Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بدرفتاری با مردم

تهيه شده توسط کلید
شنبه 22 اسد 1390 ساعت 10:57

بدرفتاری با مردم

پروسه خلع سلاح افراد مسلح غیرقانونی از ولایت کندز آغاز گردیده و نيروهاى امنیتی اعلام کرده اند که تعدادى از سلاح‌هاى ثقیله وخفیفه را از افراد مسلح غیر قانونى در ولسوالی "خان آباد" ولايت کندز جمع نموده و شمارى از پوسته‌های آنها را تخریب کرده اند .

دگروال امیر محمد؛ درستیزوال لوای شماره دوم قول اردوی 209  شاهین در شمال کشور گفته بود که این سلاح ها در جریان عملیات سه روزه جمع آورى شده است.

جمع آوری سلاح از نزد افراد مسلح خود سر، بخشی از برنامه جدیدی است که در کندز روی دست گرفته شده است. در پی شکایت‌های مردم در ولایت کندز از بد رفتاری کسانی که تحت نام "اربکی" سلاح به دست دارند، دولت هشدار داده است که این افراد باید در مدت 20 روز سلاح‌های شان را به ارگان‌های امنیتی تسلیم دهند، تا از مواجه با برخورد قهری نیروهای امنیتی مصئون باشند.

درستیز وال لوای شماره دوم قول اردوی 209  شاهین در شمال کشور گفته که برخی از قومندانان اربکی‌ها، سلاح شان را به رضایت خویش تحویل نیروهای امنیتی کرده اند، اما تعدادى از قومندانان از دادن سلاح خودداری نمودند که سلاح آنان از طريق عملیات تصفيوی جمع گرديده است. این مقام امنیتی همچنین تصریح کرده که چندی قبل در شورای این ولسوالی فیصله شد که باید در جریان دو روز؛ تمام قومندانان مسلح غیر قانونى در قدم اول سلاح ثقیله و در قدم بعدی سلاح خفیفه شان را به دولت بسپارند. اما تعدادى از آنها از این امر سرکشی کرده اند که سبب شده تا نیروهای امنیتی عملیاتی را برای خلع سلاح آنان روی دست گیرند.

امروزه موجودیت افراد مسلح خود سر و غیر مسئول و غیرپاسخگو به نهادهای مردمی، به مشکل جدی در ولایت کندز تبدیل گردیده است. در گزارش‌های زیادی به نقل از مردم گفته شده که نیروهای مسلح "خود سر" و "غیر مسئول" (که تحت نام اربکی فعالیت می کنند) با مردم بد رفتاری می‌کنند و زندگی را بر مردم تنگ کرده و حتا برخی از مردم هشدار داده اند که اگر چاره‌ای از سوی دولت در مقابله با این افراد صورت نگیرد، آنان مجبور خواهند شد تا خانه‌های شان را ترک کنند. در جریان ماه گذشته؛ بيش از پنجاه خانواده در  منطقۀ "آقتاش" ولسوالی خان آباد مدعی شده بودند که توسط اربکی‌ها وادار به ترک خانه‌های شان شده  و منازل رهایشی آنها به قرارگاه‌های نظامی  تبديل گرديده بود.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که حدود 4000 هزار فرد مسلح غیرقانونی فقط در ولسوالی "خان آباد" ولایت کندز، وجود دارند که به دلیل بد رفتاری با مردم، باعث شکایت آنان گردیده است. این مسئله باعث گردیده تا یک نوع سردرگمی در تفکیک نیروهای مسلحی که در بیرون از تشکیلات دولت وجود دارند، در اذهان عامه ایجاد شود. دوسال پیش طرحی تحت عنوان ایجاد پولیس محلی برای تامین امنیت مناطق مختلف کشور روی دست گرفته شد. وقتی در خبرها و گزارش‌ها از آزار و اذیت مردم توسط نیروهای اربکی سخن گفته می شود، این ابهام و سوال را ایجاد می کند که آیا این نیروها، همان‌ افرادی اند که  در قالب ایجاد نیروهای مسلح مردمی یا پولیس محلی مسلح شده بودند تا در مقابله با ناامنی‌هایی که از سوی مخالفان مسلح دولت ایجاد می‌گردد، از مردم و امنیت مردم دفاع کنند، یا اینکه این نیروها غیر از پولیس محلی می‌باشند.

اگر اربکی‌ها همان پولیس محلی باشند، در واقع نشان دهنده نتیجه منفی یکی از برنامه‌ها و پلان‌های است که مبتنی بر سیاست روزمره گی در کشور می‌باشد. زیرا دیده می‌شود نیروهایی که به نام تامین امنیت ایجاد شده، نه تنها اسباب امنیت مردم را فراهم نکرده اند، بلکه باعث آزار و اذیت بیشتر مردم گردیده اند.

موجودیت افراد مسلح غیر مسئول، از نگرانی‌های جدی در عرصه امنیت اجتماعی محسوب می‌گردد. اینکه در مورد بدرفتاری‌های سلاح داران غیر مسئول در کندز حساسیت نشان داده می‌شود و گزارش می‌گردد که در ولسوالی خان آباد ولایت کندز، 4000 تن به صورت غیرمسئولانه مسلح می باشند، این سوال را پیش می آورد که در سطح کشور چه تعداد افراد به صورت غیر مسئولانه اسلحه به دست دارند.

دو سال پیش وقتی طرح ایجاد نیروهای مسلح در قالب پولیس محلی اعلام گردید، بسیاری از کارشناسان نسبت به این طرح ابراز مخالفت کردند. زیرا میکانیزم اطمینان دهنده‌ای در رابطه به پاسخگویی این نیروها ارایه نگردیده بود. در همان زمان مخالفان ایجاد گروه‌های مسلح را در خارج از چوکات پولیس و اردو، چنین پیش بینی می‌کردند که به دلیل نبود مکانیزم مطمین در جهت پاسخگویی این نیروها، نه تنها در عرصه امنیتی، بهبودی به وجود نخواهد آمد، بلکه جنجال جدیدی در عرصه امنیتی ایجاد خواهد گردید.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر