Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

سفر به اسلام آباد و خطاب مهم

تهيه شده توسط تحلیل مرسل- قیام
دوشنبه 08 حوت 1390 ساعت 11:20

سفر به اسلام آباد و خطاب مهم

بر اساس گزارش ها رئیس جمهور كرزی دردیدارش با مقامات پاكستانی در جریان اولین روز سفر دوروزه اش به پاكستان، با آنان برخورد لفظی كرده و خواستار كمك اسلام آباد در گفتگو های صلح با طالبان شده است. اینكه دولت افغانستان به صورت جدی از پاكستان خواستار كمك می شود، از این جهت مثبت تلقی می شود كه پیش از این چنین جسارتی در نزد رهبران دولت افغانستان به مشاهده نمی رسید. چه اینكه جواب دولت پاكستان به خواسته رئیس جمهور كرزی مثبت باشد یا منفی، اصل مطرح كردن جدی مطالبات و یا انتظارات از پاكستان حداقل این موضوع را برای پاكستانی هــــــا روشن می سازد كه آنان نباید انگیزه های موجودیت یك دولـــت مستقل در قلمرو افغانستان را نادیده بگیرند. ‌ ‌

اگرچه در مورد مشروح آنچه در جریان دیدار رئیس جمهور با سران پاكستان گذشته است، در رسانه ها آگاهی داده نشده، اما به نظر می رسد، این سخنان جدی رئیس جمهور به این دلیل صورت گرفته كه پیش از سفر رئیس جمهور كرزی به پاكستان این انتظار ایجاد شده بود كه در جریان این سفر، رئیس جمهور یا برخی از كسانی كه با وی سفر كرده اند، خواهند توانست با نمایندگان طالبان مذاكره كند. این كار در زمانی امكان پذیر می گردید كه دولت پاكستان شرایط را برای چنین مذاكره ای آماده می كرد. عدم جوابگویی مثبت اسلام آباد به این خواسته رئیس جمهور كه ابراز علاقه كرده بود تا پاكستان، طالبان را برای گفتگو های صلح آماده سازد، باعث شده تا رئیس جمهور به صورت جدی با رهبران پاكستان سخن بگوید.

از سوی دیگر در گزارش ها آمده است كه حنا ربانی كهر وزیر خارجه پاكستان، گفتگو هارا با مقامات افغان در اسلام آباد سخت و جدی خوانده و در واكنش به درخواست دولت افغانستان مبنی بر مساعدت در راستای مذاكره با طالبان گفته است كه  ما ملا عمر نداریم كه آن را به میز گفتگو حاضر كنیم، این یك مفكورهِ احمقانه در بارهِ پاكستان است. اگرچه انتشار این خبر باعث گردید تا برخی از تحلیلگران سفر كرزی را به اسلام آباد بدون دستاورد توصیف كنند و حتی اظهارات حنا ربانی را به حیث یك بخش منفی از عوارض این سفر بخوانند، اما از سوی دیگر این موضوع نیز می تواند، قابل درك باشد كه اظهارات ربانی كهر و احمقانه توصیف كردن درخواست زمینه سازی مذاكره با سران طالب از سوی وی نشان می دهد كه پاكستان ارتباط با طالبان را به عنوان یك خط سرخ می داند و به نشانه گیری این خط سرخ از سوی دولت افغانستان واكنش نشان می دهند.

نشست سه جانبه و تعهداتی كه در اعلامیهِ پایانی این نشست مورد اشاره قرار گرفته است، نیز می تواند به نفع افغانستان باشد. پیش از عزیمت رئیس جمهور و هیئت همراهش به پاكستان این نگرانی وجود داشت كه ممكن رئیس جمهور با اثرپذیری از فضای مذاكرات، مشاركت افغانستان را در یك جبهه ضد امریكایی در كنار ایران و پاكستان اعلام كند، اما دیده شد كه نه تنها چنین چیزی انجام نشد، بلكه موضوع عدم مداخله سه كشور در امور داخلی یكدیگر به بحث گرفته شد كه در صورت اجرایی شدن به نفع افغانستان تمام می شود. ‌ ‌

بر اساس گزارش های منتشر شده از اسلام آباد، در نشست سه جانبه مشترك رهبران افغانستان، پاكستان و ایران كه در اسلام آباد برگزار شد، سران سه كشور اعلام كردند كه طبق منشور ملل متحد، بر مداخله نكردن امور داخلی همدیگر و احترام به آزادی یكدیگر تاكید دارند. این موضوع در یك اعلامیه 29 ماده ای كه از سوی حامدكرزی رئیس جمهور افغانستان، آصف علی زرداری رئیس جمهور پاكستان و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، امضا شده مورد تصریح قرار گرفته است.

با توجه به وضعیت موجود و نابرابر بودن وضعیت تاثیرگذاری و تاثیر پذیری متقابل از سوی افغانستان با این كشورها، تاكید بر اینكه سه كشور طبق منشور ملل متحد، به تمامیت ارضی و آزادی همدیگر احترام نموده و در امور داخلی یكدیگر مداخله نكنند، به نفع افغانستان تمام می شود.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر