Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

19˚C
6˚C

قندهار فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا نسبتا ابری

1˚C
-4˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
4˚C

جلال آباد فردا آفتابی

14˚C
4˚C

باميان فردا نسبتا ابری

10˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

28˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

منافع استراتیژیک در سند استراتیژیک

تهيه شده توسط کلید
شنبه 08 اسد 1390 ساعت 09:16

منافع استراتیژیک در سند استراتیژیک

از طرف دولت کابل اعلام شده که سند استراتیژیک بین افغانستان و امریکا در صورتی امضا می شود که خواسته‌های دولت افغانستان در آن تامین شود. این اعلام موضع از سوی داکتر رنگین دادفر سپنتا؛ مشاور شوراى امنيت ملى در گفتگو با نمایندگان ولسی جرگه صورت گرفته و گفته شده که مسايل اختلافى سند روابط ستراتيژيک افغانستان و امريکا مورد بحث قرار گرفته و افغانستان اين سند را تا زماني‌که خواسته هايش پذيرفته نشود؛ امضا نخواهد کرد. رئیس جمهور کرزی نیز روز سه شنبه هفته گذشته در دیدار با افسران اردو، پولیس و مقامات امنیت ملی به همین موضع تاکید کرد. آقای کرزی با تمجید از اجرای پروسه انتقال مسئولیت، بر این نکته نیز تاکید کرد که سند استراتیژیک با امریکا باید متضمن منافع استراتیژیک افغانستان باشد.

روابط استراتیژیک میان افغانستان، امریکا و سندی که قرار است در این زمینه به امضا برسد، برای امریکا از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. برخی از کارشناسان می گویند: امریکا در تلاش است تا با استقرار در افغانستان، حضور خود را در منطقه تثبیت کند و به این طریق بر بسیاری از تحرکاتی که در خاورمیانه، آسیای مرکزی و حتی جنوب آسیا صورت می گیرند، کنترول پیدا می کند. اما سفیر جدید امریکا در افغانستان می گوید، حضور امریکا در افغانستان به معنای تاثیر گذاری بر کشورهای منطقه نخواهد بود.

از همین رو است که ایالات متحده در این راستا پیش قدم می باشد. آنگونه که در گزارش‌ها موجود است، پیشنهادات مربوط به سند روابط استراتیژیک بین افغانستان و امریکا، سال گذشته از سوی ايالات متحده امريکا به حکومت افغانستان تقدیم شده است.

چیزی که در این خصوص قابل توجه است، این می باشد که در رسانه ها به نقل از آقای اسپنتا گفته شده قراردادی که در سال 2003 میلادی بین وزارت خارجه افغانستان و دولت امریکا به امضا رسیده، از نظر قانونی با قانون اساسی افغانستان مطابقت ندارد. این در حالیست که در ماده 121 قانون اساسی تصریح شده که ستره محکمه حق تفسیر و مطابقت معاهدات بین المللی امضا شده از سوی افغانستان با قانون اساسی را دارد. مفهوم این ماده این است، باید با معاهداتی که در مغایرت با قانون اساسی واقع می گردند، با جدیت برخورد صورت گیرد.

برای بسیاری ها این پرسش وجود دارد که چرا دولت افغانستان در سال‌های 2003 و 2011 متوجه خلاف قانون اساسی بودن این توافقنامه یا معاهده نشده است. از سوی دیگر این پرسش زمانی جدی تر مطرح می شود که این سخن از سوی داکتر سپنتا گفته می شود؛ چون او خود زمان زیادی عهده دار سمت وزارت خارجه افغانستان بوده است. حمید بشیر سخاوت؛ عضو نهاد تحقیقاتی جامعه ملی در این زمینه می پرسد:" چه خوب بود که آقای اسپنتا حال در زمینه تناقض موافقتنامه سال 2003 با امریکا سخن می گوید، چرا آقای سپنتا در دوره خدمت در وزارت خارجه در زمینه سکوت کرده است."

واضح است که دولت افغانستان تصمیم گیرنده اصلی در رابطه با سند استراتیژیک با امریکا در آینده می باشد. در واقع می‌توان گفت: این دولت افغانستان است که حرف نهایی را در این زمینه خواهد زد.  قرار است دولت جواب قاطع خود را با دریافت رای لویه جرگه در زمینه بدهد.

ریس جمهور قبلاً در زمینه گفته که لویه جرگه را در این مورد فرا می خواند. اینکه گفته می شود امضای این سند موکول به تامین رضایت دولت افغانستان است، بسیار خوب می باشد. زیرا وقتی لویه جرگه قرار است در این مورد تصمیم بگیرد، باید به گونه ای باشد که رضایت افغان‌ها در آن تامین شده باشد. زیرا مرجع نهایی برای تصویب یا رد این مصوبه؛ لویه جرگه است.  نور احمد افضلی کارشناس حقوق در این زمینه می گوید:" اینکه لویه جرگه در زمینه تصمیم می گیرد، خوب است، اما از آن هم مهم تر این است که باید خواسته هایی از جانب افغانستان در این سند، ذکر شود تا باعث تامین منافع استراتیژیک و دراز مدت افغانستان گردد."

در مورد شروط و محتوای این سند گفته شده پایگاه نظامی امریکا نیز در آن مورد بحث قرار می گیرد. "راین کراکر" سفیر جدید امریکا در افغانستان نیز این موضوع را رد نکرده است. او در آغاز ماموریت خود در افغانستان در این زمینه، ضمن اظهار علاقه نسبت به حضور نظامی امریکا در افغانستان گفت، اگر امريکا و متحدينش، به تقاضاى افغانستان در اين کشور حضور داشته باشند، به اين معنى نيست که کشورهاى منطقه را تحت تاثير خود در  آورند.

اما برخی از کارشناسان به این نظر اند: در این موافقت نامه باید روی این نکته نیز تصریح شود که   امور تلاشی منزل و دستگيرى افغان ها به ظن همکاری با مخالفان مسلح دولت نیز باید از سوی امریکایی ها صورت نگیرد، زیرا باعث حساسیت مردم می شود و باید نیروهای امریکایی نتوانند دست به چنین کارهایی بزنند.

محمد آصف مصباح؛ حقوق دان در زمینه می گوید:" امریکا کوشش می کند تا این سند امضا شود، اما دولت افغانستان باید کوشش کند که در این سند، منافع استراتیژیک خود را تامین کند و از امریکا امتیازاتی را مطالبه کند که به انکشاف سیاسی و اقتصادی کشور منجر گردد."

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر