Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

بیکاری عامل فرار پایان ناپذیر جوانان افغان

تهيه شده توسط آمنه مایار
يكشنبه 09 اسد 1390 ساعت 14:37

بیکاری عامل فرار پایان ناپذیر جوانان افغان

از چند سال به این سو فرار جوانان از کشور به امر معمولی بدل شده است.  در کشور ما کمتر خانواده ای وجود دارد که یکی از دلبندان شان در خارج از کشورتحصیل و یا کار نکند و تلاش برای بیرون رفتن، نزد بسیاری از جوانان ما وجود دارد. اینکه چرا این همه جوانان افغان رو به فرار  اند، دلایل متعددی وجود دارد که عمده ترین آن ها فقر و بیکاری است.  آخرین آمار  در سطح دنیا نشان می دهد که بیشترین ثبت نام برای پناهجویی از سوی جوانان افغان صورت گرفته است. برخی از این جوانان حتی بدون این که خانواده های شان را خبر سازند، فرار می کنند و بعد از رسیدن به منزل مقصود وابستگان شان را در جریان می گذارند. ایران و پاکستان دو راهی اند که از این طرق جوانان به صورت قاچاق خود را به کشور های عربی و غربی می رسانند. در این دو کشور دهها باند قاچاق انسان وجود دارند که با شرایط  و قیمت های متفاوت جوانان افغان را به کشور های دلخواه شان می رسانند. راه های پیاده، آبی و هوایی در اختیار این قاچاقچیان قرار دارند و هرچه پول بیشتر به همان اندازه راه مصوون تر در اختیار پناهجویان جوان قرار داده می شود.

اینکه تضمینی برای رسیدن این جوانان به منزل مقصود وجود داشته باشد، هیچ قاچاقچی آن را گفته نمی تواند، اما ظاهراً هر باندی از مصوونیت سفر اطمینان می دهند و به این ترتیب جوانان افغان را می فریبند. راه روسیه و اوکراین نیز از راه های است که با مصرف بالا جوانان افغان را تا اروپا می رسانند. این جوانان در این مسیر ها تا حال صد ها کشته داده اند. عده زیادی از آنان به وسیلۀ پولیس مرزی کشور ها دستگیر شده و بعضی از آنان مورد اصابت گلوله قرار گرفته که خانواده های شان تا حال از زنده و مرده بودن آنان خبر ندارند و چشم به راه برگشت شان می باشند.

افغان ها برای رسیدن به آسترالیا تا حال چندین بار تلفات بزرگی را متحمل شده اند. زیرا راه رسیدن به آسترالیا از آب می گذرد و جوانان فراری باید در کشتی های دزدان دریایی سفر نمایند. عده ای از جوانان افغان سال گذشته در لوله های فاضلاب و رهرو های میترو در ایتالیا دستگیر شدند که شبانه در این جاهای کثیف می خوابیدند و زندگی می کردند. عده ای در حومۀ فرانسه که برای رفتن به آلمان و انگلیس در جنگلی زندگی می کردند، مورد یورش پولیس فرانسه قرار گرفتند و رد مرز شدند.

تعداد زیادی از جوانانی که  در مناطق جنگی زندگی می کنند. از رفتن به مکتب محروم اند و بیکاری مزمن دامنگیر شان می باشد. این جوانان نا امید اند و هیچ سعادت و خوشبختی برای آیندۀ شان سراغ ندارند، لذا ایران می روند که در آنجا یا معتاد می شوند و ژولیده بر می گردند و یا از طریق آب های خلیج خود را به کشور های عربی رسانده، محل امنی برای زندگی وکار پیدا می کنند و از برگشت دوباره  به کشور شان به شدت در هراس می مانند.

در شرایط کنونی این روند انتها نا پذیر است، زیرا تا زمانی که گلیم جنگ و نا امنی از افغانستان برچیده نشود، برای مردم کار و اشتغال مهیا نگردد و دامن فقر و گدایی همچنان هموار باشد، دلیلی وجود ندارد که به این روند پایان داده شود. خانواده های نیمه متمول شهری نیز از سرنوشت جوانان شان در اضطراب اند و به این خاطر تلاش می نمایند تا نونهالان شان را به کشور هایی برسانند که هم  از امنیت و هم تحصیل  برخوردار گردند. این را خانواده ها موفقیت بزرگ و انجام مسئولیت خطیر در برابر فرزندان جوان و نوجوان شان می دانند. با توجه به ناهنجاری های کنونی این روحیه روز تا روز نزد خانواده های افغان بیشتر می شود و با توجه به وضعیتی که در کل کشور حاکم است، در شرایط کنونی امید کمتری می رود که این روند پایان یابد و به عکس کشش جوانان برای ماندن در کشور و یا برگشت دوباره به افغانستان آغاز گردد. این مربوط به دولت ونهاد های خصوصی دست اندر کار جوانان است که باید تلاش های برای توقف روند فرار جوانان از کشور و برگشت دوبارۀ آنچه رفته اند را مهیا سازند، کاری که با ناهنجاری های کنونی این دولت  تا حدی بعید به نظر می رسد.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر