Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

درامهء صلح به کجا می انجامد؟

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 27 سرطان 1390 ساعت 12:58

درامهء صلح به کجا می انجامد؟

 

شورای امنیت سازمان ملل برای بار دوم طی شش ماه گذشته نام 14 عضو سابق گروه طالبان را از لست سیاه این سازمان حذف نمود.

این حرکت در پی درخواست دولت افغانستان  و ظاهراً به منظور ترغیب افراد گروه طالبان برای پیوستن به پروسه ی مصالحه انجام شده است ..

دولت افغانستان چندی قبل با ارایه ی پیشنهادی،خواستار حذف نام 29 عضو گروه طالبان  از لست سیاه شورای امنیت شده بود .اما معلوم نیست که دولت افغانستان در پی حذف نام چه اشخاصی مربوط به گروه طالبان از لست سیاه می باشد .

افرادیکه نام های شان از لست سیاه  شورای امنیت حذف شده ،  شامل مولوى ارسلا رحمانى معين وزارت تحصلات عالى حکومت طالبان ، حبيب الله فوزي سفير طالبان در عربستان سعودى، سيد رحمان حقانى معين وزارت معادن و يک طالب ديگر به نام فقير محمد  می باشند .

اگر چه اسامی طالبانِ ديگر که شامل این 14 تن می شوند روشن نشده، اما  اشخاص که از آنها نام برده شد ،این را واضح  می سازد  که شورای امنیت نام کسانی را از لست سیاه حذف کرده که جزء حکومت و یا هم  دولت هستند  و یا هم  از اعضای شورای عالی صلح می باشند  و از دولت معاش می گیرند . این افراد قانون اساسی افغانستان را پذیرفته اند و از مدافعان دولت افغانستان به شمار می روند نه از مخالفان مسلح دولت، بر این اساس نام این افراد باید 10 سال قبل یعنی زمانیکه عضویت دولت افغانستان را دریافت کردند حذف می شد. چون هیچ محدودیتی متوجه حال و احوال این افراد در داخل و خارج از کشور نبوده است .

مسلماً که حذف نام این افراد از لست سیاه شورای امنیت هیچ تاثیری مثبت در خصوص حل مسله افغانستان از راه سیاسی نخواهد داشت.

اعضای شورای عالی صلح که بیشتر از سوی رئیس جمهور کرزی انتخاب شده اند  میگویند که شورای امنیت سازمان ملل، باید نام رهبران و قوماندانان  اصلی گروه طالبان از جمله ملا محمد عمر رهبر این

گروه را که عملاٌ با نیرو های دولتی و بین المللی در افغانستان در حال جنگ هستند ، از لست سیاه حذف کند.

از این دلایل بر می آید که دولت افغانستان نیز از چنین تصمیم و حرکتی راضی نبوده و احتمالاٌ در لست پیشنهاد شده از سوی دولت افغانستان ، نام های  قوماندانان و رهبران برجسته ی گروه طالبان درج بوده است که مورد قبول شورای امنیت سازمان ملل قرار نگرفته است.

در لست سياه شورای امنیت سازمان ملل  نامهاى ٢٠٠ عضو القاعده ، ١٣٠ طالب و متباقى آنها اعضاى گروه هاى ديگر تروريستى درج می باشد.

ملل متحد، اين لست سياه را در سال ١٩٩٩ براساس فيصله نامۀ نمبر ١٢٦٧ شوراى امنيت، در زمان حاکميت طالبان مسلح ترتيب نمود، که در آن  ؛نامهاى تعداد زيادى اعضا و مسوولين طالبان شامل است.

گفتنى است  که ماه گذشته،  شورای امنیت نامهاى طالبان و القاعده در لست سياه را جدا نموده بود ، در حاليکه قبلاً هردوى اين گروه در يک لست بودند .

رئیس جمهور کرزی با تاسیس شورای عالی صلح که حدود 70 عضو دارد  در تلاش است تا زمینه ی  مذاکره و تفاهم سیاسی با سران گروه طالبان را فراهم سازد و از آنرو خواستار حذف نام 50 تن از اعضای گروه طالبان از لست سیاه شورای امنیت شده است.

اما گروه طالبان تا حال هیچ تمایلی در این خصوص نشان نداده  و همواره به خروج نیرو های بین المللی از افغانستان تاکید کرده است.

همزمان با تلاشهای  کرزی برای تحقق روند مصالحه با طالبان، جامعه جهانی و به خصوص ایالات متحده امریکا نیز از این روند استقبال نموده و برای تقویت آن ابراز آمادگی کرده و ملیونها دالر را غرض تحقق این روند کمک کرده است.

شورای عالی صلح که بیشتر از رهبران تنظیم های جهادی هستند میگوید ، گفتگو ها با شماری از حلقات نزدیک به گروه طالبان صورت گرفته،  اما تا حال هیچ گزارشی موثقی را در این مورد منتشر نکرده است.

چندی قبل  گزارشهای منتشر شد که برخی از مقامات امریکایی با شماری از نمایندگان گروه طالبان در کشور های مختلف از جمله آلمان و قطر دیدار و گفتگو کرده اند ، اما نتایج این دیدار ها نیز  مخفی نگهداشته شده است .

قبل از این یک دکاندار کویته ی پاکستان با استفاده از وضعیت خود را ملا منصور از قوماندانان مهم طالبان معرفی نموده و توانست دولت افغانستان فریب دهد و مقادیر هنگفت پول را با خود ببرد.

و در آخرین موارد سه روز قبل هما سلطانی نماینده مردم غزنی در ولسی جرگه   با حاجی عبدالبصیر که خود را از بزرگان قومی ولایت کندز معرفی میکند نامه ی را افشا نمود که گویا به قلم ملا عمر رهبر گروه طالبان عنوانی رئیس جمهور کرزی  نوشته شده بود.

در این نامه، ملا عمر برای صلح و مذاکره ابراز آمادگی کرده و رئیس جمهور آنرا نیز جواب داده است. اما سخنگوی رئیس جمهور گفت که شاید این عضو ولسی جرگه و بزرگ قومی فریب کسی را خورده باشند.

این گزارشها  روشن می سازد که تا زمانیکه موانع اصلی ایجاد شده از مقابل این پروسه برداشته نشود هر گونه تلاشی برای رسیدن به مذاکره میان دو طرف به ادامه ی این درامه ها می انجامد.

بی اعتمادی میان دو طرف و عدم استقلالیت طرف های درگیر از جمله موانع اصلی برای رسیدن به تحقق این پروسه به شمار می رود.

پاکستانی ها با دستگیری ملا برادر که میخواست به پروسه ی صلح دولت افغانستان یکجا شود نشان دادند که میخواهند نقش عمده ی را در این بازی داشته باشند.

کشته شدن اسامه بن لادن در اسلام اباد پاکستان یکی دیگر از دلایلی میتواند به شمار برود که دستگاه استخباراتی  پاکستان دست بالای در کنترول القاعده و گروه طالبان دارد .

از جانب دیگر دولت افغانستان که خود به فساد غرق است و بیشترین  مصارف اش را کمک مالی  ایالات متحده امریکا  و دیگر کشور های غربی  تشکیل میدهد  قادر نخواهد بود  بدون مشوره با حامیان غربی اش و همکاری صادقانه ی حامیانش ، گامی مستقلانه ی را در مورد چگونگی تامین صلح در افغانستان بردارد.

و این مردم افغانستان هستند که با تحمل جنگ و تلفات روز افزون،مجبور اند  بهای بازی های سیاسی کشور های منطقه و جهان را در خانه خود، بپردازند.

 

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر