Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

19˚C
3˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-5˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

در دایرهء مصیبتبار بی ثباتی و بی سرنوشتی

تهيه شده توسط خالد مجروح
چهارشنبه 16 سنبله 1390 ساعت 11:52

در دایرهء مصیبتبار بی ثباتی و بی سرنوشتی

به ادامه تحولات مخشوش سیاسی و خونین نظامی اخیر، ایام هفته عید سعید فطرشاهد اظهارات بارک اوباما، دیمیتری مدویدوف و ملا محمد عمر، دید و وادیدهای حکومت کرزی با مقامات دول امارات متحده عرب و عربستان سعودی و بلاخره جلسه چهار جانبه روسیه، تاجکستان، افغانستان و پاکستان در دوشنبه بود. این ملاقات ها و سخنرانی های سیاسیون داخلی و خارجی همه در گرداب یک بستر متلاطم گیراند و بر مسیراین دریا خطرناک مستقیمآ تآثیرگذارند ؛ و آن مسیر، بی ثباتی خطرناک و سرنوشت موهوم افغانستان است.

شام دوشنبه 7 سنبله (29 آگست) روز آخر ماه مبارک رمضان، ملا محمد عمر علامیه اش را سریعتر از پیام تبریکیه حامد کرزی به مناسبت حلول عید فطر، پخش کرد و به گوش همه رسانید. در این علامیه بر علاوه تآکید بر خروج کامل نیروهای امریکا، ائتلاف و ناتو از افغانستان و رد ایجاد پایگاه های امریکایی، گفته شده، طالبان نه در کنفرانس بن دوم که جلسه نمایشی خوانده شده سهم می گیرند و نه جریان پروسه صلح با دولت بر حال را قبول دارند. اما در باره سرنوشت و آزادی اسرآ، مذاکرات با ایا لات متحده امریکا را تآیید می کند. بر طالبان امر شده که به دساتیر امیر اطاعت ورزند و اعلان شده که "امارت اسلامی افغانستان" خواهان قدرت مطلقه نیست و باب گفتگو و تفاهم با دیگر حرکات سیاسی افغان باز شده می تواند. این اولین باریست که از آدرس بُلندترین مقام طالبان چنین پیامی ابلاغ می گردد. نشان دادن نرمش نسبی و لحن اعلامیه دال بر این است که طالبان در شکل گیری صحنه سیاسی متغییر کشور بعد از آغاز برگشت قطعات اردوی امریکا در ماه جولای امسال، می خواهند جایگاه سیاسی خودرا بشکلی تثبیت کنند و به نحوی با جریانات سیاسی متحول خودرا تطابق دهند. یا اینکه امکانات کاربرد آنرا به هیچ حساب کرد و یا یک بازی سیاسی دانست و یا سرآغاز کدام چرخشی در موقف طالبان تعبیر کرد ؟

دو روز بعد بتاریخ 9 سنبله (31 آگست)، رییس جمهور بارک اوباما طی سخنرانی اش اعلام می دارد که جنگ افغانستان به پایان اش نزدیک می شود و طولانی ترین نبرد در تاریخ امریکا پیروزمندانه خاتمه می یابد. بدینگونه امریکاییان بعد از ده سال احساس آرامش کرده و زندگی آسوده خواهند داشت ! اینرا در حالی بیان می دارد که با کشته شدن 66 عسکر قوتهای نظامی امریکا تنها در آگست، این ماه خونین ترین و زیانبارترین بُرج سال از 2001 بدینسو برای واشنگتن محسوب می شود. در ماه جولای ارقام تلفات به65 تن می رسید. یک سال قبل در جولای 2010 که بنوبه خود مرگبارترین ماه برای نیروهای امریکا رقم زده می شد، 64 نظامی ایالات متحده زندگی خودرا از دست داده بودند.پنج روز بعد از اظهارات خوشبینانهء اوباما، دوشنبه 14 سنبله (5 سپتامبر) راین کراکر سفیرش در کابل به ادامه مصممانهء جنگ مقابل طالبان اصرار می ورزد و ایشان را هنوز مرتبط به شبکه القاعده دانسته و در صورت خروج عجولانهء نیروهای امریکا و ناتو، برگشت طالبان و وقوع حوادث هولناکی مانند 11 سپتامبر را محتمل می شمرد. طی ده دهه ای گذشته کرارآ اینگونه تقریرهای ضد و نقیض به سمع رسیده و فردا و پس فردا مردم سامع و شاهد بیشتر آن خواهند بود.

در مقابل جنگ و بحران چندین بُعدی توآم با خسارات جانی و مالی روزافزون که در افغانستان زمین گیرتر می شود، اعلان رسمی ختم قریب و الوقوع جنگ و پیروزی امریکا دیگر چی مفهومی واقعی می تواند داشته باشد ؟ جای بسا بُهت و تآمل است ! زیرا بدبختانه واقعیت تلخ و خونبار فعلی ُکلآ عکس انقطاع نبرد و سرانجام موفقانه را نشان می دهد. آیا این جستی به پیش با کتمان حقایق، پردهء سیاسی است جهت مثبت جلوه دادن برگشت 32 هزار سرباز محاربوی اردوی امریکا تا  2012 و روند پروسه انتقال امنیت افغانستان به اردو و قوه انتظامی ملی ؟ یا پیش گزینه یی جهت اطمینان و جلب امریکاییان در راستای آماده گی مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری اوباما در سال آینده ؟

11 سنبله (2 سپتامبر) طی نشست چهار جانبه روسیه، تاجکستان، افغانستان و پاکستان در شهر دوشنبه، اینبار دیمیتری مدویدوف رییس جمهور روسیه گفت که در تعیین سرنوشت افغانستان نیروهای منطقه باید تصمیم گیرند. با تغیر و انکشاف بحران نظامی و سیاسی در کشور، روسیه از چندی بدینسو دوباره در صدد احیا و تحکیم آرزوی خیلی مستمر و دیرینه خود است :  (یعنی) حفظ و بسط منافع و نفوذاش هم در منطقه و هم در افغانستان. پیشنهاد مدویدوف به پا درمیان آوردن قدرتهای منطقوی وپذیرش ارجیحت تصمیم شان در چگونگی سرنوشت وطن ما  می رساند که روسیه می خواهد بار دیگر نقش تصمیم گیرندهء عمده و بارز داشته باشد. دیروز 14 سنبله، اندری اویتسین سفیر روسیه در کابل با عنوان قراردادن جنگ بر ضد مواد مخدر و افراد مسلح، موضع دولت متبوع اش را واضحتر گفت : "... ما نمی توانیم افغانستان را از دور نظارت کنیم ؛ ما عضوی این منطقه هستیم و همینجا هستیم. مانند دیگران جای دیگری رفته نمی توانیم ؛ مثل آنانیکه امروز در افغانستان درگیرند و برآمده می توانند." وی با اشاره به اهمیت کمکهای مالی جهت تحقق برنامه های انکشافی و تحکیم نیروهای امنیتی افغان، اضافه کرد، روسیه نمیخواهد دوباره به افغانستان عساکر بفرستد.

با در نظر داشت پیشینهء فاجعه بار اشغال افغانستان بوسیله ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوری وقت در دههء هشتاد میلادی و در حالیکه روسیه امروز هم خودرا وارث آن دوره می داند، زیاد بعید بفکر می رسد که نقش مسکو به منافع ملی کشور مثبت تمام شود. اما مقامات روسی با هراس دایمی از قدرت اقتصادی و نظامی همسایه بزرگ خود چین و با تشویش زیاد، هم از استقرار ممتد و خروج آنی،  یا هم از عواقب شکست ممکن امریکا و متحدین اش دراین ساحهءآسیای میانه بخصوص در افغانستان، فرصت دست داشته را غنیمت دانسته، گام به پیش می گذارد. نیت و جرئت این گام و گامهای نه چندان دور نیز ارتباطی به نتیجهء چهارمین جلسه سه جانبه یک و نیم ماه قبل کابل، اسلام آباد و واشنگتن دارد. صراحتآ گفته شده بود و تکرار می شود که پاکستان در تآمین صلح در افغانستان نقش کلیدی دارد. اگر اینطور سنجید، پس روسیه در موقف خود چرا نخواهد رول و سهمی در نقش کلیدی مذکور داشته باشد ؟ ولی چین که تا بحال سهم مستقیم و آشکار نگرفته در کدام قسمت این تخته مهلک شطرنج قرار خواهد گرفت ؟ و تحرکات ایران را فعلآ بگذاریم سر جای اش... .

با وجود اینکه مراودات تجارتی، انکشاف اقتصادی، چالشهای امنیتی  و مبارزه علیه تروریزم و قاچاق مواد مخدر اجندای سومین اجلاس چهار جانبه درشهر دوشنبه را تشکیل می داد، اما فدراسیون روسیه موضوع تمدید معیاد پایگاه نظامی خودرا در تاجکستان مطرح کرد. زمان  حضور 6000 عسکر روسی مربوط فرقه 201 اردوی روسیه در تا جکستان در سال 2013 اختتام می یابد. تحت نام نظارت بر قاچاق مواد مخدر بین افغانستان و تا جکستان، مسکو می خواهد تا 49 سال دیگر این پیمان نظامی را مرعی الاجرا نگه دارد.

هفتهء گذشته حامد کرزی سفر حج عمره داشت و با مقامات عربستان سعودی در بارهء نقش میانجی این مملکت در راستای زمینه سازی تفاهم و یا صلح ممکنه با طالبان و حزب اسلامی گفتگو نمود ؛ ضمنآ نقش شورای عالی صلح را در معضل مطرح ساخت. چندی قبل از سفر کرزی، زلمی رسول وزیر امور خارجه طی دیدو وادیداش با سران امارات متحده عرب عین موضوع را در میان گذاشت.  گفته می شود که در عربستان سعودی تماسهای بین بعضی نمایندگان مخالفین مسلح و حکومت افغان صورت گرفته است ؛ ولی این اخبار پخش شده از طرف مخالفین تکذیب گردید. عربستان سعودی، امارات متحده عرب و پاکستان کشورهای بودند که امارت اسلامی طالبان را در دههء نود میلادی به رسمیت می شناختند.

مذاکرات مختلف چند جانبه، بیانات اکثرآ ضدونقیض و زد و بندهای سیاسی اخیر گواه به زمینه سازی تدریجی دخالت و نفوذ روزافزون دول منطقه در سرنوشت متذبذب و سردرگُم افغانستلن است. با دقتی در تحولات نا هنجار نظامی و سیاسی جاری یک فرضیه خیلی خطرناک دیگر ذهن را می خراشاند و آن تکرار همان کابوس واگذاری تدریجی آیندهء کشور به قراردادییان حرفوی جنگ و تحمیل مستمر نفوذ و قدرت بذریعهء قوتهای منطقوی کوچکتر دست دوم و سوم است.

رقم زدن خط زندگی و تاریخ یک ملت از جانب هر قدرت بیرونی نزدیک یا دور ولو با نیت نیک هم باشد، ابدآ پیام آور خیر و فلاح نیست.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر