Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

28˚C
10˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
7˚C

باميان فردا نسبتا ابری

9˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قانون خوب، اجرای ضعیف

تهيه شده توسط کلید
شنبه 17 جدي 1390 ساعت 10:07

قانون خوب، اجرای ضعیف

بار دیگر سالگرد هفته قانون اساسی درحالی فرا می‏رسد که قانون گریزی و فقدان قانون‏مداری در کشور یک مشکل اساسی به حساب می‏آید.

این درحالی‏است که کارشناسان حقوقی، قانون اساسی افغانستان را در منطقه بی‏نظیر خوانده و به لحاظ دارا بودن ارزش‏های دموکراتیک، آن را یک متن قانونی معیاری و حاوی مواد غنی و مفید می‏دانند.

قاسم علی صداقت؛ استاد مؤسسه تحصیلات عالی کاتب و صاحب نظر در عرصهء حقوقی، معتقد است که قانون اساسی افغانستان به لحاظ فرم و محتوا، از غنامندی خاصی برخوردار است؛ اما این قانون در بستر عمل تا هنوز مهجور مانده و به نحوی از جانب شهروندان افغانستان و مسؤلان امور مورد ستم قرار گرفته است.

کارشناسان، بدترین ستم نابخشودنی در حق قانون اساسی را، فقدان بستر اجرایی و عدم اهتمام تابعان یک قانون به مواد لازم الاجرای آن می‏دانند. در واقع، پرسش اساسی در نزد هر شهروندی این است که قانون‏گریزی و قانون شکنی که امروزه در دستورالعمل کاری تمام نهادها و در رفتار عادی عموم شهروندان به عنوان یک پدیدهء عام و همه شمول مشاهده می‏گردد، ناشی از چیست؟

پیش از پرداختن به ارایه‏ی پاسخ برای این پرسش، آنچه ضروری است فهم این نکته می‏باشد که فلسفه‏ء اصلی تدوین، تصویب و به اجرا گذاشتن یک قانون، بخصوص قانون اساسی که سایر قوانین را تحت پوشش قرار می‏دهد، دفاع از حقوق شهروندان است. درک این مسئله به همگان کمک می‏کند که عمل به قانون را به نفع خویش پنداشته و اجرایی ساختن مواد آن را نوعی رسالت ملی و مسؤلیت انسانی اش تلقی نماید.

این منظور زمانی به دست خواهد آمد که قانونگزاران کشور بیشتر از شهروندان عادی درعمل کردن به قانون ملتزم بوده و خویشتن را به لحاظ عملی پای‏بند به قانون بدانند. بدون تردید وقتی قانونگزاران کشوری و پیشگامان عرصه‏ی قانون در دستورالعمل کاری شان بندهای قانون اساسی را پایمال نمایند، چه انتظاری می‏توان از تحقق آن در سطوح زیرین جامعه داشت؟ قانونمندی و نهادینه ساختن قوانین، بخصوص قانون اساسی زمانی می‏تواند در یک جامعه ازنهادینه مندی برخوردار گردد که در گام نخست، التزام عملی قانونگزاران و زمامداران کشوری در عمل به آن برای مردم الگو و نمونه شده باشد. گام دوم عملی ساختن قانون نیز فراهم ساختن زمینه‏های اجرایی و خلق ضمانت‏ها برای عمل کردن به قانون است. وقتی فرار از قانون مجازاتی را درپی ندارد و عمل به آن مکافاتی را موجب نمی‏شود، درواقع هیچ ابزار فشاری برای ترغیب یا تهدید تابعان قانون وجود ندارد تا باعث برانگیخته شدن انگیزه‏های عملی گردد.

به هرحال، آنچه لازم به تأکید آن است این مساله می‏باشد که حاکمان کشور و مسؤلان نهادهای اجرایی در نهادینه ساختن قانون و قانونمندی مردم نقش اساسی دارد. متأسفانه حلقهء مفقوده جهت اجرایی شدن قانون، عمل نکردن خود قانونگزاران و حاکمان کشوری به مواد قانون اساسی می‏باشد. همین عامل است که بسترساز مهجورماندن قانون اساسی گردیده و باعث شده که با وجود بهترین متن قانونی، بدترین اجرا را شاهد بوده و کم‏ترین عمل به آن صورت گیرد.

بنابراین، راهکار مناسب جهت اجرایی ساختن قانون اساسی و پاسداشت واقعی این قانون درهفته‏ی قانون اساسی، برداشتن گام‏های منطقی جهت فراهم ساختن ضمانت‏های اجرایی برای قانون اساسی است.

به نظر می‏رسد که حاکمان کشور در این هفته با برگزاری یک مراسم سمبولیک به تجلیل از قانون اساسی و تبلیغات نمایشی مقطعی جهت عملی ساختن قانون اکتفا نمایند، که این امر هیچ تأثیری در روند عمل به قانون نخواهد داشت.

لذا اگر قانونگزاران کشوری بتوانند با استفاده از این مناسبت، تعهد عملی و محکمی در حضور وجدان خویش، مردم و خدای شان بسته و خود را پس از این در تمام عرصه‏ها ملزم به عملی ساختن قانون و البته پیش از آن عمل کردن به قانون بدانند، خواهند توانست در راستای عملی ساختن قانون اساسی و تأثیر گزاری آن در حیات اجتماعی و سیاسی مردم مفید واقع شوند.

تا زمانی که چنین بستری ایجاد نگردیده و حاکمان کشوری پیشگامان عمل به قانون نباشند، هیچ انتظاری نمی توان از تحقق قانون اساسی در سطح عملی داشت. به همین ترتیب، تا وقتی که بستر عملی جهت اجرای قانون اساسی فراهم نگردد، داشتن بهترین متن قانون اساسی هیچ مساعدتی به حال شهروندان این کشور نداشته و این امر مایهء افتخار و موجب عزت و سربلندی مردم نخواهد شد.

با جرئت می توان گفت که اگر زمینه‏های عملی قانون اساسی فراهم نگردد، نه تنها داشتن قانون مدون اساسی با ارزش‏های مدرن و دموکراتیک آن در منطقه به عنوان بهترین قانون مایهء فخر مردم به شمار خواهد آمد، بلکه هرچه زمان بگذرد، باعث سرافکندگی مردم، حکومت و نهادهای مسؤل اجرای قانون خواهد شد. زیرا گریز از قانون باعث افزایش جرم شده و ناهنجاری‏های اجتماعی را افزایش خواهد داد و گراف جنایت‏های اجتماعی را بالا خواهد برد. پس باید برای تحقق عملی قانون اساسی بسترهای عملی آن فراهم گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر