Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

50 هزار طفل در داش های خشت پزی


يكشنبه 16 دلو 1390 ساعت 10:08

50 هزار طفل در داش های خشت پزی

 

وضعیت 50 هزار کودک کارگر افغان در کشور شرم آور توصیف شده است. شرم آور توصیف شدن وضعیت کودکان کارگر مشکلی است که دولت، نهادهای خیریه، کمک کنندگان بین المللی و فعالان حقوق بشر را به مبارزه می طلبد. یعنی اینکه در برابر این مشکل بزرگ همگان به نحوی مسئولیت دارند و باید یک کوشش همه جانبه صورت گیرد تا با کار کودکان مقابله صورت گیرد. به خصوص باید با آن بخش از این مشکل مقابله جدی صورت گیرد که کودکان به کارهایی گرفتارند که بر رشد جسمی و روانی شان تاثیر منفی می گذارند.

بر اساس گزارشی که در شبکه دویچه ویله آلمان به نشر رسیده، "بنیاد فریدریش ایبرت" آلمان با نشر گزارش تازه ای در مورد وضعیت اطفال کارگر در افغانستان اعلام کرده است که نزدیک به 50 هزار کودک در داش های خشت پزی اطراف کابل مصروف کارهای شاقه هستند. در گزارش آمده است که این کودکان بین 5 تا 9 سال سن دارند. به کارگیری اطفال با سنین بین 5 تا 9 سال می تواند یک هشدار جدی در برابر دولت، نهادهای خیریه، موسسات فعال در عرصه حمایت از حقوق بشر و همچنین نهادهای جامعه مدنی باشد.

این گزارش که توسط بنیاد فردیدریش ایبرت و اتحادیه ملی کارکنان افغانستان تهیه شده، می گوید که بسیاری از کسانی که در داش های خشت پزی مصروف کار هستند، با خانواده های خود در محل کار به سر می برند و هیچ گونه دسترسی به خدمات صحی و آموزشی ندارند. در گزارش همچنین گفته شده است که این اطفال که در داش های خشت پزی مصروف کار می باشند، به خانواده‌های فقیری تعلق دارند که مجبورند همه روزه از ساعت 7 صبح الی 7 شام در داش‌های خشت ‌پزی عمدتا در ولسوالی "ده سبز" کابل کار کنند.

برخی از کودکانی که در این داش ها مصروف کار هستند، گفته اند که به دلیل فقر مجبور هستند روزانه یک هزار خشت قالب بزنند و در برابر آن 380 افغانی مزد بگیرند. این گزارش نشان می دهد که احتیاج سبب شده است تا این اطفال از استفاده از فرصت های تفریح و بازی که جزء ضروری از دوران طفولیت می باشند، محروم بوده و جبرا تن به کارهای سخت بدهند. طبیعی است که کار در خشت پزی ها از جمله کارهای شاقه ای می باشد که باعث تاثیر منفی بر رشد جسمانی و روانی اطفال می گردد و عارضه های جدی را برای این افراد در پی دارد.

این در حالیست که حق برخورداری از حمایت لازم برای اطفال از جمله حقوق بشری است که دولت ها را ملزم می کند تا در جهت حمایت از اطفال مسئولیت پذیری نشان دهند. چیزی که هشدار دهنده است، این که در گزارش از موجودیت دختران نیز در این وضعیت خبر داده شده است. در گزارش منتشر شده آمده است که دختری به نام انیسه گل گفته است که وقتی پدرش ساعت چهار صبح از خواب می خیزد، او را نیز بیدار می کند تا به کار برود. این دختر گفته است که ساعات کار بسیار دراز است و بعضی وقت ها به دلیل خستگی و فشار به خواب می رود.

در گزارش به نقل از کودکانی که به کار در داش های خشت پزی مصروف هستند گفته شده است که در هر داش از 40 تا 45 کودک کار می کنند. کار این کودکان اکثرا لگد کردن گل و قالب زدن خشت می باشد. کار در خشت پزی ها برای اطفال بسیار خسته کننده است. یکی از این اطفال کارگر گفته است، زمانی که از کار مرخص می‌شود به حدی خسته می‌شود که حتا نمی‌تواند دست و روی خود را بشوید.

فرانک هنتک، مسئول بنیاد فریدریش ایبرت در افغانستان که این گزارش را تهیه کرده است، وضعیت کودکان کارگر را در کابل برای دولت افغانستان و جامعه جهانی "شرم ‌آور" خوانده است. شکی نیست که این وضعیت از این جهت شرم آور است که در تباین با مسئولیت هایی می باشد که دولت و جامعه جهانی در برابر اطفال دارند. دولت افغانستان با توجه به اینکه کنوانسیون حقوق طفل را امضا کرده و همچنین خود را به کنوانسیون بین المللی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ملزم می داند، باید حمایت لازم را از اطفال صورت دهد تا آنان در سن درس خواندن اوقات خود را در صنوف درسی سپری کنند، نه اینکه در داش های خشت پزی متحمل سختی شوند. این وضعیت آینده این اطفال را نیز در وضعیت وخیم قرار می دهد. زیرا وقتی این اطفال نتوانند درس بخوانند، در آینده نیز نمی توانند زندگی بهتری را برای خویش ترسیم کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر