Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ارقام تلفات ملکی طی سالهای 2010 و 2011

تهيه شده توسط خالد مجروح
پنجشنبه 27 دلو 1390 ساعت 09:44

ارقام تلفات ملکی طی سالهای 2010 و 2011

یکی از حوادث هولناک، جبران ناپذیر و نابخشودنی جنگ، تلفات مداوم و رو به افزایش اطفال، زنان و مردان بیگناه ملکی افغان است. طی کنفرانسهای متعدد بین المللی ده ها میلیارد دالرجهت بازسازی، انکشاف اقتصادی، دولتداری خوب، امنیت و صلح برای رفاه همین باشندگان افغان زمین تخصیص داده شد ولی عملآ اکثراین پولها حیف و میل گردید. بعوض امنیت، عدالت، رفاه و ترقی، مردم هیولای جنگ، عدم قانونیت و مرگ را نیرومند و مسلط بر زندگی خود می یابند. بیشتر از سه دهه است که متخاصمین درگیر این  جنگهای بی پایان، گاهی از حیات آنها بشکل سپر و ابزار زورآزمایی و گاهی در هنگام کشتار و مرگ آنها جهت تبلیغات علیه دشمن و تبرئه خود استفاده اعظمی می کنند. درمیدان برخوردهای خونین نظامی و هم در صحنه منازعات سیاسی از اتباع و افغانان ملکی به نفع خود چون هیزم برای شعله ور نگه داشتن آتش جنگ کار گرفته می شود. تلفات ملکی در قاموس حرب ستراتیژستهای ابرقدرتهای عصر جدید "صدمات جانبی" خوانده شده است.

شب سه شنبه 18 دلو 1390 (7 فبروری 2012) 8 طفل و نوجوان بیگناه که مصروف چراندن رمه مواشی شان بودند در اثر بمباردمان هوایی نیروهای ناتو در قریه گیابه ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا جان باختند. گفته می شود، قواه فرانسوی مستقر در ولایت از مخبران شان اطلاعات نادرست در بارهء حمله احتمالی طالبان اخذ نموده بودند. چند روز قبل آن، در درهء دیوه گل ولسوالی چوکی ولایت کنر در نتیجه یک حمله شبانه ناتو 7 تن از باشندگان ملکی منطقه که بیشترشان اعضای یک خانواده بودند، کشته شدند. دلایل این واقعه های خونبارهرچی باشد و به هر نحوه یی که ارائه شود، به هیچ وجه مرگ این اطفال معصوم و افغانان بیگناه را توجیه کرده نمی تواند. این دو واقعهء اسفناک به ادامه وقایع بیشمار قتل و کشتار افراد ملکی در اثر عملیات محاربوی قوت های ناتو و داخلی و حملات انتحاری طالبان و مخالفین مسلح، قتل و جنایت محسوب می شود. دو زخم خونچکان و تازه دیگریست بر زخمهای ناسور و بی پایان بدن ملت افغان.

نه تنها آمارمرگ و میر افراد ملکی متوقف یا اقلآ کاهش نپذیرفته است، بل طی پنچ و شش سال اخیر رو به افزایش است. از شیوه، ماهیت و طرز ارائه ارقام سالانه تلفات ملکی بدر می آید که واقعیت و شفافیت هدف اصلی کار نیست. هرسازمان سیاسی بین المللی یا ملی بشکلی در راستای دفاع منافع یا راهبردهای تحت تطبیق سیاسی و نظامی قدرتهای ذیدخل در قضیه افغانستان در تهیه و نشر آمار تلفات ملکی جداگانه و زیر تآثیر ملحوظات روز عمل می کند. بدین منوال هرچند گاهی دروسط و آخرهرسال راپورهای ضد و نقیض تلفات مردم به اطلاع رسانه ها می رسد.

بتاریخ 24 جنوری 2012، ادارهء خدمات تحقیقاتی کانگرس ایالات متحده امریکا در راپور منتشرهء خود تعداد کشته شدگان ملکی افغان را طی سال 2011، 2262 تن ثبت کرده است. در حالیکه آمار تلفات ملکی در سال 2010 را 2777 تن می شمارد. بدینگونه راپور%5،18 کاهش در تلفات را نشان می دهد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا حین ارائه راپور سه ماهه کاری حکومت خود، بتاریخ 13 فبروری اذعان داشت که از سال 2006 بدینسو میزان خشونت و زدوخورد برای اولین بار در سال 2011 کم شده است. گویا به تائید این طرز بیانات، راپور نظامی 84 صفحه یی دگرمن امریکایی دانیل دافیس که در مجلهء "رولینگ ستون" به چاپ رسیده، هم به بهبودی اوضاع برای بار نخست در سال 2011 بعد از اعزام 30 هزارعسکراضافی امریکا در سال 2010، اشاره می کند.

این در حالیست که راپور سالانهء "یوناما" دفتر سازمان ملل متحد در کابل که بتاریخ 4 فبروری 2012 پخش گردید، تعداد تلفات ملکی افغان را در سال 2011، 3021 تن درج می کند. گزارش فوق می افزاید که تلفات ملکی نسبت به سال 2010، %8 ازدیاد یافته است. این کُلآ درتقابل گراف فیصدی ارقام مندرج در راپور سالانهء مرکز خدمات تحقیقاتی کانگرس امریکا قرار می گیرد. طالبان و مخالفین مسلح مسئول %77 تلفات خوانده شده اند. مسئولیت %14 تلفات بر دوش نیروهای طرفدار دولت گذاشته شده، ولی مسئولیت %9 با قیمانده این تلفات ملکی به هیچ کس و گروهی منسوب نشده است.

مسئولیت طالبان در قتل افراد ملکی نسبت به سال 2010، %14 افزایش یافته، در حالیکه مسئولیت مرتبط به نیروهای بین المللی و قوت های وفادار به دولت در عین زمان %4 کاسته شده است. نظر به همین گزارش، آمار تلفات ملکی در کشور سال به سال بیشتر گردیده و طی پنج سال اخیر یعنی بین سالهای 2007 و 2011، 11864 تن که اکثر آنها را زنان و اطفال تشکیل می دهند کشته شده اند.    طبعآ در واکنش، طالبان این راپور "یوناما" را رد کرده، آنرا یکطرفه و جانبدارانه خواندند. اما جان آلن قوماندان عمومی ایساف و ناتو با امیدواری از راپور متذکره استقبال کرد.                                   عکس العمل منازعین همانا تصویر دو طرف یک سکهء منطق جنگ است. اینکه یک طرف درگیر منازعه با نزول ارقام تلفات اظهار رضایت کرده و بار مسئولیت خودرا سبکتر می پندارد و آن طرف مقابل با صعود ارقام مخالفت کرده و مسئولیت تلفات را بعهده نگرفته و نمی پذیرد، کدام درد بنیادی مردم را مداوا نمی کند. زیرا بدبختانه هنوز منطق و اساس جنگ کمافی السابق حاکم است و شعله های خانمانسوز آن زندگی، ارزشهای معنوی و مال و منال باشندگان وطن ما را پیهم می بلعد. اگر به اضمحلال عوامل اصلی جنگهای افغانستان قاطعانه دست اندر کار نشد، ابدآ توقع اختتام تلفات ملکی را نباید داشت و نه از راهکردهای نامنظم و ناهماهنگ سیاسی بنام مذاکره و مصالحه، به ثبات، صلح و رفاه واقعی کشور راه می توان یافت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر