Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

مظاهره، خشونت و نقش مدیریت دولت

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 10 حوت 1390 ساعت 10:42

مظاهره، خشونت و نقش مدیریت دولت

رئیس جمهو کرزی در ششمین روز واکنش های بعضا خشونت آمیز در برابر بی حرمتی به قرآن توسط نیروهای امریکایی در بگرام از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند. رئیس جمهور ضمن تقبیح بی حرمتی به قرآن و تاکید بر اینکه مجازات عاملان این حادثه خواسته ملت افغانستان می باشد، گفته است که این خواسته مردم پیگیری می شود و جواب آن هم به موقع برای مردم داده می شود. آقای کرزی از قول باراک اوباما نیز یاد آور شد که ضمن اظهار تاسف بخاطر این حادثه وعده داده است که عاملان بی حرمتی به قرآن مورد تعقیب و تحقیق قرار گیرند.

در گزارشهایی که در خصوص مظاهره های صورت گرفته در چند روز اخیر ارائه شده گفته شده است که در اعتراض ها نزدیک به سی تن کشته شده و ده ها تن دیگر نیز زخمی شده اند. یکی از نکته هایی که در گفته های رئیس جمهور می تواند به بحث گرفته شود، این است که آقای کرزی خشونت های رویداده در جریان نزدیک به یک هفته مظاهره های اخیر را به دشمنان مردم افغانستان نسبت داد. او با تاکید بر همین مسئاله از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند و نگذارند که دشمنان در وقتی که احساسات مردم برانگیخته شده، از این وضعیت استفاده سوء کنند و به دارایی مردم و بیت المال آسیب برسانند.

سوال جدی که در ارتباط با این بخش از گفته های رئیس جمهور کرزی وجود دارد، این است که چرا دولت افغانستان نتوانسته است در جهت ایجاد ارتباط با مردم به اندازه ای عمل کند که زمینه های نفوذ به گفته شخص وی دشمنان مردم به صفوف مردم از بین برود و یا حد اقل محدود شود. چرا در حضور دولت و در قلمرو حاکمیت دولت، دشمنان مردم به گفته آقای کرزی به سادگی می توانند وارد صف های مردم شده و از احساسات آنان استفاده جویی کنند.

به نظر می رسد یکی از عمده دلایلی که به گفته آقای کرزی دشمنان مردم به سادگی می توانند به صف مردم شامل شده و در به خشونت کشیدن مظاهره ها نقش بازی کنند، این است که دولت نتوانسته است مردم را با خود متحد سازد. عدم اتحاد مردم با حکومت به دلیل کارکرد ضعیف دولت تحت رهبری آقای کرزی باعث گردیده است تا مردم به سادگی تحت تاثیر هر نوع القائات از سوی مخالفان مسلح دولت افغانستان نیز قرار گیرند.

آنگونه که در گزارشها آمده است حدود سی تن در جریان خشونت های صورت گرفته در جریان مظاهره های شش روزه در کابل و ولایت کشور به قتل رسیده و ده ها تن دیگر نیز زخمی شده اند. هیچ شک و تردیدی وجود ندارد که کشته شدگان و زخمی شدگان هیچ نقشی در اصل ماجرا نداشته اند. بی حرمتی به قرآن کریم در میدان هوایی بگرام و توسط نیروهای امریکایی صورت گرفته است. اما دیده می شود که از اثر عوارض منفی بر تبعات آن مردم کشته و زخمی می شوند. این در حالیست که هیچ رابطه ای بین کشته شدگان و زخمی شدگان و اصل ماجرا وجود ندارد.

طبیعی است که این گونه خشونت ناشی از این است که ممکن است دست های شومی به مداخله پرداخته و کوشش کرده اند که خشونت در مظاهره ها به اوج خود برسد تا به این طریق، امنیت نیم بندی که در کشور وجود دارد نیز خدشه دار شود و تحت تاثیر جو منفی به وجود آمده قرار دارد. اینکه دولت رئیس جمهور کرزی نتوانسته است در جهت فرهنگ سازی و تثبیت ذهنیت موقعیت شناسانه در جامعه و در میان مردم موفق گردد، ضعف حکومت را در برقراری رابطه شفاف با مردم نشان می دهد که باید واقعا آن را مورد نقد قرار داد و بر آن اعتراض کرد.

با توجه به وضعیت خاصی که بر منطقه حاکم است، این امکان نیز وجود دارد که بخشی از عوامل به خشونت گراییدن مظاهره ها دست اندازی های مرموز برخی از همسایگان بوده باشد که خوش ندارند افغانستان به ثبات سیاسی لازم دست پیدا کند. بسیار روشن است که برخی از همسایگان در قالب سیاست های منطقه ای و بین المللی خود می خواهند از افغانستان به عنوان یک ابزار استفاده کنند.

بسیار روشن است که در همسایگی افغانستان کشور ایران با امریکا خصومت دارد و از هیچ کوششی نیز فروگذار نمی کند که در جهت خراب سازی اوضاع افغانستان برای به زانو در آوردن و زمین گیر کردن امریکا در افغانستان استفاده کند. چنانچه در گذشته برخی از گزارشها به نشر می رسید که نشان می داد بعضا سلاح های ساخت ایرانی در اختیار طالبان قرار می گیرد. از سوی دیگر پاکستان نیز که این روزها رابطه اش با امریکا دچار تنش شده سعی می کند تا از تشدید بحران در افغانستان به نفع خود استفاده کند. در این میان ضعف حکومت در ارتباط برقرار کردن با مردم سبب شده تا همسایگان به خوبی بتوانند از اوضاع موجود در کشور به نفع تعقیب مقاصد سیاسی خویش سودجویی کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر