Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تحرکات اخیر و چشم انداز صلح

تهيه شده توسط عبدالغیور وزیری
يكشنبه 11 جدي 1390 ساعت 08:30

تحرکات اخیر و چشم انداز صلح

در ‍پي گزارش ها و خبر هاي اخير مبني بر مذاكرات پنهاني امريكا با نمايندگان طالبان اين بار آژانس خبري رويترز در گزارش اخيرش نوشته است: حكومت امريكا در نظر دارد تا شماري از زندانيان طالب بشمول ملا محمد فضل يكي از قومندانان مهم طالبان را كه از سال 2002 ميلادي بدينسو در زندان گوانتنامو در كيوبا زنداني مي باشد، به افغانستان انتقال دهد.

اين درحاليست كه شماري ازمقامات امريكايي گفته اند كه اداره باراک اوباما امیدوار است که در فصل بهار گفتگوی امریکا با طالبان را شدت بخشد.

اين مقام  ارشد امریکایی مي گويد:یک هدف تسریع این گفتگوها شناسایی ساحات آتش بس خواهد بود که از آن در مسیر توافق کامل صلح به مثابه اقدام مهم استفاده خواهد شد.

در جريان سال روان ميلادي خبرهاي متعدد در مورد تماس امریکا با طالبان به نشر رسيد كه وجود چنين خبرهاي متفاوت، نشان دهندهء موجوديت نشیب و فراز در گفتگو هاي پنهاني امريكا با طالبان مي باشد.

از سوي هم اين مقام امريكايي گفته است كه تا حدي بحث در مورد دو خواست طالبان؛ ایجاد دفتر برای طالبان و دوم  انتقال حدود پنج تن از زندانيان طالب برای آغاز مذاکرات پیشرفت صورت گرفته است.

افراد كه انتقال آنها از زندان گوانتنامو پيشنهاد شده است شامل مولوی خیر الله خیر خواه، وزير داخله در زماني حكومت طالبان و والي رژيم طالبان در ولايت هرات ،نورالله نوری، والي ولايت بلخ در زمان رژيم طالبان، مولوی وثیق معاون وزارت امنيت در زمان رژيم طالبان ، محمد نبی خوستی، حاجی ولی محمد وملامحمد فضل معاون لوي درستيز و يكي از قوماندان هاي مشهور طالبان مي باشند.

امريكا نيز از طالبان خواسته است تا با اقدامات مشابه اطمینان دهند که  روابطش را با القاعده قطع می کنند، حکومت منتخب ملکی افغانستان را می پذیرند و با حسن نیت در مذاکرات سهم می گیرند.

بربنیاد گزارش ها در مذاكرات ميان امريكا و طالبان از جانب طالبان سید طیب آغا، شهاب الدین دلاور و شیر محمد ستانکزی که نزدیکترین افراد به ملا محمد عمر هستند شرکت داشته اند.

با اين حال شورای عالی صلح مي گويد که تاکنون هفت خانوادۀ سران طالبان به قطر رفته اند.

از سويي ديگر یک رهبر پیشین گروه جیش المسلمین سید محمد اکبر اغا گفته است که آنان در گفتگو های صلح با ایالات متحد امریکا در باره برخی از مسایل به توافق رسیده اند.

سید محمد اکبر آغا رهبر پیشین جیش المسلمین طالبان گفته است که با اقدام امریکا در این گفتگو ها این روند به خواست گروه طالبان است و آنان مخالف این گفتگو ها نیستند.

سید محمد اکبر آغا به رسانه ها گفته است طالبان پیش از این هم به این خوشبین بودند که گفتگوهای صلح صورت گیرد و به افغانستان صلح بیآید، مذاکرات به خواست آن ها نبوده از همین رو این مذاکرات باقی مانده بود.

حال در كنار تمام پرسش هاي ديگر  كه از مذاكرات پنهاني امريكا با گروه طالبان به وجود آمده خبر هاي اخير مبني بر انتقال  7 خانودهء سران طالبان به قطر و حر ف هاي رهبر جيش المسلمين كه مي گويد: در گذشته طالبان براي به مذاكره حاضر نبودند كه آن مذاكرات به خواست آنها نبوده اما حاضر شدن طالبان در حال حاضر به مذاكره اين معني را ميرساند كه اينبار مذاكرات به خواست طالبان مي باشد.

اين خواست چه بوده ميتواند؟ آيا چنانچه قبلا گزارش هاي مبني بر معامله امريكا با گروه طالبان بر سر حكومت افغانستان به نشر رسيده بود ميتواند اين خواست همان باشد.؟

در جريان نگذاشتن حكومت افغانستان در مذاكرات ده ماهء امريكا با طالبان از سوي امريكا، نا كارايي ده ساله حكومت فعلي ، رشد روز افزون فساد اداري و نارضايتي امريكا از اين وضعيت، و درگير شدن امريكا در ساير معضله هاي منطقوي به خصوص مشكل اخير امريكا و ايران بر سر تنگه هرمزهمه مسايل اند كه اين حدس و گمان ها را بيشتر مي سازد، كه شايد حتي حرف هاي نيز بر سر معامله حكومت با طالبان از سوي امريكا  مطرح باشد.

زيرا گذشته نشان داده است كه امريكا بخاطر منافع خويش با هر گروه ميتواند معامله كند.و اينكه آن گروه چه پيشنه اي دارد برايش مطرح نمي باشد. كه رشد و پرورش اسامه در دامن امريكا مصداق خوب براي اين مثال است.

هر چند معامله امريكا و طالبان بر سر حكومت افغانستان هم اگر مطرح باشد، بعيد است كه طالبان نيز بتوانند بدون در نظر داشت ساير گروه ها در افغانستان يك حكومت با ثبات و به خواست همه مردم را بسازند.

زيرا گذشته ها نشان داده است كه هيچ گروهي به تنهايي نمي تواند در افغانستان حكومت كند و همه مردم را راضي نگهدارد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر