Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

خشونت علیه زنان و راه دشـو‌ار مبـارزه

تهيه شده توسط تحلیل مرسل
دوشنبه 19 جدي 1390 ساعت 13:32

خشونت علیه زنان و راه دشـو‌ار مبـارزه

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماده نخست اعلامیه منع خشونت علیه زنان مصوب سال 1994 خشونت علیه زنان را چنین تعریف كرده است :

"خشونت علیه زنان به معنی هر عمل خشونت آمیزی است كه بر اختلاف جنسیت مبتنی باشد و به آسیب یا رنج بدنی، جنسی و یا روانی برای زنان بانجامد یا احتمال منجر شدن آن به این نوع آسیب ها و رنج ها وجود داشته باشد از جمله تهدید به این گونه اعمال یا اعمال مشابه اجبار یا محروم كردن مستبدانه زنان از آزادی ، خواه در محضر عام روی دهد و خواه در زندگی خصوصی ."  ‌ خشونت از ابعاد مختلف به اقسام مختلفی تقسیم می شود. از یك بعد می توان خشونت را به خشونت های جسمی، روحی و جنسی تقسیم كرد و از منظر دیگر آن را می توان در سه گروه خشونت در محیط خانواده، خشونت در محیط عمومی توسط افراد و خشونت توسط دولت دسته بندی نمود .

خشونت علیه زنان مشكل عام و همه گیر است، اگرچه ممكن است این خشونت در نقاط مختلف دنیا باهم متفاوت باشد اما همه زنان كم و بیش این پدیده شوم را تجربه كرده اند .

با این كه در ده‌ سال گذشته، نهادهای مختلف، دولت و جامعهِ جهانی حاضر در افغانستان به انواع و اشكال مختلف از تامین حقوق و برابری زن و مرد یاد كرده و در قوانین تصویب شده نیز به این مسئله توجه جدی شده، اما بیشتر این حرف‌ها و طرح‌ها صرف به روی كاغذ باقی‌مانده و در عمل زنان افغان در این سال ها بدترین شرایط را سپری كرده اند. در ماه‌های اخیر وضعیت زنان در سراسر كشور تاسف بار و قابل تشویش می باشد.

این كه چرا روز به روز آمار استبداد و خشونت بر زنان بالا می رود، به مسایل بسیاری از جمله نا‌امنی، فساد در دستگاه امنیتی، زن ستیزی و عدم قاطعیت بسیاری از محاكم، وابستگی گروه‌های مسلح به برخی از زورمندان، فقر و بیچارگی، بیكاری، حاكمیت سنت‌های قرون وسطایی و غیره ارتباط می‌گیرد. زنان افغان از جمله زنانی اند كه در طول تاریخ با انواع خشونت ها و حق تلفی ها مواجه بوده و آن را تجربه نموده اند. دختران افغان در مقابل پول و دیگر اجناس تبادله گردیده، قربانی جرم برادر، پدر و دیگر اقارب مرد خانواده شده و مانند متاع آنان را در معرض فروش و معامله قرار می دهند. در این اواخر بنابر عدم تطبیق قانون در بسیاری موارد خشونت ها علیه زنان اعم از موارد لت وكوب، خرید و فروش و تجاوز جنسی افزایش یافته است.

یكی از بدترین خشونت های فزیكی قضیه شكنجهِ وحشتناك سحرگل 15 ساله در ولایت بغلان می باشد. این دختر خوردسال، شش ماه در مخفی گاه خانه شوهرش زندانی بوده و توسط اعضای فامیل شوهر به بدترین وجه  مورد شكنجه و لت و كوب قرار گرفته است. این خانم كه در وضعیت صحی بدی قرار دارد و به مشكل لب به سخن می گشاید، می گوید كه شوهر، خسر، خشو، ننو و ایورش او را می زدند، دهانش را محكم می بستند تا چیغ نزند و بعد با انبور گوشت های بدنش را می كندند و ناخن هایش را می كشیدند. همسایه های این خانم گفته اند كه این دختر كه جبراً به شوهر داده شده بود، از این كه تن به تقاضاهای نامشروع اعضای خانواده نمی داد، مورد شكنجه قرار می گرفت.

این گونه خشونت وحشیانه را چه می توان نام نهاد جز" جنایت قرن 21 " زیرا شكنجه طفل معصومی به این سن وسال غیر از جنایت وحشیانه چیز دیگر بوده نمی تواند آن هم به خاطر خواست های نا مشروع و غیر انسانی كه نه با قانون بشری مطابقت دارد  و نه هم با قوانین اسلامی.

این تنها خشونت علیه زنان در كشور نیست، بلكه می توان از خشونت های چون گردن زدن یك خانم 30 ساله از سوی شوهرش در ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات، تیرباران دو زن در ولایت غزنی توسط افراد مسلح ناشناس، تیزاب پاشی بر روی یك زن با 4 دخترش در ولایت كندز و نمونه هایی مانند این اشاره كرد.

‌با این همه نابسامانی ها لازم است تا نهادهای مدافع حقوق زن كه تاكنون به صورت انفرادی به حل مشكلات زنان پرداخته و تمام فعالیت های آنان یك جانبه بوده و تنها به بخش زنان جامعه، اختصاص داده و در زمینه آموزش و آگاهی‌دهی به مردان كه  قدرت را در خانواده و جامعه در اختیار دارند، توجه جدی به خرج بدهند. از جانب دیگر عدم تطبیق قانون محو خشونت علیه زنان كه در جهار فصل و 44 ماده تصویب گردیده نیز بر مشكلات زنان افزوده است.

راه حل، آن است كه فعالیت‌های نهادهای مدافع حقوق زن، بیشتر از زنان، روی مردان جامعه كار كنند تا مشكل خشونت علیه زنان، از راه مسالمت‌آمیز، طبیعی و آگاهانه، حل و قانون منع خشونت علیه زنان عملی گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر