Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

گزارش سازمان ملل از افزایش خشونت ها

تهيه شده توسط سهیلا وداع خموش
يكشنبه 10 ميزان 1390 ساعت 10:51

گزارش سازمان ملل از افزایش خشونت ها

سازمان ملل متحد اخیراً از افزایش 39 درصدی خشونت ها در افغانستان خبر می دهد. در  گزارش تازه این سازمان آمده است که طی سال جاری میلادی حوادث خشونت بار در افغانستان نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. محتوای گزارش نشان می دهد که  در سه ماه گذشته تنها 7000  حادثه خشونت آمیز در افغانستان روی داده است. این خشونت ها عمدتاً شامل نبرد های مسلحانه، حملات با استفاده از بمب های دست ساز و غیره می باشد. هرچند گفته می شود اکثر خشونت ها در مناطق جنوب و جنوب شرق رخ داده ، اما دامنه ناامنی ها در سایر نقاط کشور نیز گسترش یافته است.

همچنین در گزارش ذکر شده که ماهانه حد اوسط حوادث خشونت بار به 2108 مورد بوده که در ماه های جنوری 2626 ، جون2605 و در اگست 2306  به ثبت رسیده است.

این گزارش واضع می سازد که در سه ماه سال جاری تلفات ملکی 5 در صد افزایش یافته  که 77 در صد این تلفات کار نیروهای مخالف دولت می باشد.

سازمان ملل متحد در حاشیه این گزارش، نیروهای بین المللی را مورد انتقاد قرار داده و گفته است، این نیروها با حملات کورکورانه شبانه موجب تلفات افراد ملکی شده اند.

این درحالیست که نیروهای بین المللی در افغانستان گزارش سازمان ملل را به شدت رد کرده و می گوید که خشونت ها در افغانستان افزایش نه بلکه کاهش یافته است. ناتو می افزاید که حملات دشمن نسبت به سال گذشته  دو درصد کاهش را نشان می دهد.  درهمین حال، سخنگوی ایساف طی کنفرانس مطبوعاتی گفت که معلومات دست داشته سازمان ملل و آیساف  از لحاظ جمع آوری، پوشش دادن موارد، اختلاف دارند. او همچنان گفته است که در سه ماه قبل از این، حملات دشمن نسبت به سال گذشته 17 درصد کمتر بوده است.

این در حالیست که افغانستان طی چند ماه اخیر شاهد بزرگترین خشونت های انفجاری، انتحاری عملیات های مسلحانه و... بوده است.

تنها کابل طی دو ماه گذشته شاهد حمله های خونین بوده است. این حملات از قبیل، حمله بر مرکز فرهنگی سفارت انگلیس، حمله برسفارت امریکا به واسطه یک ساختمان در چهاراهی عبدالحق و دو نقطه دیگر در کابل و حمله بر جان استاد ربانی رئیس شورای صلح وغیره از مواردی اند که نشاندهنده  افزایش خشونت ها در کشور می باشد.  آگاهان همچنان افغانستان را به میدان جنگ میان ابرقدرت ها دانسته که مردم افغانستان را قربانی جنگ ابرقدرت ها نامیده اند.

بزرگترین نمونه آن را می توان در حمله بالای دفتر فرهنگی انگلیس و به تعقیب آن حمله به سفارت امریکا یافت، چیزی که یک انتقام گیری را می توان از آن محسوس کرد.

اما تناقض گویی در عرصه ارایه ارقام، در حالی صورت می گیرد که بار ها اداره های چون یوناما، حقوق بشر، ایساف، وزرات دفاع ملی و وزارت امور داخله از دادن آمار دقیق از  تلفات و افزایش خشونت ها طرفه رفته اند. این یک واقعیت امر است که این ارگان ها به نوعی از دادن درست آمار شانه خالی می کنند.  بار ها دیده شده است که آماری را که دفتر یوناما در کابل ارایه کرده است، حقوق بشر نیز با اندک تغییر جزیی آن را ارایه کرده است.

آگاهان نیز به این باورند که ارگان های ذکر شده به نحوی نتوانسته و یاهم نخواسته اند مردم افغانستان را از چگونگی رویداد ها و حوادث و تلفات برخواسته از آن در روشنایی دقیق قرار دهند.  و همیشه تعداد قربانیان را کمتر از آنچه بوده است، بیان داشته اند.

از سوی دیگر با تاسف سازمان ملل به یک مرجع ارقام دهی تبدیل شده است، تا حال هیچ حرکتی به خاطر راه حل و یا جلوگیری از اینگونه خشونت ها انجام نداده و حتی در بسیاری از موارد نیز شانه خالی کرده است. ازجانب دیگر عملکرد سازمان ملل خود زیر سوال می باشد. آیا این ارگان می تواند اعتماد مردم افغانستان را جلب کند.

این اولین باری است که سازمان ملل خلاف میل ناتو آمار ارایه می کند. اینکه موضوع از کجا آب می خورد به همگان هویدا است. از یکسو عملکرد سازمان ملل زیر سوال می باشد و از جانب دیگر ناتو نیز سازمان ملل که به ظاهر چنین آماری را ارایه می دارد و از سوی ناتو آن را رد می کند، که این همه تناقض گویی می توان کاسه را زیر نیم کاسه دانست.

اما؛سوال اینجاست که چرا در قسمت ارایه ارقام حقوق بشر از یوناما پی روی کرده و در قسمت ارایه ارقام همنظر و همفکر جلوه می کنند، حال آنکه نه یوناما و نه کمسیون حقوق بشر افغانستان کارمندان کافی که بتواند در ساحات جنگ بفرستد،ندارد. پس این ارقام از کجا و به اساس کدام مدرک بدست آمده و بعدآ با آب و تاب ارایه می گردد. به همین ترتیب بار ها دیده شده است که وزارت دفاع و وزارت داخله نیز در قسمت دادن ارقام  از تلفات کوتاهی کرده  و آن را یا کتمان داشته اند یا ارقام را که کمتر از آنچه بوده، ارایه کرده اند. از این معلوم می شود که دستانی در چوکات دولت کار می کنند که می خواهند به نحوی مردم افغانستان را در تاریکی قرار دهند.

اما،بالاخره تکلیف مردم افغانستان باید روشن شود، چون مردم بیچاره همیشه قربانی اهداف و جریانات کوری می شوند که خود نمی دانند ، جنگ از کجا و از سوی چه کسانی دامن زده می شود.

باید هرچه زودتر جلو چنین عملرد ها گرفته شده و نگذارند از این بیش مردم قربانی جنگ ناخواسته که عاملین آن اهداف بزرگی در سردارند، شوند.  اگر واقعاً ملل متحد می خواهد از خشونت ها و تلفات ملکی جلوگیری کند، باید دست به کار شده و تنها به ارقام دهی تکیه نکرده و راه های را برای جلوگیری و خاتمه از این خشونت ها جستجو و عملی سازند.

ملل متحد و نیروهای ایتلاف و غیره باید این را بدانند که این سرزمین، سرزمین انتقامجویی و عقده گشایی های چندین ساله شان نیست که مردم قربانی آن گردد. دولت افغانستان با توجه به برسی از اوضاع جهان  و منطقه هرچه عاجل جلو چنین حرکات را گرفته و نگذارد مردم از ین بیش قربانی جنگ نمایش قدرت  گردد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر