Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تلاش های جدید پاکستان و گزارش ناتو

تهيه شده توسط دولت مرادی
سه شنبه 18 دلو 1390 ساعت 09:39

تلاش های جدید پاکستان و گزارش ناتو

وزیر خارجه پاکستان در سفر به کابل بر اهمیت امنیت افغانستان بر امنیت منطقه تاکید کرد و گفت که جاده ثبات و امنیت در منطقه از افغانستان می‌گذرد. حنا ربانی کهر، وزیر خارجه پاکستان در سفر روز چهارشنبه هفته پیش  خود به افغانستان، کابل را مهمترین پایتخت دنیا برای پاکستان توصیف کرد و گفت اسلام آباد خواهان روابط عمیق و دراز مدت با کابل است. این مقام سیاسی پاکستان همچنین حمایت اسلام آباد را از پروسه صلح به رهبری و مدیریت افغانها اعلام کرد و گفت هر زمانی که افغانستان بخواهد، فعالیت کمیسیون مشترک صلح میان دو کشور از سر گرفته خواهد شد. همچنان در خبر دیگر اعلام شد که صدر اعظم پاکستان می خواهد با سفر به قطر، زمینه مشارکت پاکستان در تلاش های صلح افغانستان را بررسی کند. اظهارات وزیر خارجه پاکستان در کابل و پلان سفر گیلانی به قطر نشان می دهند که پاکستان یک بار دیگر می خواهد به طرف افغانستان چراغ سبز نشان دهد. اگرچه نشان دادن این چراغ سبز در حالیکه محدودیت های تجارتی اعمال شده از سوی پاکستان همچنان ادامه دارد، برای مردم به آسانی قابل باور نمی باشد.

از سوی دیگر آنچه سبب می شود تا نسبت به اظهارات حنا ربانی شک و تردید وجود داشته باشد، این است که همزمان با سفر وی، گزارشی در مورد حمایت پاکستان از گروه طالبان به نشر رسید. این گزارش و وضعیت سابق رفتاری پاکستان با افغانستان که مبتنی بر سودجویی یک طرفه بوده، باعث گردیده است که برخی از ناظران مسایل منطقه، سیاست پاکستان در قبال افغانستان در طی ده سال گذشته را همواره مورد انتقاد قرار دهند و این عقیده را ابراز کنند که پاکستان بازی دوگانه ای در برابر کابل داشته است.

در همین رابطه و همزمان با سفر خانم ربانی به کابل گزارشی نیز در رسانه های بین المللی و به نقل از این رسانه ها در منابع خبری داخلی به نشر رسید که حاکی از حمایت نیروهای امنتی پاکستان از طالبان می باشد. در این گزارش که از سوی سازمان ناتو تهیه شده و به برخی از رسانه های بین المللی درز کرده است، از سوی منابع تهیه کننده گزارش، سازمان های استخباراتی و امنیتی دولت پاکستان به حمایت مستقیم از طالبان متهم شده اند. در این گزارش آمده است که ناتو به مدارکی دست پیدا کرده که نشان می دهد طالبان از کمک مستقیم پاکستان برخوردار شده اند.

در خبرهای مربوط به این گزارش آمده است که این یافته ها بر اساس نتیجه بازجویی از هزاران شورشی بازداشتی تهیه شده و نشان می دهد که منابع دولتی پاکستان از محل استقرار رهبران ارشد طالبان به خوبی آگاهند. جالب این است که جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا نیز در پاسخ به سئوالی در مورد نتیجه گیری گزارش طبقه بندی شده ناتو در مورد روابط پاکستان و شورشیان افغان، احتمال وجود چنین ارتباطی را مورد تایید قرار داده است.

از سوی دیگر بعد از کشته شدن برهان الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح دولت افغانستان، در داخل افغانستان نیز نگاه ها به سمت و سوی پاکستان تغییر کرد و حتی شخص رئیس جمهور کرزی اظهاراتی را داشت که مبین این بود که طالبان از حمایت دولت پاکستان برخوردار می باشند. حتی از سوی رئیس جمهور به این نیز اشاره شده بود که باید برای دسترسی به مصالحه با پاکستان گفتگو صورت گیرد.

اما جوابی که وزیر خارجه پاکستان به سوالات ناشی از این گزارش داده است، نشان می دهد که پاکستان بدون اعتنا به برداشت های بین المللی در برابر سیاست خود در رابطه به افغانستان، همچنان در تلاش است تا اوضاع را به گونه ای جهت دهی کند که باز هم بیشترین نقش آفرینی را در رابطه به افغانستان داشته باشد. چیزی که بسیار واضح است، این می باشد که ورود پاکستان به سیاستگذاری های مرتبط به افغانستان، به معنای تلاش این کشور در جهت تغییر دادن تمامی برنامه ها بر محوریت منافع اسلام آباد خواهد بود. پاکستان در طول چهل سال گذشته ثابت کرده است که در راستای منفعت خواهی از سیاستگذاری های مربوط به افغانستان به اندازه ای افراطی و تمامیت خواهانه عمل کرده است که از قربانی شدن افغانستان در این راستا نیز دریغ نکرده است.

به باور بسیاری از کارشناسان سیاسی، اگر پاکستان در روند برنامه ریزی های مربوط به تشکیل دولت مجاهدین در جریان سالهای بعد از 1371 مداخله نمی کرد و یا بعد از آن برای دستیابی به کنترول بیشتر بر افغانستان به تشکیل گروه طالبان و حمایت از این گروه مبادرت نمی کرد، وضعیت افغانستان تا این حد پیچیده نمی شد. یکی از دلیل هایی که باعث گردیده تا فرایند همبستگی ملی در افغانستان با بی اعتمادی مورد توجه قرار گیرد، تبعات منفی است که از جریانات بعد از جنگ های داخلی پس از سال های 1372 به میان آمده و نقش پاکستان در طول حوادث بعد از سال 1371 در افغانستان غیر قابل انکار می باشد.

اما جالب است که دیده می شود وزیر خارجه پاکستان در دیدارش از افغانستان بی اعتنا به گزارشهای منتشر شده در مورد حمایت این کشور از گروه طالبان، این موضوع را تکراری خوانده و بر تلاش های جدید در راستای صلح در پایتخت های کشورهای مهم تاکید کرده است. حنا ربانی کهر در مورد گزارش اخیر گفته است که فکر نمی کند این ادعاها تازه باشد، این ادعا سالها پیش مطرح شده بود بوده است. وی همچنین گفته است، مهم تر این است که بیشتر روی مذاکراتی که با طالبان در پایتخت کشورهای مهمی صورت می گیرد، تمرکز صورت گیرد.  به نظر می رسد اشاره خانم ربانی کهر به تمرکز روی مذاکره با طالبان در پایتخت های مهم، نشان دهنده تلاش پاکستان برای ایجاد جبهه جدید برای مذاکره در عربستان سعودی در عرض تلاش هایی است که بر مبنای ایجاد دفتر سیاسی برای طالبان در قطر صورت می گیرد. با اینکه در قطر نیز دولت افغانستان علیرغم مساعد بودن زمینه های سیاسی و روانی نقش فعال را ندارد، اما ایجاد دفاتر متعدد برای طالبان، کلیت این پروسه را با چالش مواجه می کند و به تبع آن نتیجه دهی آن را نیز با ابهام مواجه خواهد ساخت.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر