Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

كنفرانس بن و چشم انداز جایگاه زنان در آینده

تهيه شده توسط تحلیل مرسل
شنبه 19 قوس 1390 ساعت 10:53

كنفرانس بن و چشم انداز جایگاه زنان در آینده

چشم انداز جایگاه زنان در آینده افغانستان یكی از موضوعات اساسی است كه در پیوند به برگزاری كنفرانس بن دوم برای افغانستان مورد توجه بسیاری از كارشناسان و تحلیلگران قرار گرفته است. بسیاری ها این سوال را مطــــرح می كنند كه در قالب اجرای تعهدات دوجانبه و متقابلی كه میان دولت افغانستان و جامعه جهانی صورت گرفته، تثبیت حقوق سیاسی، اجتماعی زنان از چه جایگاهی برخوردار می باشد.

كنفرانس بین المللی بن دوم یك كنفرانس موفق برای افغانستان محسوب می گردد. بعد از برگزاری كنفرانس از سوی رئیس جمهور كرزی اعلام گردید كه افغانستان به اهداف مورد نظر خود در این كنفرانس دست یافته است. چیزی كه در كنفرانس دوم بن از اهمیت برخوردار بود، تعهد متقابل بین دولت افغانستان و جامعه جهانی بود. جامعه جهانی از افغانستان به مدت ده سال بعد از سال 2014 میلادی اعلام حمایت كرد. از سوی دیگر دولت افغانستان نیز متعهد شد كه با استفاده از كمك های جهانی در راستای اجرای حكومت داری خوب و تثبیت دستاوردهای ده سال گذشته كار كند.

تامین حقوق بشری از جمله حقوق زنان یكی از دستاوردهای افغانستان در ده سال اخیر محسوب می گردد. با اینكه هنوز زنان به مطالبات خویش دست نیافته اند، اما از آنجاییكه در نظام سیاسی بعد از سال 1380 در افغانستان تعهد به برخورداری زنان از حقوق سیاسی اجتماعی و اقتصادی اعلام شده است، موانع رسمی در برابر تلاش زنان برای دستیابی به حقوق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تا حدودی به چشم نمی آید. در واقع برای نشان دادن تعهد دولت افغانستان به نقش و جایگاه و اهمیت حضور زنان در مدیریت سیاسی كشور بود كه دیده شد در تركیب هیئت افغانی شركت كننده در كنفرانس بن زنان نیز حضور یافت. حتی همزمان با برگزاری كنفرانس بن گزارش مبتنی بر یك سروی از سوی برخی از نهادهای خیریه فعال در افغانستان نیز انتشار یافت كه در آن به هشدار ها و حتی تشویش هایی كه در خصوص تبعات منفی برخی از سیاستگذاری های مربوط به افغانستان توجه شده بود و این نگرانی منعكس گردیده بود كه از پروسه مصالحه نباید زنان افغانستان متضرر شوند. ‌ ‌

از سوی دیگر جامعه مدنی نیز خود را متعهد به این می داند كه زنان از جایگاه تثبیت شده ای در مدیریت اجتماعی و سیاسی افغانستان بهره مند باشد. از همین رو بود كه پیش از برگزاری كنفرانس بن، نهادهای مدنی با تدویر نشستی در بن بر نهادینه شدن نقش زنان در آینده افغانستان تاكید كرده و در كنار آن بر تثبیت تمامی دستاوردهای ده سال اخیر كه حقوق بشر و حقوق زنان یك بخش از آن می باشند تاكید كردند.

دولت افغانستان متعهد شده است كه حكومت داری خوب را به اجرا بگذارد. تعهد به اجرای حكومت داری خوب باعث می گردد تا این مسئولیت برای دولت افغانستان ایجاد شود كه برای زنان نیز نقش برابر در مدیریت سیاسی جامعه كه حكومت مجری آن می باشد، داده شود. از این رو این انتظار وجود دارد كه بعد از كنفرانس بن دوم و در چوكات اجرای تعهد جامعه جهانی به افغانستان از یك سو و اجرای تعهد دولت افغانستان به جامعه جهانی از سوی دیگر، نقش زنان نیز در مدیریت سیاسی جامعه بیش از پیش بارز تر و نمایان تر گردد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر