Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

واکنش پاکستان و چشم انداز امنیت منطقوی

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 07 قوس 1390 ساعت 08:37

واکنش پاکستان و چشم انداز امنیت منطقوی

کمیته دفاعی پاکستان با اعلام اینکه دولت پاکستان در تمامی عرصه های همکاری خود با نیروهای ناتو و ایالات متحده امریکا در افغانستان تجدید نظر می کند، گفته است که اسلام آباد از دولت امریکا خواهد خواست تا ظرف 15 روز پایگاه هوایی شمسی را تخلیه کند. از آنجاییکه امریکایی ها از این پایگاه برای به پرواز در آوردن طیاره های بی پیلوت استفاده می کنند، تخلیه آن می تواند بر روند عملیات با این طیاره ها تاثیر بگذارد.

این جدی ترین واکنش از سوی پاکستان به حمله هوایی نیروهای ناتو در خاک پاکستان و کشته شدن عساکر این کشور در این حمله می باشد. در خبرهای روز شنبه گزارش شده که بر اثر حمله طیاره‌های ناتو به پوسته‌های مرزی پاکستان 26 عسکر پاکستانی کشته شده اند.

پس از این رویداد حکومت پاکستان اقدام به نشست اضطراری کابینه کرده و گفته می‌شود مسیر تدارکاتی ناتو نیز بسته شده است. برخی از کارشناسان به این باور می باشند که واکنش تند پاکستان در حقیقت به تنشی است که در روابط امریکا و این کشور ایجاد شده و کشته شدن سربازان این کشور بهانه ای برای این امر گردیده است.

پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن  رهبر شبکه در خاک پاکستان  تنش‌ها میان امریکا و پاکستان به وجود آمد. حمله افراد وابسته به شبکه القاعده به سفارت امریکا در کابل این تنش ها را به اوج رساند. در تداوم این تنش‌ها کمک‌های امریکا به پاکستان به حالت تعلیق درآمد

حمله بر سفارت امریکا در کابل که از سوی گروه‌ حقانی سازمان‌دهی شده بود، خشم امریکایی را به‌همراه داشت. مقامات ایالات متحده امریکا، خواستار اقدام فوری حکومت پاکستان علیه گروه حقانی شدند. تعلیق برخی از کمک های امریکا به پاکستان از یک سو و انتقادات ایالات متحده از رفتار پاکستان از سوی دیگر باعث گردید تا اسلام آباد خود را در معرض فشارهای روانی و اقتصادی ببیند.

حال که طیاره‌های ناتو بر پوسته‌های مرزی پاکستان بمب انداخته اند، تنش بیشتر در روابط دو کشور و این بار از سوی پاکستان کلید خورده است. البته چیزی که قابل ذکر می باشد این است که ناتو تاهنوز در مورد این  حمله چیزی نگفته است، اما اگر این حمله تایید شود و هدفمندانه بوده باشد، می‌تواند چالش جدی در مسیر همکاری اسلام آباد و واشنگتن خلق کند که ممکن است تاثیراتی هم بر افغانستان داشته باشد.

یکی از پرسش های اصلی این است که آیا این حادثه و واکنش هایی که در پی داشته می تواند زمینه ای برای تغییر جغرافیای جنگ در منطقه باشد. تغییر جغرافیای جنگ یکی از مبحث هایی است که بسیاری از کارشناسان در موارد متعدد بر آن تاکید کرده اند. دولت افغانستان نیز به صورت غیررسمی بار بار به این موضوع اشاره کرده و از آن جانبداری کرده است.

رئیس جمهور کرزی و سایر مقامات دولتی بار بار در گفته های مستقیم و غیر مستقیم، متحدان غربی خود را به تمرکز فشار بر لانه های اصلی تروریزم فراخوانده اند.  آقای کرزی به صورت مکرر تاکید کرده است که ادامه جنگ در افغانستان فایده ای به دست نمی آورد، زیرا هراس افکنان در دهکده های افغانستان جا و مکان ندارند. این گونه خواسته ها و تاکیدات، مبین این می باشد که دولت افغانستان طرفدار تمرکز فشار بر مراکز اصلی تجهیز و تمویل گروه های تندرو همسو با طالبان و القاعده می باشد.

تمرکز بر مراکز اصلی تمویل و تجهیز مخالفان دولت در صورتی محقق می شود که جغرافیای جنگ تغییر کند. یا حد اقل یک بخش قابل ملاحظه از آتش جنگ به ورای مرزهای جنوبی افغانستان گسترش یابد. زیرا همواره تاکید بر این بوده که مراکز اصلی بود و باش و تجهیز و تمویل تروریزم در خارج از قلمرو سرحدات جنوبی افغانستان قرار دارند.

به نظر می رسد شکنندگی تعامل موجود میان پاکستان و امریکا اگر با تغییر جغرافیای جنگ همراه نگردد، باعث خسته کننده تر جنگ خواهد شد. زیرا پاکستان از یک سو در برابر ترانزیت مواد مورد ضرورت نیروهای بین المللی در افغانستان مانع ایجاد کرده و از سوی دیگر نیز سیاست چشم بسته خود در برابر مخالفان مسلح دولت افغانستان در شمال این کشور را تغییر نداده است.

این در حالیست که برخی از صاحب نظران به این باور اند که در صورت اعمال فشار جدی بر پاکستان در عرصه‌  سیاسی و نظامی، این کشور پس از ده‌ سال بازی دوگانه مجبور خواهد شد تا در رویه‌های خود تجدید نظر کند و با همکاری صادقانه در سطح منطقه به ثبات و امنیت نقش بیشتری ایفا کند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر