Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

هشت مارچ و نگرانی زنان از بازگشت به دوران طالبان

تهيه شده توسط قیام
چهارشنبه 17 حوت 1390 ساعت 14:33

هشت مارچ و نگرانی زنان از بازگشت به دوران طالبان

در حالیکه به هشت مارچ روز جهانی همبستگی زنان نزدیک می شویم، رسانه ها گزارش داده اند که یکی از نهادهای فعال در عرصه حقوق بشر بنام  سازمان حقوق بشر و دموکراسی افغانستان اعلام کرده است که بررسی وضعیت زنان در افغانستان، نشان می دهد که برخی از نشانه ها و علایمی به مشاهده می رسند که نشان می‌ دهند تاریخ در افغانستان تکرار می‌شود و زنان به دوران حاکمیت رژیم طالبان برمی‌گردند.

این نهاد در گزارشی که در رسانه های داخلی بازتاب یافته، اعلام کرده است که با وصف اینکه پیشرفت‌های مناسبی در زمینه تامین حقوق زنان طی ده‌سال اخیر صورت گرفته، اما خروج زودهنگام نیروهای بین‌المللی از کشور و احتمال سازش سیاسی حکومت افغانستان و جامعه جهانی با گروه‌های تندرو از جمله گروه طالبان، دست‌آوردهای  موجود در عرصه دسترسی زنان به حقوق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شان را با خطر مواجه کرده‌اند.

گزارش نهاد حقوق بشر و دموکراسی افغانستان تحت عنوان " زنان افغان در عصر بعد از طالبان: تاریخ تکرار می‌شود؟" تهیه شده و در قسمتی از آن آمده است:" باوجود پیشرفت‌ها، تحولات اخیر در افغانستان برای زنان بسیار نگران‌کننده و چالش‌برانگیز می‌باشد. با خروج زودهنگام نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال 2013، احتمال کاهش کمک‌های جامعه جهانی و شدت یافتن امکان سازش سیاسی حکومت افغانستان و جامعه جهانی با گروه‌های تندرو هم‌چون طالبان، شبکه حقانی و جناح جنگی حزب اسلامی، اکثریت دست‌آوردهای حقوق زنان با خطر مواجه خواهند شد."

تهیه کنندگان این گزارش مدعی شده اند که برای تهیه گزارش خویش، با نزدیک به پنج‌هزار نفر که اکثریت آنان زنان بوده‌اند، مصاحبه کرده اند و اکثریت مصاحبه ‌شوندگان توسط مصاحبه کنندگان این نهاد، تلاش‌های دولت برای انجام گفتگوها با طالبان را غیرشفاف توصیف کرده‌اند.

در بخشی از گزارش این نهاد که در رسانه های داخلی منتشر شده آمده است که نظام حاکم در کشور، چندان به تامین حقوق زنان معتقد نیست و حمایت این نظام از حقوق زنان، به‌خاطر کمک‌های جامعه جهانی در کشور است. در این گزارش همچنین مدعی شده است که اصل اساسی در سیاست متعارف رییس‌ جمهو کرزی در قبال حقوق زنان را می‌توان از یک‌سو ایجاد موازنه میان جلب حمایت جامعه جهانی و از سویی دیگر، اقناع خاطر اقشار محافظه ‌کار جامعه افغانستان تعریف کرد. اما در این سیاست مطالبات گروه‌های تندرو و ارگ ‌نشین و به‌خصوص برخی عناصر در نهادهای عدلی و قضایی و هم‌چنان شورای علمای افغانستان، بر خواست‌های جامعه جهانی همواره سنگینی نموده‌اند.

در این گزارش از حکومت افغانستان خواسته شده است تا در راستای تامین امنیت بشری زنان بیشتر تلاش کند. در گزارش تاکید شده که تامین امنیت بشری، زندگی عاری از ترس، فقر و تهدید را برای زنان در بر می‌گیرد. در این گزارش همچنین پیشنهاد شده است که برای تامین حقوق سیاسی زنان، سیاست‌های مشخصی روی‌دست گرفته شود و هم‌چنین زنانی برای حمایت و انکشاف حقوق‌شان، در سطوح ارشد نهادهای امنیتی مقرر شوند.

به نظر می رسد انتشار چنین گزارشی از این نظر می تواند جالب است که همزمان با آن شورای علما خواستار اعمال محدودیت های زیاد تری نسبت به زنان شده است. در بیانیه ای که اخیرا توسط شورای علمای افغانستان منتشر شده نسبت به عدم تفکیک زنان و مردان ابراز حساسیت شده و بر تفکیک و جدایی زنان از مردان  در مکان های آموزشی و تحصیلی تاکید کرده است.

نکته جالب دیگر این بوده که علیرغم واکنش هایی که از سوی شماری از فعالین در عرصه های حقوق بشر و جامعه مدنی نسبت به این درخواست صورت گرفته، رئیس جمهور کرزی از آن اعلام حمایت کرده است. بر اساس گزارشهایی که در رسانه های جمعی به نشر رسید، رئیس جمهور کرزی در واکنش به اعلامیه تازه شورای علما، از آن دفاع کرده و گفته است که این اعلامیه برای حمایت از حقوق زنان صادر شده است.

رئیس جمهور کرزی روز سه شنبه این هفته در نشست مشترک خبری با برونیسلاو کوموروسکی رئیس جمهور کشور پولند در کابل گفت که به شرایط مطرح شده در این اعلامیه پابند می باشد.  این در حالیست که برخی از فعالین نهادهای مدنی و حقوق بشری نسبت به این اعلامیه صادر شده از سوی شورای علمای افغانستان واکنش نشان داده و آن را غیرعملی خوانده اند. به نظر می رسد اعلام حمایت رئیس جمهور از این اعلامیه نشان می دهد در سیاست رسمی و دیدگاه رئیس جمهور کرزی که در راس رهبری دولت قرار دارد، مطالبات شورای علمای افغانستان، بر خواست‌های فعالان مدنی ارجحیت داده می شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر