Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

25˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
2˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
0˚C

زرنج فردا آفتابی

26˚C
10˚C

ميمنه فردا آفتابی

8˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

افغانستان، محور همکاری هند و پاکستان در مبارزه با تروریسم

تهيه شده توسط هاشم قیام
يكشنبه 02 اسد 1390 ساعت 09:04

افغانستان، محور همکاری هند و پاکستان در مبارزه با تروریسم

در رسانه های خبری در دو خبر جداگانه به نقل از مقامات هند و پاکستان از حمایت از ثبات و امنیت در افغانستان سخن گفته شده است. بر اساس یک خبر، من موهن سنگ صدراعظم هند در جریان یک گفتگوی تلیفونی با رئیس جمهور کرزی بر حمایت دوامدار کشورش از افغانستان تاکید کرده است و بر اساس خبر دیگر، سید يوسف رضا گيلانی صدر اعظم پاکستان با اعلام حمایت از ثبات و امنیت در افغانستان، گفته است که افغانستان و پاکستان بايد تلاش ها برای ختم جنگ در امتداد سرحدات شان را دو چند بسازند.

خبر مربوط به اظهارات صدر اعظم هند، در خبرنامهء که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری منتشر شده، اعلام شده  است و خبر مربوط به اظهارات یوسف رضا گیلانی صدر اعظم پاکستان در مصاحبه ای که با خبرگزاری رویترزی انجام داده منتشر شده است. من موهن سنگ گفته است که کشورش از برنامه های حکومت افغانستان در عرصه ء تامین امنیت و انکشاف اقتصادی، با قوت حمایت می کند. یوسف رضا گیلانی گفته است که افغانستان و پاکستان باید برای ختم جنگ در سرحدات شان تلاش کنند.

صدر اعظم هند در گفتگوی تلیفونی با رئیس جمهور کرزی با اشاره بر اینکه تروریسم دشمن مشترک بشریت می باشد و باید تمام جهان در برابر آن متحدانه به مقابله برخیزد، گفته است که هند نیز قربانی تروریسم است  و در مبارزه بر ضد این پدیده، با دولت و مردم افغانستان قاطعانه همکاری می کند و بدان تعهد دارد. از سوی دیگر صدر اعظم نیز افغانستان و پاکستان را گرفتار مشکل مشابه دانسته و به این نکته تصریح کرده است که دو کشور باید بخشی از یک راه حل یا چاره برای این مشکل باشند.

با اعتنا به گفته های صدر اعظم های دو کشور می توان گفت که علیرغم مخاصماتی که هند و پاکستان در گذشته نسبت به یکدیگر داشته اند و اکنون نیز در عرصه سیاسی، تحت تاثیر همان رفتارهای خصمانه قرار دارند، اینک دو کشور به یک نظریه مشترک و یا یک نقطه نظر مشترک رسیده اند. آنچه به عنوان نقطه مشترک و یا نظریه مشترک دو کشور می تواند محسوب گردد، درک مشترکی است که هم اسلام آباد و هم دهلی بر آن تاکید دارند و آن خطرپذیری و تهدید از ناحیه یک دشمن مشترک به نام تروریسم می باشد.

ظهور پدیده ای به نام تروریسم با تبعات بسیار خطرناک و منفی که داشته باعث گردیده است تا هم اسلام آباد و هم دهلی به این نظر برسند که برای رهایی از خطرات تروریسم بایستی دور یک محور مشترک قرار گیرند و مساعی را برای از بین بردن تروریسم به کار ببندند. به نظر می رسد، افغانستان می تواند به عنوان چنین محوری مشترک برای دو کشور به حساب بیاید.

هند و پاکستان در راستای کمک به مبارزه در برابر تروریسم در افغانستان دیدگاه مشترکی داشته اند. بعد از سال 2001 میلادی هند برای بازسازی افغانستان که از عمده ترین بخش های موثر بر ثبات و امنیت در افغانستان می باشد، کمک های بسیار چشمگیری را صورت داده است. در چارچوب همکاری هند با دولت افغانستان، طرح هایی چون جاده سازی به اجرا در آمده و طرح های دیگری نیز از جمله بند سلما در حال اجرا می باشد.

پاکستان نیز مدعی است که در راستای مبارزه با تروریم و کمک به امنیت و ثبات در افغانستان هزینه های قابل ملاحظه ای را انجام داده است. اگرچه در رابطه به ادعاهای مربوط به اشتراک در مبارزه با تروریسم از سوی پاکستان، در نزد تحلیلگران سیاسی در افغانستان نظر تایید کننده ای وجود نداشته، اما این واقعیت غیرقابل انکار است که هم اکنون پاکستان از سوی پدیده تروریسم تهدید می شود و گروه طالبان پاکستانی که از گروه های همسو با سازمان القاعده و طالبان افغانستان می باشد، امنیت پاکستان را به مخاطره انداخته است.

از سوی دیگر هندوستان نیز از ناحیه تروریسم تهدید می شود. تروریست ها در سال 2008 میلادی یک عملیات تروریستی مرگبار را بر بمبئی هندوستان انجام دادند. در چند روز گذشته نیز بمبئی یکبار دیگر شاهد انجام عملیات تروریستی بود. این عملیات ها نشان می دهد که هندوستان نیز از ناحیه تروریسم تهدید می شود.

افغانستان نیز در شرایط مشابهی قرار دارد. حملات تروریستی، بمب گذاری های کنار جاده ای و حملات گروپی سازمان یافته از پدیده هایی است که در افغانستان از سوی گروه های مسلح مخالف دولت به اجرا در می آید. در چنین وضعیتی که هر سه کشور افغانستان، پاکستان و هند با تهدیدهای تروریستی روبه رو می باشند،  مبارزه مشترک بر مبنای همکاری صادقانه از سوی سه کشور بسیار ضروری می باشد.

صرف نظر از اختلافاتی که بین افغانستان، هند و پاکستان در تحلیل ریشه های تروریسم وجود دارد، آنچه اکنون به عنوان یک ضرورت بسیار جدی قابل درک است، این می باشد که تنها مبارزه مشترک از سوی سه کشور در معرض تهدید تروریسم ( افغانستان، پاکستان و هندوستان) می تواند به حل مشکل امنیتی موجود در منطقه کمک کند.

هند و پاکستان از نظر روابط سیاسی به عنوان دو کشور متخاصم تبارز کرده اند که اگرچه در حالت نه جنگ و نه صلح به سر می برند اما رفتار خصمانه این دو کشور به مراتب بر رفتار دوستانهء آنان سنگینی داشته است. اگر به تاریخ حیات سیاسی این دو کشور نگاهی انداخته شود، دیده می شود که در مقاطع مختلف تاریخی، این دو کشور، به خاطر اختلاف نظر روی مسایل مختلف، در آستانه یک جنگ تمام عیار قرار گرفته اند. اما ظهور پدیده تروریسم ایجاب می کند که کشورهای منطقه اختلافات سیاسی خویش را حد اقل برای مقابله با تروریسم به تعلیق در آورند و مبارزه مشترکی را در برابر این پدیده خطرناک راه انداخته و آن را مهار و سرکوب کنند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر