Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

ده سال بعد...

تهيه شده توسط عزیز الله حکیمی
شنبه 16 ميزان 1390 ساعت 13:23

ده سال بعد...

صبح روز 16 میزان 1380 ساعت 8:45 حملات امریکا به کشوری آغاز شد که به گفته جرج بوش، رئیس جمهور وقت امریکا؛ طراح حملات به برج های دوگانه تجارت جهانی نیویورک در آنجا پنهان شده است. بن لادن که از او به عنوان طراح حملات یازده سپتامبر یاد می شود، در مکانی نامعلوم در مرزهای افغانستان و پاکستان بود که راکت ها کروز امریکا با حمایت سازمان ملل متحد، تپه هایی در کابل را هدف قرار داد و چند رادار هوایی طالبان را نابود کرد. میدان هوایی و  خانه ملاعمر رهبر طالبان در قندهار هم مورد اصابت قرار گرفت و ویران شد.

در این حملات که با پشتیبانی نیروهای هوایی امریکا آغاز شد، مراکز مهم طالبان و القاعده در 18 روز، زیر شدیدترین بمباران هوایی تاریخ امریکا قرار گرفت و فرصتی را برای نیروهای مخالف طالبان در شمال ایجاد کرد که 5 سال بود به دنبال آن بودند.

مجاهدین این بار با هم متحد شدند و با امریکایی ها یک جا وارد کابل نیمه سوخته از جنگ های تنظیمی و بمب ها و راکت های کروز شدند. در این شهر دیگر اثری از بیرق سفید نبود. ارگ ریاست جمهوری خیلی زود رئیس دولت موقت را پذیرایی کرد و پرچم افغانستان در آن به اهتزاز در آمد.

مبارزه با تروریزم و تحقق دموکراسی از اهداف جامعه بین المللی برای کشوری بود که تا قبل از یازده سپتمبر 2001 به کلی فراموش شده بود. حال سازمان ملل و امریکا خیلی سریع می خواستند از یک طرف بن لادن را دستگیر کنند و از طرف دیگر مردم افغانستان را امیدوار به تغییر شرایط زنده گی کنند، امری که ده سال است ادامه دارد. حمله کوماندوهای امریکایی به شهری خوش آب و هوا در نزدیکی اسلام آباد، زمانی پاکستانی ها را عصبانی کرد که بن لادن در آنجا کشته شد. این هدف امریکا تحقق یافت ولی آیا ریشه های تروریزم در منطقه آن گونه که کاخ سفید خواستار خشکاندن آن بود از بین رفت؟ آیا دموکراسی در کشوری که پارلمان و حکومتش بر سر تقلب در انتخابات یک سال است  که با هم کشمکش دارند، تحقق یافته است؟

هر روز وضعیت امنیتی خراب می شود به طوری که سازمان های استخباراتی حتی سی آی ای از پیش بینی آن عاجز است. حمله یک محافظ مرکز سی آی ای در کابل به امریکایی ها، خود گواه این امر است که امریکا نه تنها در جنگ بر علیه تروریزم موفق نشده است، بلکه آینده ای نامعلوم و گنگی را نیز در افغانستان در پیش روی دارد.

کارشناسان سیاسی معتقدند که اگر امریکا می خواهد در افغانستان همانند ویتنام گرفتار نشود، باید خیلی زود جنگ را خاتمه دهد. از این روی است که باراک اوباما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا پایان 2014 را برای خروج نیروهای نظامی اش در کشور تعیین کرده است.

قبل از آن باید نیروهای افغان آموزش داده شوند و مسئولیت های امنیتی به آنها سپرده شود؛ روندی که شروع شده ولی در همین آغاز با چالش هایی چون حمله به مرکز فرهنگی بریتانیا، حمله به مراکز مهم دولتی و خارجی در کابل و در این اواخر ترور استاد ربانی همراه بود. آیا این یعنی بدان معنی است که بعد از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، دوباره کشور دچار بحران خواهد شد؟

اما امریکا و جامعه جهانی نمی خواهند که اشتباه گذشته را دوباره تکرار کند و افغانستان را تنها بگذارند. از این رو است که مقامات امریکایی بعد از حمله به سفارت امریکا در کابل به شدت پاکستان را کوبیدند و این شریک استراتژیک خود را متهم به داشتن رابطه با شبکه حقانی کردند. پاکستانی ها نیز داشتن رابطه با شبکه های تروریستی چون حقانی را، نه تنها رد نکردند بلکه آن را ضروری نیز دانستند. آنها نه تنها در این گونه مسائل تن به خواسته های امریکا ندادند بلکه از ادامه همکاری های خود به دلیل نیاز استخباراتی با این شبکه ها سخن گفتند. دولت افغانستان نیز برای کاهش سیل فزاینده های انتقادات از خود به دلیل ناکار آیی در تامین امنیت، در یک اقدام بی سابقه سفر نخست وزیر پاکستان را به کابل برای دومین نشست گروه صلح دو کشور لغو کرد، هرچند که بعد وزارت خارجه این امر را به دولت نسبت داد و تاریخ این سفر را نامعلوم اعلام کرد. حملات راکتی پاکستان به ولایات شرقی کشور نیز روابط کابل- اسلام آباد را بعد از ترور رئیس شورای عالی صلح تیره تر ساخت.

چنین به نظر می آید که هنوز بعد از ده سال از  لشکر کشی نیروهای امریکایی و بین المللی به افغانستان نه تنها صلحی که مردم آرزومند آن بود در کشور تحقق نیافته است، بلکه نگرانی های روز افزونی را برای جامعه جهانی به بار آورده است. ناگفته پیداست که پدیده های چون تروریزم و جنگ تا مدتها تاثیر گذار بر زنده گی مردم افغانستان خواهد بود و داعیه گران مبارزه جهانی بر علیه تروریزم در سرخط این رویدادها قرار خواهند داشت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر