Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

لغو سفر گیلانی به کابل

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 11 ميزان 1390 ساعت 09:57

لغو سفر گیلانی به کابل

دولت افغانستان سفر از قبل پلان شده یوسف رضا گیلانی، صدر اعظم پاکستان به کابل را لغو کرده و کار مرکز یا کمیسیون مشترک دو کشور برای صلح را نیز به تعلیق درآورده است. قرار بود دومین نشست این مرکز مشترک برای صلح در ماه جاری میلادی در کابل برگزار شود و یوسف رضا گیلانی صدر اعظم پاکستان هم قرار بود برای شرکت در همین نشست به کابل سفر کند.

لغو سفر صدر اعظم پاکستان به افغانستان پس از آن صورت می گیرد که در پی ترور برهان الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین و رئیس شورای عالی صلح افغانستان، روابط بین دو کشور پیچیده شده است. مقامهای دولتی گفته اند که ترور برهان الدین ربانی در پاکستان برنامه ریزی شده است.

لغو سفر گیلانی به کابل شدید ترین نوع اعتراض سیاسی دولت کابل به عدم همکاری اسلام آباد در تلاش های برای کمک به ثبات، امنیت و صلح در افغانستان محسوب می گردد. پیش از این چنین تصوری در مورد روابط موجود بین اسلام آباد و کابل ایجاد می گردید که گویا دولت غیرنظامی تحت رهبری حزب مردم پاکستان می خواهد به امنیت در افغانستان کمک کند. حتی گفته می شد که باید بین حکومت غیر نظامی مربوط به حزب مردم و عملکردهایی که از سوی آی اس آی صورت می گیرد، فرق قایل شد.

اما اکنون و بعد از برخی حوادث دیده می شود که نگرش رسمی دولت افغانستان به پاکستان و سیاست های اسلام آباد تغییر می کند. جانان موسی زی، سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به همکاری های پاکستان ابراز بدبینی کرده و گفته است که شش ماه از تشکیل کمیسیون مشترک صلح بین افغانستان و پاکستان می گذرد، اما این کمیسیون مشترک هیچ دستاوردی نداشته است.

این مقام دولتی همچنین گفته است که ما از جمهوری اسلامی پاکستان امید و توقع داشتیم و آنها وعده کرده بودند که اقدامات عملی در راستای حمایت از روند مصالحه ملی در افغانستان اجرا می شود. این نشان می دهد که در کابل انتظار به همکاری از سوی پاکستان وجود داشته است. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران بر مشترک بودن ماهیت سیاسی دولتمردان پاکستان تاکید داشته و به این نظر اند که خط مشی سیاسی پاکستان در قبال افغانستان یک موضوع مشترک و مورد توافق دولت ملکی، اردو و استخبارات نظامی آن کشو رمی باشد.

در واقع از همین رو است که دیده می شود، در حالی که قرار بود حامد کرزی و یوسف رضا گیلانی در نشست آینده مرکز مشترک صلح دو کشور در کابل شرکت کنند و در آن احتمالا در مورد ادامه همکاری ها و یا گسترش آن رجزخوانی کرده و از یکدیگر ستایش کنند، دولت کابل مبادرت به لغو این برنامه از قبل تعیین شده می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است که سفر برنامه ریزی شده آقای گیلانی، صدر اعظم جمهوری اسلامی پاکستان به کابل در جریان همین ماه میلادی برای برگزاری دومین اجلاس سران حکومت های هر دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک صلح افغانستان و پاکستان، به باور حکومت افغانستان ضروری نیست. به نظر می رسد که این اظهارات نشان دهنده نا امیدی دولت کابل نسبت به همکاری های پاکستان می باشد.

با اینکه این تصمیم که از سوی دولت افغانستان اتخاذ شده، به معنای پایان کار در روابط موجود بین دولت افغانستان و پاکستان نمی باشد، اما حد اقل می تواند نشاندهنده خشم افغانستان نسبت به رفتارهای غیرشفاف پاکستان در رابطه به افغانستان باشد. از آنجاییکه این تصمیم در یک شرایط زمانی خاص و در صورتی اتخاذ شده که روابط اسلام آباد با واشنگتن نیز دستخوش تحول گردیده، می تواند یک فشار جدی بر اسلام آباد تلقی شود. از این رو و با اینکه انتظار زیادی نسبت به تغییر موضع پاکستان وجود ندارد، باز هم این موضع گیری که از نظر روابط دیپلماتیک نوعی فشار محسوب می گردد، حد اقل در فراهم آوردن قناعت مردم و افکار عامه در داخل افغانستان مفید می تواند باشد.

زیرا بعد از کشته شدن استاد ربانی و روشن شدن این مساله که قتل در کویته پاکستان طراحی شده و همزمان با آن با شروع راکت باری های اخیر در ساحات سرحدی افغانستان از داخل خاک پاکستان، بسیاری ها این سوال را مطرح می کردند که چرا دولت کابل، موضع شدید تری در برابر پاکستان اتخاذ نمی کند.

به نظر می رسد، به همین دلیل نیز می باشد که سخنگوی وزارت امور خارجه نیز بر موردی بودن تصمیم گیری کنونی اشاره کرده و گفته است که لغو سفر یوسف رضا گیلانی و تعلیق کار کمیسیون مشترک صلح دو کشور به معنای قطع روابط با پاکستان نیست و تنها نکتهء که حکومت افغانستان بر آن تاکید دارد، صداقت در عرصه عملی می باشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر