Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

آیا وحدت سیاسی امکان پذیر است؟

تهيه شده توسط محمد هاشم قیام
يكشنبه 20 سنبله 1390 ساعت 10:50

آیا وحدت سیاسی امکان پذیر است؟

مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول رئیس جمهور، در سخنان خود در تجلیل از دهمین سالگرد شهید احمدشاه مسعود، گروه های مختلف سیاسی کشور را به وحدت دعوت کرد. صرف نظر از اینکه به این پرداخته شود که هدف از سخنان معاون اول رییس جمهور کرزی، چه شخص یا گروه هایی بوده و می باشد، می توان گفت که وحدت گروه های سیاسی در کشور، یک ضرورت اساسی است. درست همانگونه که می توان گفت که نبود وحدت گروه های سیاسی، باعث گردیده است تا کشور گرفتار بحران و پیچیدگی باشد. در نبود وحدت گروه های سیاسی، هم اینک پارلمان گرفتار مشکل است، روابط بین قوای ثلاثه چندان اعتماد آمیز نیست و روابط مردم با دولت نیز مبتنی بر اعتماد و حسن نیت نمی باشد.

نمی توانیم منکر باشیم که در ده سال گذشته، بسیاری از فرصت های خوب از دست افغانستان فرار کرده است. دولت افغانستان تایید کرده است که مبلغ شصت و نه میلیارد دالر از سوی جامعه جهانی به افغانستان وعده داده شده و مبلغ پنجاه و هفت میلیارد دالر تادیه شده است. با اینکه بیشترین درصد این مبلغ در عرصه امنیت هزینه شده، اما وضعیت امنیتی نه تنها تغییری نکرده، بلکه باعث شده است تا شرایط امنیتی از گذشته نیز شکننده تر شود.

از سوی دیگر کشور ما در چهار دهه گذشته و به خصوص در ده سال اخیر با یک بحران حادی چون شخصی سازی قدرت و صلاحیت سیاسی روبرو بوده است.  این بحران باعث گردیده است تا ذهنیت سودجویی شخصی و مالی از قدرت به وجود بیاید و کمک های بین المللی نتواند اوضاع عمومی کشور را تغییر دهد. همین موضوع باعث گردیده است که امروزه هم جامعه جهانی و هم دولت افغانستان در مقام پاسخگویی نسبت به عدم موثریت مصرف 57 میلیارد دالر در افغانستان در مانده اند و یکدیگر را متهم به سوء استفاده از این کمک ها می کنند.

همزمان با این عارضه، دیده می شود که از نظر سیاسی نیز پیچیدگی هایی در کشور وجود دارد. پیچیدگی های انتخابات دوم ریاست جمهوری در سال 1388 و انتخابات دوم پارلمانی در سال 1389 این واقعیت را آشکار ساخت که کشورما از نظر سیاسی نیز با مشکلات زیادی رو برو می باشد که برخی زیادی از این مشکلات، ناشی از نگرش تمامیت خواهانه به قدرت بوده است. البته این نگاه تمامیت خواهانه از سوی یک نهاد یا شخص نبوده، بلکه بسیاری از نهادها و اشخاص و به اندازه توانمندی شان این خصلت را در صحنه های سیاسی کشور به نمایش گذاشته اند.

با تمام این نواقص، کوک کردن ساز نومیدی نیز چاره کار نمی باشد. باید امیدواری ها را در دل زنده نگهداشت. یکی از مسایلی که می تواند به شکل گیری امید و بارور سازی آن در جامعه تاثیرگذار باشد، وحدت نیروهای سیاسی است. اگر نیروهای سیاسی کشور، بر مبنای دو اصل مهم خدمت گذاری به مردم و  مسئولیت پذیری در برابر مردم، از منفعت جویی های شخصی چشم بپوشند، اینکه افغانستان تمام بدی های ده سال گذشته را به حیث یک تجربه عبور کرده و صفحه نوی را در زندگی سیاسی خود بگشاید، دور از امکان نخواهد بود.

در واقع می توان گفت که وحدت گروه های سیاسی، راهی مناسب برای بالندگی جامعه از نظر سیاسی می باشد و این می تواند یک چشم انداز مثبت سیاسی نسبت به آینده را در کشور ترسیم کند. اینکه نهاد ریاست جمهوری به وحدت نیروهای سیاسی می اندیشد و آن را تشویق می کند، می تواند نوید دهنده باشد. مارشال فهیم گفته است که گفته های وی، در همسویی با نظریات رییس جمهور قرار دارد.

دعوت وی به وحدت سیاسی، می تواند بستر خوبی را برای ایجاد همفکری سیاسی در کشور باز کند. اما از سوی دیگر باید نیروهای سیاسی که اکنون در پراکندگی هستند و حتی در نقش مزاحم نسبت به دولت عمل می کنند، نیز باید ظرفیت لازم برای شامل شدن در قالب خدمت به بالندگی کشور را داشته باشند. اساسا باید گفت که محقق شدن وحدت نیروهای سیاسی، علاوه بر ظرفیت شاملین در قدرت، به ظرفیت سیاسی احزاب نیز وابسته می باشد. اینکه تا چه میزان احزاب سیاسی و یا گروه های سیاسی و افرادی که به صورت انفرادی فعالیت های سیاسی را به پیش می برند، جنبه پیوستن به وحدت سیاسی را از خود نشان دهند، چشم انداز واقعی وحدت سیاسی را ترسیم می کند.

چیزی که در این میان می تواند امید به گرد آمدن نیروهای سیاسی بر محوریت نفع عمومی و مسئولیت پذیری در برابر مردم را زنده نگهدارد، این است که در یکی دوسال اخیر، نوعی انگیزه در جهت ساماندهی جامعه و مقابله با نابسامانی های سیاسی در برخی از نهادهای اجتماعی چون رسانه ها و نهادهای جامعه مدنی به وجود آمده و این می تواند، باعث تغییر وضعیت در آینده گردد.

اگر نهادهای جامعه مدنی انگیزه خویش را برای اثرگذاری بر وضعیت عمومی حفظ کنند و رسانه های مستقل به عنوان قوی ترین و تاثیرگذار ترین بخش این نهادها بخواهند، با ورود فشار بر قدرتمندان، با شخصی سازی قدرت مقابله کرده و قدرت را به عنوان ابزار متعلق به همه معرفی کنند و از سوی دیگر، همین نهادها بتوانند نیروهای سیاسی خارج از قدرت را نیز مجاب کنند که باید استعداد و توانایی های خویش را در خدمت کمک به ثبات جامعه قرار دهند، ده سال گذشته علیرغم شکست های تلخ، می تواند، زمینه تجربه شده برای گام گذاشتن به یک آینده بهتر باشد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر