Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اردوی ملی و چشم انداز آینده بهتر

تهيه شده توسط کلید
پنجشنبه 22 جدي 1390 ساعت 11:25

اردوی ملی و چشم انداز آینده بهتر

مقامات نظامی کشور از آمادگی اردو برای اجرای بزرگترین عملیات نظامی در کشور خبر داده اند. اعلام این خبر می تواند نوید بخشی برای ترسیم چشم انداز آینده بهتر برای اردوی ملی افغانستان باشد. شکی نیست که اقتدار هر کشوری بسته به توانمندی های دفاعی آن کشور دارد. افغانستان نیز به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص نیاز به این دارد که از نظر نظامی دارای توانمندی های برجسته باشد. اردوی ملی و توانایی دفاعی و تجهیزاتی این اردو و ارتقای ظرفیت روانی و کمی و مسلکی این اردو چیزی که می تواند این مهم را محقق سازد.

در خبرها آمده است که وزارت دفاع ملی اعلام کرده است که اردوی ملی افغانستان در حال آماده شدن برای اجرای یک عملیات بزرگ نظامی در کشور می باشد. حتی زمان اجرای این عملیات و یا شروع آن نیز معلوم شده و آنگونه که مقامات در وزارت دفاع ملی خبر داده اند که این عملیات قرار است تا دو ماه دیگر آغاز شود. با اینکه از نحوه و مناطق عملیاتی که قرار است این عملیات در آن مناطق برگزار شود، چیزی زیادی گزارش نشده است، اما جنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع ملی روز چهارشنبه از این طرح عملیاتی به عنوان "بزرگترین" عملیات نظامی اردوی افغانستان یاد کرده است.

آنگونه که در رسانه ها بازتاب یافته، جنرال عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان به خبرنگاران در کابل گفته است که تمام مسئولیت رهبری و تنظیم این عملیات بر عهده نیروهای افغان خواهد بود. با اینکه سخنگوی وزارت دفاع ملی و یا سایر منابع در وزارت دفاع در مورد هدف این عملیات و منطقه مشخصی که تحت پوشش این عملیات خواهد بود، جزئیاتی ارایه نکرده است، اما همینکه از رهبری این عملیات توسط نیروهای داخلی و آن هم به صورت مطلق سخن گفته شده است، می تواند امیدوار کننده باشد.

البته از سوی منابع در وزارت دفاع ملی در مورد طول دوره این عملیات آگهی هایی داده شده است. چنانکه جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است که انتظار می رود این عملیات تا هجده ماه ادامه داشته باشد. یعنی اینکه اگر این عملیات تا دوماه دیگر آغاز شود و دوام آن نیز 18 ماه را در بر بگیرد می توان گفت که این عملیات از اوایل سال 1391 خورشیدی و یا اواخر سال 1390 خورشیدی آغاز خواهد شد و تا نیمه سال 1392 خورشیدی ادامه خواهد داشت و در آن زمان به پایان خواهد رسید. عملیات با این طول زمانی می تواند در راستای تقویت توانمندی اردوی ملی در عرصه تطبیق آموخته های اردو نیز کمک نماید.

البته اهمیت دیگری که این گونه عملیات دارد این می باشد که این عملیات که از آن به عنوان بزرگترین عملیات اردوی ملی یاد شده، نخستین آزمون بزرگ برای اردوی ملی افغانستان پس از انتقال مسئولیت امنیت پنجاه درصد از خاک کشور از نیروهای ناتو به نیروهای افغان خواهد بود. در قالب پروسه انتقال مسئولیت که اکنون مرحله دوم آن در حال تطبیق می باشد، هم اکنون مسئولیت امنیتی پنجاه درصد از خاک کشور به نیروهای داخلی افغانستان تعلق گرفته است. این پروسه از نظر روانی باعث بهتر شدن اعتماد و امیدواری مردم نسبت به نهادهای امنیتی دولت افغانستان شده است. اجرای عملیات به خصوص اگر با دستاوردهای مطلوب امنیتی نیز همراه باشد، می تواند اعتماد موجود را در جامعه بیشتر از گذشته تقویت نماید.

پروسه انتقال مسئولیت امنیتی در افغانستان یک مقوله ای بوده است که هم سازمان ناتو و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان و هم دولت کابل از آن استقبال کرده است. نظر مردم نیز نسبت به این پروسه موافق بوده است. زیرا این کار یک قدم مهم در راستای تامین استقلال کلی کشور محسوب می گردد. از سوی دیگر مرحله اول و دوم این پروسه نیز با موفقیت همراه بوده است.

آنگونه که در رسانه ها و گزارشهای منتشر شده در این خصوص به چشم می خورد، دیده می شود که هم سازمان ناتو و هم رهبری دولت افغانستان، روند انتقال مسئولیت های امنیتی را تا به حال موفق ارزیابی کرده و گفته اند که مناطق تحت کنترول کامل نیروهای افغان، تا حالا شاهد نا امنی های گستردهء نبوده است. اینکه این مناطق شاهد نا امنی گسترده نبوده، نشان می دهد که توانمندی موجود در نزد نیروهای امنیتی افغانستان می تواند قابل اعتماد باشد و حتی با افزایش توجه به تجهیزات و آموزش این نیروها این انتظار وجود داشته باشد که این توانمندی نسبت به گذشته و حال در آینده بهتر و بهتر تر شود.

جالب این است که از موجودیت پلان برای افزایش ظرفیت کمی اردو نیز سخن گفته می شود. بر اساس گزارشهایی که اکنون به نشر می رسد، تعداد پرسونل اردوی ملی هم اکنون به یک صد و هشتاد هزار نفر رسیده است و مقامات مسئول در عرصه رهبری این اردو ابراز امیدواری کرده اند که رقم سربازان اردوی ملی افغانستان تا ماه اکتوبر سال جاری، به یک صد و نود و پنج هزار نفر برسد. این افزایش نیز می تواند بر روند تامین امنیت تاثیر مثبت بگذارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر