Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

کنفرانس بن دوم؛ آغازی دیگر برای افغانستان

تهيه شده توسط محمد هاشم قیام
دوشنبه 14 قوس 1390 ساعت 13:10

کنفرانس بن دوم؛ آغازی دیگر برای افغانستان

کنفرانس بن دوم برای افغانستان امروز در جرمی برگزار شد. صحبت های مطرح شده در این کنفرانس حاکی از ذهنیت مثبت جامعه جهانی نسبت به افغانستان بود. برگزاری این کنفرانس و صحبت های صورت گرفته و بحث های مطرح شده نشان داد که جامعهء جهانی بعد از سال 2014 افغانستان را فراموش نمی کند. این یک چانس خوب برای دولت افغانستان خواهد بود تا در جهت نهادینه سازی ثبات مبتنی بر دموکراسی از آن استفاده کند.

پیش از برگزاری کنفرانس بن گیدو ویستروویله وزیر خارجه  آلمان بر نیاز افغانستان به جامعه جهانی پس از سال 2014 میلادی تاکید کرد و گفت که این اطمینان به افغانستان داده می شود که جامعه جهانی به همکاری های درازمدت با افغانستان در عرصه های سیاسی، اقتصادی و انکشافی ادامه خواهد داد.

بان کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد نیز در دیدار با رییس جمهور افغانستان گفت که این سازمان به حمایت اش از افغانستان پس از سال 2014 میلادی ادامه می دهد. بر اساس گزارشهایی که در رابطه به کنفرانس بن منتشر شده، بان کی مون پیش از برگزاری کنفرانس ضمن اعلام ادامه حمایت بین المللی از افغانستان، حمایت سازمان ملل متحد را از پروسه صلح در افغانستان نیز اعلام کرده است.

این اظهارات نشان می دهد که در جامعه بین المللی نقش افغانستان به عنوان یک دولت مستقل که می تواند قلمرو تحت زعامت خود را مدیریت کند، در حال تثبیت شدن می باشد. یکی از خواست هایی که در گذشته دولت افغانستان همواره بدان تاکید داشته این بوده که به دولت کابل اعتماد شود. برگزاری کنفرانس بن دوم نشان دهنده محقق شدن همین خواسته دولت افغانستان می باشد. اکنون دیده می شود که جامعه جهانی به افغانستان اعتماد می کند و در اجلاسی که تحت رهبری دولت افغانستان برگزار شد، اشتراک می کنند.

از سوی دیگر حمایت از پروسه صلح در افغانستان از سوی سرمنشی سازمان ملل متحد و در کنار آن جانبداری و استقبال بان کی مون از برگزاری لویه جرگه عنعنوی برای بررسی تفاهمنامه همکاری های استراتیژیک با ایالات متحده امریکا و بی اعتنایی جامعه بین المللی به عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن، این واقعیت را آشکار کرد که اگر دولت افغانستان از خود حیثیت فعال تری را نشان دهد به آسانی می تواند از سایه نفوذ همسایگان خود به شمول ایران و پاکستان و به خصوص پاکستان خارج شود و مستقلانه با جامعه بین المللی دست به تعامل بزند و در این تعامل نقش بارز تری نیز در تاثیرگذاری متقابل نشان دهد.

حمایت سازمان ملل و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بن دوم از تمامی سیاست های دولت به شمول برنامه مصالحه با مخالفان مسلح دولت، به معنای این است که جامعه بین المللی به تمامی تصمیم های ناشی از اراده مستقلانه دولت افغانستان احترام دارد. این یک دستاورد مثبت برای دولت افغانستان محسوب می گردد و باید از این دستاورد بسیار ارزشمند پاسداری شود. پاسداری از این دستاورد ارزشمند تنها زمانی صورت می گیرد که دولت در اجرای مسئولیت های خود در برابر مردم با بهره برداری از تمامی امکانات تلاش نماید.

پاکستان در اعتراض به حادثه ای که افغانستان هیچ نقشی در آن نداشت، از شرکت در کنفرانس بن خود داری کرد. اما جالب این بود که دیده شد عدم اشتراک پاکستان هیچ تاثیری بر این کنفرانس نداشت و نمایندگان جامعه جهانی به صورت فعال در این کنفرانس اشتراک کردند و نتیجه عدم شرکت پاکستان در این کنفرانس جز تحمل عقده روانی چیز دیگری برای آن کشور نبود و نشد.

اعلام حمایت جامعه جهانی از افغانستان باعث می گردد تا مسئولیت دولت کابل نیز چند برابر گردد. دولت کابل یکی از تعهداتش به اجرا در آوردن حکومت داری خوب می باشد. در اعمال حاکمیت رول اصلی را حکومت بازی می کند. در سایه اقتدار و در عین زمان خدمت گذاری حکومت، سایر نهادهای دولتی نیز می توانند رول مثبت و خوبی را با تاثیرات مثبت در جامعه بازی کنند. حتی اجرای عدالت نیز در زمانی امکان پذیر می گردد که حکومت در کارکرد و اجرائات خود بتواند بهتر و فعال تر عمل کند. در واقع در سایه حکومت داری خوب است که قانون نیز حاکم می گردد و تخطی از قانون قابلیت تعقیب جدی را پیدا می کند.

دولت افغانستان باید با اهتمام به اجرای مسئولیت های خود در برابر مردم از افغانستان در عرصه داخلی و با اهتمام به اجرای تعهدات خود در برابر جامعه جهانی در عرصه بین المللی، جایگاه خود را در سیاست گذاری های منطقه ای و بین المللی ترمیم کند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر