Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

تقابل ولسی جرگه و محکمهء خاص و چشم انداز مبهم

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 13 سرطان 1390 ساعت 11:43

تقابل ولسی جرگه و محکمهء خاص و چشم انداز مبهم

رویارویی ها پارلمان با محکمۀ اختصاصی که بعد از چهارماه تحقیق و باز شماری رای دور دوم انتخابات ولسی جرگه حدود 62 تن از وکیلان برنده را به جرم تقلب و تخلف بازنده و در عوض 62 وکیل بازنده، برنده اعلان شد، روز تا روز تنش بالاتر می رود و همه انتظار دارند که بالاخره این جنگ زرگری آیا به جنگ گرم و حذف یک طرف و یا حتی انحلال ولسی جرگه منجر خواهد شد یاخیر. زیرا از روزیکه محکمۀ اختصاصی نتایج خود را اعلان کرد، رویارویی این محکمه با کمیسیون برگزاری انتخابات به بن بستی رسید که معلوم نیست کدام دست قادر به گشایش آن خواهد شد.

با این اعلان تمام کاندیدانی که باید از ولسی جرگه حذف شوند با عده ای از کاندیدان موفق در ولسی جرگه ائتلافی به وجود آورده که گفته اند تا آخرین نفس از حضور شان در این دور دفاع خواهند کرد. در مقابل کاندیدانی که باید عوض این 62 بازنده روانۀ ولسی جرگه شوند نیز حکومت را زیر فشار قرار داده  که هرچه زود تر باید این 62 نفر از  کرسی های پارلمان برخیزند. اما حکومت ظاهراً در نوعی بلا تکلیفی قرار داشته، حاضر به اعلان سرنوشت 62 بازنده و 62 برنده نیست.

ولسی جرگه برای سومین بار رخصتی تابستانی اش را معطل کرد تا رییس جمهور وزرای جدید را عوض وزرای سرپرست به ولسی جرگه معرفی کند، اما چون غایلۀ 62 نفر تا حال حل نشده، بعید به نظر می رسد که کرزی برای چنین ولسی جرگه ای که سرنوشت آن معلوم نیست  وزیر بفرستد. در این رای گیری از 145 وکیل حاضر 144 وکیل برای عدم رفتن به رخصتی رای دادند. اما مردم می پرسند که چرا در این نشست و نشست های مشابه آن همیشه بیش از صد وکیل غیرحاضر اند. در این رای گیری نیز 104 وکیل حاضر نبودند که  نشان می دهد این ولسی جرگه و کار آن برای اعضایش چقدر مهم و با اهمیت است که در این روز های بحرانی بیش از صد نفر حاضر نمی شوند، پس در روز های بعدی چطور خواهد بود.

بحران و سکوت کنونی در مورد سرنوشت ولسی جرگه به نوعی آرامش قبل از توفان را  نشان می دهد، زیرا وکلای حاضر در ولسی جرگه نه تنها رای محکمۀ اختصاصی و نظر لوی سارنوالی ومحکمۀ اختصاصی را نمی پذیرند که گفته اند در صورتی در معرفی وزرای جدید تعلل صورت بگیرد، حاضر اند، عدم صلاحیت رییس جمهور را هم به تصویب برسانند، کاریکه قبلاً با گرفتن رای اعتماد از لوی سارنوال وپنج تن از اعضای شورای ستره محکمه به شمول رییس آن به نمایش گذاشتند، مگر  افراد رد صلاحیت شده، چنین تصویب هایی را غیر قانونی دانسته و کوچکترین وقعی به آن ها نمانده  و تا حال به کار های شان ادامه می دهند. این اخطار ولسی جرگه در مورد رییس جمهور را  بسیاری بالا تر از یک حرف کلان و رییس جمهور ترسانک چیز دیگری نمی دانند. اما عده ای از صاحب نظران به این باورند که تعلل در حل غایلۀ ولسی جرگه و روز تا روز تند و تند تر شدن آن در نهایت چیزی جز انحلال در پی نخواهد داشت.

اینکه کرزی تا حال تصمیم به معرفی افراد شورای ستره محکمه، وزرای سرپرست، لوی سارنوال و چند رییس مستقل نگرفته، بیشتر انتظار کنفرانس «بن دوم» را دارد. زیرا در این کنفرانس باید تصمیم مهمی در مورد شرکت طالبان در قدرت گرفته شود. این شرکت در قدرت نمی تواند صرف در یک کار معین باشد، زیرا طالبان زمانی در این دولت شرکت خواهند کرد که موجودیت خود را در رده های مختلف قدرت در هر سه قوه احساس کنند، در غیر آن چنین شرکتی مفهومی نخواهد داشت. پس این تصمیم نمی تواند فقط تراوش مغز کرزی باشد. زیرا طرف های شرکت کننده در کنفرانس «بن دوم» امریکا، آلمان، پاکستان، طالبان، دولت افغانستان و دهها کشور و نهاد ذیربط دیگر در این مسئله است به این خاطر طرح های پیش در آمد این کنفرانس مطمئناً زیر نظر این جمع ترتیب می گردند و کرزی جزء کوچکی از این حضور به حساب می آید نه طراح و فیصله کن تمام جریان های پس و پیش پرده که برخی ها به غلط این طور تفسیر و تصویر می کنند.

از سیمای روند کنونی ولسی جرگه معلوم می شود که بالاخره در مقابل و صحن ولسی جرگه میان بازنده ها و حامیان شان در ولسی جرگه و مردمی که قرار است از آنان دفاع کنند و برنده های جدید با حمایت نیرو های نظامی دولت و مردمی که در داخل و خارج ولسی جرگه از اینان حمایت می کنند رویارویی رخ خواهد داد و به این صورت این صحن که بسیاری از این وکلا آن را «خانۀ ملت» می نامند به صحنۀ کارزار قدرت ، سر و پا شکستن و رویارویی با نیرو های امینتی مبدل خواهد شد و به این ترتیب زمینۀ انحلال آن مساعد خواهدگشت، بسیاری فکر می کنند که تمام این روند زیر سر کرزی است، درحالیکه در شرایط کنونی در افغانستان ستراتیژی اوباما تعیین کنندۀ تاکتیک های این دوران است  و این کار های مهم و کلان نمی تواند جدا از آن ستراتیژی یک بند انگشت پیش بروند.

این کشمکش و در گیری میان سه قوۀ دولت در حالی با جدیت پیش برده می شود که اردوی پاکستان از دو هفته به این سو چند صد موشک و توپ بر ولسوالی های مرزی افغانستان فیر کرده ، دهها نفر را کشته و دهها خانواده را فراری کرده است و از سوی دیگر بخشی از نیرو های امریکا و عده از کشور های دیگر تا آخر امسال افغانستان را ترک خواهند گفت و امنیت بخشی از نقاط کشور به نیرو های افغانستان تعلق خواهد گرفت و علاوتاً چون این مردم می دانند که این «نمایندگان ملت» با چه تقلب و تخلفی به این ولسی جرگه راه یافته اند، لذا حرف های آنان نزد مردم از کوچکترین اهمیتی برخوردار نبوده و روز تا روز ماهیت این ولسی جرگه درنزد آنان و جهانیان  به خاک سیاه برابر می شود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر