Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

9˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

10˚C
2˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

قتل احمد ولی کرزی و چشم انداز امنیت جنوب

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 22 سرطان 1390 ساعت 14:07

قتل احمد ولی کرزی و چشم انداز امنیت جنوب

احمدولی کرزی، برادر کوچک حامد کرزی رئیس جمهور که ریاست شورای ولایتی قندهار را عهده دار بود و از چهره های بانفوذ در جنوب کشور محسوب می گردید، روز سه شنبه در تیراندازی یک تن از محافظانش کشته شد. احمدولی کرزی از قدرت زیادی در قندهار برخوردار بود و حتی گفته می شد بر ولایت های همسایه با قندهار چون، زابل، ارزگان و هلمند نیز نفوذ دارد. برخی به این باور است که کشته شدن وی باعث می گردد تا توازن قوا در این بخش از کشور به هم بخورد و سبب گردد تا مشکلات عدیده اجتماعی، سیاسی و امنیتی در این منطقه به میان بیاید.

مقامات امنیتی در قندهار اعلام کرده اند که احمد ولی کرزی توسط یکی از محافظینش بنام سردار محمد کشته شده است. بر اساس اظهارات مقامات امنیتی قندهار، احمدوی کرزی توسط مسئول محافظینش هدف فیر گلوله قرار گرفته و عامل فیر بر وی نیز بر اثر شلیک سایر محافظین وی به قتل رسیده است.

اما طالبان مسلح، ادعا کرده اند که احمدولى کرزى برادر رئيس جمهور کرزى و رئيس شوراى ولايتى قندهار توسط یکی از افراد مرتبط با آنان کشته شده است.  به گزارش رسانه های جمعی داخلی، سایت انترنتى طالبان مسلح، به نقل از قارى يوسف احمدى سخنگوى  این گروه نوشته است که محافظ يادشدۀ احمدولى کرزى که بروى شليک کرده است، با طالبان در ارتباط بود.

کارشناسان سیاسی به این نظر اند که اگر احمد ولی کرزی توسط طالبان کشته شده باشد، نشان می دهد که این گروه با به قتل رساندن برادر رئیس جمهور، پاسخ منفی خویش را به طرح صلح حامد کرزی تکرار کرده اند.

رئیس جمهور در واکنش به کشته شدن برادرش، با ابراز تاسف نسبت به این حادثه، آن را بازتاب دهنده رنج و درد مردم افغانستان خوانده است. او در کنفرانس مطبوعاتی که در روز کشته شدن برادرش و ساعاتی بعد از حادثه با رئیس جمهور فرانسه در کابل داشت، گفت: "زندگی مردم افغانستان همین است، خانه های همهء مردم افغانستان پر از درد است. آرزوی ما این است که خشونتها  پایان یافته و صلح و خوشحالی به خانه های ما بیاید."

کشته شدن برادر رئیس جمهور با واکنش بین المللی نیز روبرو شد. نیکلا سرکوزی رئیس جمهور فرانسه که در کابل به سرمی برد، نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرد و هیلاری کلینتون وزیر خارجهء امریکا نیز در تماسی با حامد کرزی مرگ برادرش را به او تسلیت گفته و تاکید کرد که امریکا این قتل را با قوی ترین عبارات محکوم می کند.

احمد ولی کرزی از یک سو برای رئیس جمهور باعث ایجاد دردسرهایی بود و از سوی دیگر به عنوان یک حامی قوی در جنوب و بخصوص قندهار، برای رئیس جمهور از اهمیت برخوردار بود.  احمد ولی کرزی در برخی موارد و در برخی از گزارشهایی که در رسانه های غربی منتشر گردید، به فساد مالی گسترده و دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم شده بود.  نیویورک تایمز گزارشهای زیادی در مورد کارنامه های احمد ولی کرزی منتشر کرد که در برخی از این گزارشها به فساد مالی و قاچاق اشاره شده بود که واکنش های تند احمد ولی کرزی را در پی داشت. به اساس گزارش بی بی سی، او در یک گفتگو در سال 2009 به دنبال طرح اتهامات علیه خودش گفته بود: "من یک قاچاقبر مواد مخدر نیستم، هیچگاه نبوده ام و هرگز نخواهم بود. من قربانی سیاست های نادرست هستم."

از این نظر او برای رئیس جمهور درد سرساز محسوب می گردد. تا جاییکه رئیس جمهور در واکنش به این گزارشها گفته بود که اگر مدرکی در این زمینه وجود دارد، باید ارائه گردد تا در روشنی و با استناد به آن مدارک، با برادرش برخورد صورت گیرد. احمد ولی کرزی نیز در واکنش به اتهاماتی که به وی در مورد دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و فساد ارائه شد، اتهامات وارده را بی اساس و غیر مستند می خواند.

با آنهم احمد ولی کرزی از قدرت زیادی در قندهار برخوردار بود.  در گزارشهایی که در رابطه به موقعیت و اقتدار وی به نشر رسیده، آمده است که با اعتنا به همین اقتدار احمد ولی کرزی در صفحات جنوب، امریکا روابط نزدیکی با وی داشت. چنانچه که یک دپلمات امریکایی پس از کشته شدن احمدولی کرزی به بی بی سی گفته است: "با وجود همهء نگرانی ها در مورد احمد ولی کرزی، او کسی بود که امریکا می توانست با او یکجا کار کند."

یکی از نگرانی که هایی که با مرگ وی به وجود آمده است، دغدغه های امنیتی و اجتماعی در قندهار و سطح جنوب می باشد. چون احمد ولی کرزی یکی از چهره های برجسته و پر نفوذ در جنوب افغانستان بود، در بسیاری موارد،  مردم به خاطر حل و فصل مشکلات خویش به خانه وی میرفتند و وی می توانست در بخش مذاکره با طالبان نیز رول مهم را ایفا از این رو کشته شدن وی می تواند از این جهت، نگران کننده باشد. زیرا ساخت و بافت های قبایلی موجود در منطقه باعث می گردد تا نبود یک محوریت تاثیرگذار، نگران کننده تلقی شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر