Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

معادن، سرمایه ارزشمند ملی

تهيه شده توسط هاشم قیام
شنبه 26 سنبله 1390 ساعت 14:55

معادن، سرمایه ارزشمند ملی

چین اعلام کرده است که در میدان نفتی شمال افغانستان سرمایه گذاری می کند. از سوی چین همچنین اعلام شده است که ساخت یک تصفیه خانه نفت یا پالایشگاه یک بخش از سرمایه گذاری چین در عرصه بهره برداری از منابع نفتی در شمال افغانستان خواهد بود. قرار است چین هم از میزانی از عاید خالص حاصله از استخراج نفت در شمال افغانستان را به دولت افغانستان تسلیم کند و هم اینکه مالیات قانونی که به این پروژه تعلق می گیرد را به دولت افغانستان پرداخت کند.

میدان نفتی شمال افغانستان دومین سرمایه گذاری بزرگ چین در افغانستان خواهد بود. پیش از این یک شرکت چینی توانسته است با برنده شدن در داو طلبی برای گرفتن امتیاز معدن مس عینک لوگر، حق سرمایه گذاری برای بهره برداری از این معدن بزرگ را به دست بیاورد. برنده شدن یک شرکت چینایی در داو طلبی مربوط به معدن مس عینک و اعلام آمادگی این دولت برای استخراج میدان نفتی شمال افغانستان، نشان می دهد که چین علاقمندی جدی برای سرمایه گذاری در افغانستان دارد.

علاقه چین به سرمایه گذاری در افغانستان از یک سو و تمایل دولت افغانستان برای جلب سرمایه گذاری های خارجی از سوی دیگر، باعث گردیده است تا امکان سرمایه گذاری بیشتر چین در افغانستان به وجود بیاید. چیزی که در چنین حالتی باید به آن توجه شود، این است که نفع افغانستان و منافع اقتصادی که از درک این گونه سرمایه گذاری برای مردم افغانستان قابل تصور می باشد، باید تامین گردد.

این در حالیست که قرار است، معدن آهن حاجی گک بزرگترین معدن آهن افغانستان و آسیا و یکی از بزرگترین معادن ذخیره آهن در سطح جهان برای استخراج به داوطلبی گذاشته شود. تا کنون شش کمپنی بین المللی برای سرمایه گذاری در این معدن ابراز آمادگی کرده اند. کارشناسان پیش بینی می کنند که شرکت های چینی به خاطر نزدیکی فاصله بین افغانستان و چین، چانس بیشتری برای برنده شدن در بهره برداری از معادن افغانستان را داشته باشند.

تا کنون نیز در پروسه داوطلبی معادن افغانستان، چینی ها اقبال خوبی داشته اند. معدن مس عینک که بزرگترین ذخیره مس در افغانستان و یکی از عظیم ترین ذخیره های مس در سطح منطقه است، به شرکت چینی ام سی سی واگذار شده است. "شین هی تنگ" رییس این شرکت هفته پیش در شانگهای اعلام کرده که اگر همه چیز خوب پیش برود، این شرکت تا اواخر سال 2014 استخراج معدن مس عینک را آغاز می کند.

چین از نظر جغرافیایی در موقعیت نزدیک به افغانستان قرار دارد.  این امر هزینه انتقال ماشین آلات شرکت های چینی را کاهش می دهد. از این رو این شرکت ها می توانند در عرصه استخراج معادن و سایر داوطلبی های سودمند در افغانستان به راحتی سرمایه گذاری کرده و با سایر شرکت های بین المللی به رقابت بپردازند. کارشناسان اقتصادی به این باورند که نزدیکی مکانی بین کشور یا محل اقامت شرکت سرمایه گذار با کشور محل سرمایه گذاری، اهمیت بسیاری در کاهش هزینه های مربوط به سرمایه گذاری دارد. حد اقل این فرضیه در مورد پروژه مس عینک به تجربه نیز ثابت گردید. زیرا رقیب شرکت چینایی ایم سی سی نیز یک شرکت قزاقی بود که از نظر مکانی نسبت به شرکت های غربی داو طلب برای سرمایه گذاری در پروژه مس عینک در فاصله نزدیک تر به افغانستان قرار داشت و توانست با ارائه آفر مناسب تر در رقابت با شرکت چینایی قرار گیرد. در واقع می توان گفت که رقیب شرکت چینایی ام سی سی، شرکت قزاق مس مربوط به کشور قزاقستان نیز از نزدیکی مکانی با افغانستان استفاده کرد وبا شرکت چینی به رقابت تنگاتنگی پرداخت اما در نهایت شرکت چینی برنده این داوطلبی شد.

از سوی دیگر چندی قبل تلاشهایی نیز از سوی پاکستان و تاجکستان برای آسان تر کردن راههای ارتباطی از طریق احداث جاده هایی در شمال شرق  و در مناطق کوهستانی پامیر و واخان اغاز شده است. اگر این امر تحقق یابد، هزینه سرمایه گذاری برای چین در کشور بیشتر از پیش  کمتر می گردد.

در این میان چیزی که بسیار ضروری می باشد و برای مردم نیز اهمیت دارد، این است که پروسه واگذاری معادن افغانستان باید به صورت شفاف و بدون فساد باشد. فساد در ادارات دولتی بزرگترین مشکل فراروی سرمایه گذاری ها است. رسانه ها چندی پیش از دریافت رشوه چند ملیون دالری توسط وزیر وقت معادن در داوطلبی مس عینک به شرکت چینی منتشر کردند که باعث گردید تا تردیدهایی نسبت به تاثیرات مثبت ملی سپردن معادن افغانستان به شرکت های خارجی به وجود بیاید.

معادن افغانستان به علت میزان بالای ذخایر مواد معدنی، از چانس بسیاری برای سرمایه گذاری شرکت های داخلی و خارجی برخوردار است که این می تواند نوید رونق این صنعت و افزایش درآمد و بازار کار برای بی کاران کشور باشد. از این رو باید پروسه های مربوط به واگذاری معادن باید با شفافیت صورت گیرد، تا تضمین کننده انکشاف اقتصادی و بهتر شدن اوضاع زندگی مردم افغانستان باشد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر