Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

گزارش دهی متفاوت در مورد بودجه

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 04 حوت 1390 ساعت 08:23

گزارش دهی متفاوت در مورد بودجه

در حالیکه در گزارش ارائه شده به ولسی جرگه میزان مصرف بودجه انکشافی برخی از وزارتخانه ها کمتر از 40 درصد گزارش شده است، برخی از مسئولین و متصدیان این وزارتخانه ها با حضور در اجلاس استجوابیه مجلس نمایندگان مدعی شده اند که بیشتر از آنچه در گزارش حساب قطعیه سال 1389 ارائه شده، بودجه انکشافی خویش را به مصرف رسانیده اند. آنچه در این میان سوال برانگیز می باشد، این است که ریشه های اختلافی که باعث گزارشدهی متفاوت در این مسئاله شده است، در چی می تواند باشد؟

آنچه در این تفاوت گزارشها قابل بررسی است که نتیجه این تفاوت ها نیز می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد. وقتی در رابطه به مصارف و انجام هزینه های لازم در راستای اجرای سیاست های توسعوی دو گونه گزارش داده می شود، این شک و تردید را به میان می آورد که ممکن است در موثریت تام هزینه های انجام شده و مصرف های صورت گرفته، توقع پیش بینی شده از آن برنامه به دست نیاید. در واقع می توان گفت که ارائه گزارش های متفاوت حتی این گمانه زنی را به وجود می آورد که ممکن است در حصه مصرف بودجه انکشافی شفافیت دقیق وجود نداشته باشد. از آنجاییکه بودجه از دارایی ملی به مصرف می رسد و به عموم مردم تعلق دارد، باید در مصرف آن شفافیت کامل وجود داشته باشد، تا امانت داری نسبت به دارای عامه با اشکال و تردید مواجه نشود.

این تفاوت گزارش باعث گردیده است تا اعضای مجلس نمایندگان نیز جواب های ارائه شده از سوی وزرای مورد استجواب را نپذیرند. در حالیکه وزراى استجواب شده در جلسه روز دوشنبه ولسی جرگه مدعی شده اند که بر خلاف گزارش ارائه شده در مورد قطعیه سال 1389 آنان اضافه تر از 40 فيصد بودجهء انکشافى شانرا به مصرف رسانده اند؛ اعضای ولسى جرگه نسبت به این ادعاها قناعت نکرده و گفته اند که در مورد آنان تصميم نهايى را بعدا اتخاذ خواهد کرد.

به نظر می رسد واگذاری تصمیم به وقت دیگر از سوی مجلس نمایندگان به خاطر این عارضه منفی بوده که نصاب لازم برای تصمیم گیری های جدی تکمیل نبوده است. عدم تکمیل نصاب و غیرحاضری نمایندگان و یا خروج آنان از تالار پیش از اعلام رسمی پایان مجلس باعث شده است تا این مجلس نسبت به بسیاری از تصمیم گیری ها با مشکل مواجه گردد. بر اساس گزارشها عبدالرووف ابراهيمى رئيس ولسى جرگه، در ختم نشست روز دوشنبه و درحاليکه از جمع 247 عضو جرگه، کمتر از 100 تن حاضر بوده اند، گفته است که اظهارات مسوولين حکومتى دعوت شده برای جوابگویی به مجلس، براى آنها قابل قبول نبوده است و مجلس تحت ریاست وی، تصميم نهايى اش را در مورد وزراى يادشده، در نشست عمومى بعدى، اتخاذ خواهد کرد.

بر اساس گزارش ارائه شده به ولسى جرگه؛ وزارت عدليه 35 فيصد، وزارت مهاجرين 38 درصد، وزارت ترانسپورت 33  و وزارت ارشاد، حج و اوقاف 32 فی صد از بودجهء انکشافى شانرا مصرف کرده اند. اما مسئولین این نهادهای اجرایی ارقام دیگری را به مجلس نمایندگان ارائه داده اند.

وزير عدليه در نشست استجوابیه ولسى جرگه با اظهار اینکه در گزارش قطعيه که به ولسى جرگه سپرده شده، مصرف بودجهء انکشافى آن وزارت، کم نشان داده شده است، گفته که وزارت عدليه، سال گذشته 56 فيصد بودجهء انکشافى اش را مصرف کرده است. جماهير انورى وزير مهاجرين و عودت کننده گان نیز گفته است که وزارت تحت مدیرتش، سال گذشته 41 فيصد بودجهء انکشافى را به مصرف رسانده است. وی حتی در جمع نمایندگان ابراز تعجب کرده است که چگونه و چطور در حساب قطعيهء وزارت ماليه، کم نوشته شده است.

داکتر على نجفى سرپرست وزارت ترانسپورت و هوانوردى گفته است که سال گذشته، از بودجهء به دست آمده توسط وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی 62 فيصد را مصرف کرده است. از جمع وزرای دعوت شده برای جوابگویی به مجلس نمایندگان تنها داکتر يوسف نيازى وزير ارشاد، حج و اوقاف پذيرفته است که سال گذشته، کمتر از 40 درصد بودجه را مصرف کرده است. البته وی در این راستا استدلال کرده و گفته است که دليل عمدهء عدم مصرف بودجه، ناامنى در کشور و همچنان نبود زمين براى تطبيق پروژه های در نظر گرفته شده از سوی این وزارت بوده است.

حال وقتی در گزارش ارائه شده از سوی اداره تفتیش و گزارش ارائه شده از سوی وزرا تفاوت به میان می آید، این پرسش به میان می آید که آیا نتیجه این تفاوت در میزان انتفاعی که از پروژه های توسعوی قابل توقع است، تفاوت به میان نخواهد آمد. وقتی یک پروژه توسعوی دیزاین می شود و هزینه های آن برآورد می گردد، انتظار بر این است که بر اساس آن هزینه، پروژه به صورتی تطبیق گردد که هم از نظر دوام و هم از نظر منفعت دهی بتواند هزینه تخصیص یافته را دوباره جبران کرده و حتی نفع دهی بیشتری نیز داشته باشد. اما وقتی در میزان هزینه در نظر گرفته شده تفاوت به میان می آید، این شک و تردید ایجاد می شود که ممکن است امکانات و ابزاراتی در تطبیق پروژه های توسعوی به کار گرفته شود که از نظر قوام و دوام و سود دهی نتواند توقع از قبل موجود را جواب گوید و علاوه بر تحصیل مجدد هزینه های انجام شده، سود دهی بیشتری نیز برای مردم داشته باشد.

 

 

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر