشت که بخاطر یک نظرسنجی نمی تواند در ستراتیژی امریکا در افغانستان تغییر بیآورد. وی دیروز عملکردهای ستراتیژی حکومت خودرا مثبت ارزیابی کرد، زیرا طالبان را به شکست مواجه ساخته، بر میزان خشونت و کشتار سال گذشته کاهش آورده و پروسهء انتقال %50 فیصد امنیت از نیروهای بین المللی به قوت های افغانی را موفقانه بسر رسانیده است.

موصوف همچنان کشته شدن 3 سرباز ناتو (1 امریکایی و 2 بریتانوی) آنهم بوسیله یک عسکر افغان در ولایات هلمند و قندهار بتاریخ 7 حمل (26 مارچ 2012) را کم اهمیت وانمود کرد وعمل انفرادی خواند. پانیتا اضافه کرد که این چنین حوادث نباید اعتماد بین دو دولت را خدشه دار سازد. قوماندان عمومی نیروهای ناتو و امریکا همین قضیه کشته شدن نظامیان خودرا یک عمل عادی در نبرد علیه شورش و بغاوت قلمداد کرد. اگر حال این کشته شدن ها اعمال بیرنگ و معمولی عنوان می شود، پس قتل و جرح 21 محارب فرانسوی بذریعهء یک فرد اردوی افغان در 20 جنوری امسال در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا چرا یک محشر سیاسی طویل و داد و واویلای جهانی برپا کرد ؟  قابل یادآوریست که پریروز به ادامه اخراج زود هنگام عساکر فرانسه، 200 تن از 3600 سرباز فرانسوی مستقر در افغانستان به اوطان شان برگشتند. راین کراکر سفیر ایالات متحده در کابل دیروز گفت، در صورت خروج پیش از وقت و قطع مدد و حمایه از افغانستان بعد از سال 2014، القاعده دوباره بدینجا برگشته  و حملات خطرناکی نه در امریکا بل در شهرهای بزرگ اروپا انجام خواهد داد. مقامات قوه بین المللی اینگونه اظهارات را در حالی بیان می کنند که از سال 2007 وقایع قتل سربازان ناتو و ائتلاف از داخل اورگانهای امنیتی کشور %75 فیصد افزایش یافته است و از آغاز سال 2012، 93 عسکر نیروهای خارجی طی عملیات گوناگون جان خودرا در افغانستان از دست داده اند.

این همه تهدیدات و تعبیرات زبان چوبین جنگ و واکنشهای مقطعی مریز و کجدار سران ارشد نظامی و سیاسی گواه بر سردرگمی، افسردگی و اغماض از واقعیت های تلخ و وخیم جنگ در افغانستان است.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر