Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

نشانه رفتن امنیت از سوی ایران

تهيه شده توسط کلید
يكشنبه 24 ميزان 1390 ساعت 08:32

نشانه رفتن امنیت از سوی ایران

مقامات امنیتی در ولایت نیمروز خبر داده اند که حدود  ده فیر راکت نوع BM1  روز چهار شنبه هفته گذشته از داخل خاک کشور ایران بر مناطق مرزی اين  ولایت پرتاب شده است. این مقامات همچنین از درگیری بین نیروهای سرحدی دو کشور خبر داده و گفته اند که درگیری مسلحانه بین نیروهای امنیتی دو کشور زمانی آغاز شد که ایرانیان داخل خاک افغانستان شده و با استفاده از بولدوزر وسایر ماشین آلات، قصد حفر کا نالی را در ساحه تحت منازعه دو کشورداشتند که با ممانعت پولیس سرحدی کشورمواجه شدند.

مقامات امنیتی در ولایت نیمروز تایید کرده اند که این درگیری در ولسوالي كنگ و درمنطقۀ سرحدی به نام حوض خشک صورت گرفته که از سال 1352 به این سو، مورد منازعه دو کشور می باشد. اما دیده می شود که ایرانی ها درست در زمانی به این نقطه حساس ناخن گذاشته اند که افغانستان در مرزهای شرقی خود نیز با فیر راکت از داخل خاک پاکستان مواجه می باشد. از این رو چنین تصوری به میان می آید که گویا آنچه در مرزهای شرقی و غربی کشور روی می دهد، ممکن است در چارچوب یک هماهنگی غیر رسمی برای بد تر کردن امنیت در افغانستان باشد.

در گزارشها آمده است که در درگیری بین نیروهای سرحدی دولت افغانستان و نیروهای سرحدی ایران که حدود سه ساعت به طور پراکنده ادامه داشته یک طفل سیزده ساله زخمی شده و همچنین در جریان این درگیری نیروهای ایرانی چندین هاوان را به خاک افغانستان پرتاب کردند.

در گزارشی که رادیو کلید هرات متشر کرده، معاون شوراي ولايتي نيمروز ضمن تایید خبر پرتاب هاوان از خاک ایران به سمت افغانستان، گفته است که در جريان سال روان اين چندمين درگيري است كه ميان نيروهاي امنيتي افغان وايراني رخ داده كه منجر به جراحت چندين تن گرديده است. این مقام محلی با اظهار نگراني از وضعيت موجود، خواستار حل اين مشكلات از طريق مقامات مركزي گرديده گفته است که ده ها تن از باشنده گان مناطق مرزی نیمروز به خاطر حفظ جان خویش دست به ترک منازل خود زدند.

این فیرها چه در مرزهای غربی از خاک ایران و چه در مرزهای شرقی از خاک پاکستان، باعث بی ثباتی در منطقه می گردد. بی ثباتی باعث می گردد تا بر افکار عمومی نیز تاثیر بگذارد. در خبرها آمده است که برخي از باشنده گان ولايت نيمروز نيز با انتقاد از مداخلات كشور هاي همسايه در امور داخلي كشور از مقامات دولتي مي خواهند تا بصورت جدي با اينگونه مداخلات پاسخ دهند. این نشان می دهد که فیر سربازان ایرانی باعث برهم خوردن روابط دوستانه ساکنان دو سوی سرحد می باشد و این به ضرر ثبات منطقه می باشد.

فیر راکت از سوی پاکستان و ایران باعث تاثیر منفی بر روند مبارزه بر گروه های تروریستی نیز می شود. در این اواخر  فشارهایی در خصوص قطع کمک پاکستان به گروه حقانی به راه افتاده ولی تشنجات مرزی باعث می گردد تا این فشارها عملی نگردد. این در حالیست که قطع حمایت از گروه حقانی توسط پاکستان می تواند به ثبات در افغانستان و تضعیف تحرکات و تلاشهای مرتبط با طالبان و القاعده در کشور گردد.

بسیار جالب است که دیده می شود، فیر بر خاک افغانستان، توسط نیروهای سرحدی ایران، درست و دقیق در زمانی صورت می گیرد که انتشار خبر طراحی ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن و مداخله افراد وابسته به سپاه قدرس پاسداران ایران، باعث توجه افکار عمومی در سطح جهان به برنامه ریزی های ایران در سیاست های منطقه ای و جهانی این کشور می گردد.

دقیقا در همین حال که اوضاع و احوال در روابط بین المللی ایران با برخی از کشورهای منطقه پیچیده می شود، سرحدی های ایرانی مبادرت به فیر راکت به خاک افغانستان می کنند تا با دامن زدن تحرکات اینچنینی، توجه و تمرکز افکار عامه را به این سمت مواجه کند و تاثیرهای ایجاد شده در منطقه به خاطر انتشار خبر طراحی ترور سفیر عربستان در واشنگتن تحت تاثیر این مسئاله قرار گیرد.

ایران و پاکستان دو کشوری هستند که بار بار ادعا کرده اند، از تحکیم ثبات در افغانستان حمایت کرده و در راستای دسترسی به چنین هدف با دولت کابل همکاری می کنند. اما در عمل دقیقا بر خلاف آنچه گفته اند رفتار می کنند. وقتی که از داخل خاک پاکستان و از داخل خاک ایران بر قلمرو داخلی افغانستان راکت پرتاب می گردد، موثر ترین کار برای تضعیف دولت کابل می باشد. زیرا با انتشار چنین خبرهایی، زمینه های واکنش های داخلی پیچیده در درون کشور پیدا شده و امنیت و ثبات داخلی افغانستان با هشدار و تشویش مواجه می گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر