Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تحولات اخیر و سند استراتیژیک

تهيه شده توسط کلید
سه شنبه 09 حوت 1390 ساعت 15:22

تحولات اخیر و سند استراتیژیک

پیش از این گفته می شد که سند همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و امریکا به مرز امضا شدن نزدیک شده است. سفر اخیر یک هیئت از سنای امریکا به افغانستان نشان می دهد که ایالات متحده به شدت در پی این می باشد که این سند هرچه سریعتر بین افغانستان و امریکا به امضا برسد. اما تحولات اخیر در کشور سبب می شود تا این سوال پیش بیاید که آیا روند موجود در مسیر امضای سند استراتیژیک تغییر کرده است یا خیر؟

در جریان چند روز اخیر به دلیل بی حرمتی به قرآن کریم در ميدان هوایی بگرام، موجی از اعتراضات ایجاد شد که در برخی از موارد به خشونت انجامید. تا کنون آمارهای منتشره نشان می دهد که حدود سی تن در خشونت های صورت گرفته در تظاهرات اعتراضی به بی حرمتی به قرآن در شهرهای مختلف کشته شده اند. همچنین در گرماگرم این وضعیت دو تن از مشاوران امریکایی در وزارت داخله افغانستان به قتل رسیدند که هنوز در مورد دلیل آن به وضاحت چیزی گفته نشده است.

رییس جمهور کرزی در یک کنفرانس خبری در کابل، در کنار برخی از موضوعات به امضای سند استراتیژیک نیز اشاره کرد و گفت که قرار است این سند امضا شود. البته رییس جمهور بر شروطی که قبلاً از سوی وی گذارده شده بود، یک بار دیگر تاکید کرد و گفت که باید آنچه در جرگه مشورتی به آن تاکید شده از سوی ایالات متحده امریکا در نظر گرفته شود. از جمله مسایلی که به عنوان شروط از سوی دولت مطرح شده و در جرگه نیز مورد تایید قرار گرفته، سپرده شدن زندان بگرام به دولت افغانستان و ختم عملیات شبانه بوده است.

از سوی دیگر چندی پیش جان مک کین یکی از سناتوران جمهوری خواه در جریان سفرش به کابل بر اهمیت عملیات شبانه تاکید کرده و گفت که این عملیات نقش بارزی در سرکوب مخالفان مسلح دولت افغانستان داشته است.

تا پیش از مظاهرات اخیر خوشبینی های زیادی نسبت به امضای این سند وجود داشت. حکومت افغانستان می گفت که بحث ها میان افغانستان و امریکا در خصوص ایجاد روابط درازمدت استراتیژیک میان دو کشور در آینده نزدیک نهایی خواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه  هفته پیش، به خبرنگاران در کابل گفت که در ادامه ی گفتگو ها در این مورد، پیشرفت هایی صورت گرفته است.

وزارت خارجه با توجه به اهمیت سند مشارکت استراتیژیک میان افغانستان و ایالات متحده ی امریکا، ابراز امیدواری کرده بود که گفتگوها در این خصوص میان مقام های افغان و امریکایی به زودی نهایی شود. بر اساس معلوماتی که به نقل از منابع خبری در وزارت خارجه منتشر شده بود، گفته می شد که گفتگو ها در این مورد میان دو طرف در کابل ادامه دارد و پیشرفت های چشمگیری در اين قسمت صورت گرفته است.

جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری کرده بود که در آینده نزدیک این مذاکرات نهایی شود و ما بتوانیم این سند بسیار مهم و تاریخی را بین دو کشور امضا کنیم. البته سخنگوی وزارت خارجه به این موضوع نیز تاکید کرده بود که کیفیت محتوای این سند برای دولت افغانستان ارزش به مراتب بیشتر نسبت به این دارد که این سند را به زودترین فرصت با ایالات متحده امریکا امضا کند.

از سوی دیگر لیون پنیتا وزیر دفاع امریکا نیز اخیراً گفته بود که بحث ها بر سر ایجاد روابط دراز مدت استراتیژیک میان کابل و واشنگتن در حال نهایی شدن می باشد. البته نه از سوی دولت کابل و نه از سوی ایالات متحده امریکا تا اکنون به درستی روشن نشده است که گفتگو ها در این ارتباط در چه سطح ادامه دارد و روی کدام مسایل توافق صورت گرفته و روی چه مسایل اختلافات همچنان باقی مانده است.

توقف عملیات شبانه نیروهای خارجی در افغانستان، سپردن مسئولیت زندان ها به قوای افغان و قانونمند شدن حضور نیروهای بین المللی در افغانستان، از مسایلی می باشند که حکومت به عنوان شروط برای بستن روابط درازمدت استراتیژیک با ایالات متحده ارایه کرده است. البته در کنار این شرایط، وضعیت منطقه نیز قابل اهمیت می باشد. برخی از کارشناسان به این باور هستند یکی از موانعی که بر سر راه امضای این سند قرار دارد نگرانی کشورهای منطقه به حساب می آید.

با اینکه دولت افغانستان بارها تاکید کرده است که همکاری افغانستان و امریکا به ضرر هیچ یک از همسایه های افغانستان نیست، اما دیده می شود که برخی از همسایگان از هر فرصتی استفاده کرده و خواستار خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می شوند.

با آن هم وزیر دفاع ایالات متحده امریکا لیون پنیتا در 26 فبروری گفت که برای امضای پیمان همکاری های استراتیژیک بین افغانستان و امریکا وقت زیاد نمانده است. اما اینکه این پیمان کی امضا می شود و آیا پیش از برگزاری کنفرانس شیکاگو امضا خواهد شد یا خیر، مسئله ای است که هنوز در مورد آن نمی توان به صراحت ابراز عقیده کرد.

نکته مهمی که در پیمان همکاری بین افغانستان و امریکا حایز اهمیت است، این می باشد که امضای این پیمان به ایالات متحده امریکا اجازه خواهد داد که بعد از سال 2014 هم به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه دهد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر