Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

دولت مردان و گریز از تاریخ

تهيه شده توسط هاشم قیام
سه شنبه 25 دلو 1390 ساعت 10:45

دولت مردان و گریز از تاریخ

وزارت معارف تصمیم گرفته است که تاریخ چهل سال اخیر افغانستان را از مضمون تاریخ مکاتب حذف کند. این وزارت گفته است، بخاطر جلوگیری از اثرات منفی روی ذهنیت نسل جدید، تحولات سه تا چهار دهه گذشته را در مضمون تاریخ مکاتب افغانستان نه گنجانیده است. در اولین تحلیل می توان گفت که این کار در واقع نوعی گریز دولتمردان از تاریخی می باشد که توسط خود آنها رقم خورده است. برای بسیاری ها این سوال خلق می گردد که اگر دولتمردان کشور از درج جریانات این سالها در تاریخ شرم دارند، چرا این حوادث را در تاریخ چهل ساله کشور رقم زدند. به عبارت ساده تر باید از این رهبران پرسیده شود که چرا مبادرت به خلق تلخ ترین صحنه ها در تاریخ کشور کرده اند که اکنون از بازگو شدن آن به نسل های آینده شرم دارند.

از سوی دیگر این پرسش نیز مطرح است که آیا نسل آینده حق ندارد که از تاریخ واقعی کشور خود باخبر شود. از سوی دیگر، آیا پنهان کردن واقعیت های سیاه و تلخ چهل سال گذشته حکم پنهان کردن آتش زیر خاکستر را نخواهد داشت. آیا انکار اینکه افغان ها بدلیل رهبری ناسالم، خون یکدیگر را ریخته اند، باعث تعمیق برادری بین نسل بعد خواهد شد، یا اینکه تشریح این واقعیت تلخ که ریشه های وطنداری در افغانستان در این دوره ضربه پذیر شده و باید عوامل این نابسامانی ها شناسایی شوند، می تواند زمینه ساز همبستگی ملی گردد.

امروزه بسیاری از کارشناسان به این تاکید دارند، که انکار مشکلات به حل آن کمک نمی کند، بلکه برای غلبه بر مشکل باید به موجودیت آن اعتراف شود و در زمینه شناسایی علل و عوامل آن کار صورت گیرد تا راه بیرون رفت از آن مشکل پیدا شود. از این رو بسیار خوب است که برای نسل آینده گفته شود که گذشتگان آنان چگونه با رهبری غیر خردمندانه زعمای خویش، خون هموطنان شان را به زمین ریختانده اند، تا جاییکه حتی از انعکاس آن در تاریخ احساس شرم کرده اند.

در رسانه ها گفته شده است که محمد آصف ننگ معین مسلکی و تخنیکی وزارت معارف در مصاحبه با برخی از رسانه ها با اشاره به اینکه باید مسایلی در مضمون تاریخ مکاتب شود که در برگیرنده افتخارات ملی باشد، گفته است که تاریخ باید نسل ساز باشد و ویران کننده نباشد. ننگ همچنین گفته است که تاریخ باید بیانگر واقعیت ها، افتخارات بزرگ مردی ها و درس عبرت باشد، نه اینکه زمینه ساز خشونت، انتقام گیری و منازعه در آینده شود. بر همین اساس وزارت معارف تصمیم گرفته است که آن بخش از تاریخ که به باور گردانندگان این وزارت، عقده و منازعات را زنده می کند و وحدت ملی از بین می برد را از تاریخ حذف کند.

اجرای این طرح، به معنای این می باشد که دست اندرکاران معارف می خواهند آینده سازان این مرز و بوم را با باور بر یک گذشته کاذب و نصفه و نیمه بار بیاورند. این کار سبب می گردد تا نسل آینده با بی توجهی به منازعات و ریشه های منازعات، نتوانند راهی را برای گرفتار نشدن به منازعات مشابه در آینده پیدا کنند. این موضوع سبب می گردد تا اذهان به سمت و سوی پروژه همزیستی کاذب و غیر واقعی در کشور جهت دهی شود.

واقعیت این است که افغان ها زمانی می توانند از دام مشکلات رهایی یابند که اصل موجودیت مشکلات را بپذیرند و عوامل آن را ریشه یابی کنند. رهبری ناسالم جامعه در چهل سال گذشته یکی از اساسی ترین علت های گرفتاری جامعه به مشکلات بوده است. رهبرانی که جوانان این مرز و بوم را تشویق می کردند که به هر علتی، بخشی دیگر از جوانان همین سرزمین را با تفنگ های شان نشانه گیرند، از مشکلات و ریشه های اساسی مشکلات این جامعه بوده است.

از این رو برای اینکه در آینده نسل آینده افغانستان گرفتار منازعات چهل سال گذشته نشود، چاره این نیست که به شاگردان دروغ گفته شود. نسل نو و آینده سازان افغانستان باید بدانند که پیشینیان شان کابل را به توپ بسته اند، تخریب کرده اند، بیش از ده ها هزار را در همین شهر به قتل رسانده اند. همچنین نسل آینده باید بداند که پیشینیان شان در برخی از مناطق کشور مرتکب قتل عام شده اند، سیاست سرزمین های سوخته را اعمال کرده اند و برای رسیدن به قدرت، از کشتار همنوع و هموطن خویش دریغ نکرده اند.

همچنین شاگردان باید بدانند که چون در بسیاری از موارد موجبات معقولی برای توجیه این مظالم وجود نداشته است، مردم از عوامل این نابسامانی ها به نیکی یاد نمی کرده اند. این آگاهی سبب می شود که  نسل آینده از گرفتار شدن به وضعیت مشابه مصئون بمانند و از رویدادهای تلخ گذشته به عنوان یک تجربه ارزشمند در آینده استفاده نمایند.

در واقع با بیان کردن این حوادث تلخ برای نسل آینده است که می توان به آنان کمک کرد که با تجربه از این حوادث آینده خویش را به گونه ای سازماندهی و رهبری و عیار کنند که مانند نسل ما گرفتار نابسامانی هایی شرم آمیزی نگردند که آنان نیز در آینده از انعکاس آن خود را شرمنده احساس کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر