Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

اعلامیه خروج و واکنش های متفاوت

تهيه شده توسط کلید
دوشنبه 06 سرطان 1390 ساعت 13:51

اعلامیه خروج و واکنش های متفاوت

اعلان بارک اوباما مبنی بر خروج بخشی از نیرو های امریکایی ازخاک افغانستان با واکنش های متفاوتی رو به رو شده است، در حالیکه این تصمیم با دهۀ جدید ستراتیژیک امریکا در افغانستان که در کنفرانس لیسبون اعلان شد،کاملاً همخوانی دارد. پس ایالات متحدۀ امریکا بر طبق این دهه باید بخشی از نیرو های خود را از افغانستان خارج کند، تامین امنیت را به اردوی افغانستان بسپارد و با بخشی از طالبان مصالحه کند و پاکستان را وادار به جلوگیری از کمک به طالبان در افغانستان نماید.

ایالات متحدۀ امریکا همین اکنون در افغانستان 110 هزار نیرو دارد که مصرف ماهانۀ آن به 110 ملیارد دالر می رسد و این یک مصرف هنگفت و سرسام آور است که اردوی ایالات متحده تا حال در هیچ ماموریت بیرونی به این پیمانه پول برباد نکرده  است و از این بابت زبر فشار اذهان عمومی امریکایی ها قرار دارد. مصرف روزانۀ هر سرباز امریکایی در افغانستان به 1700 دالر می رسد. لذا امریکا باید بخشی از نیرو های خود را برای تقلیل این مصارف از افغانستان بیرون کند. در این خروج که قرار است ده هزار تا آخر امسال و 20 هزار دیگر تا اخر سال آینده افغانستان را ترک گویند، بیشتر نیروی خدماتی و کمتر نیروی جنگی قرار دارند.

این خروج از نظر نظامی و سیاسی بر روند کنونی درافغانستان تاثیر نا بجایی نخواهد گذاشت. زیرا از یکسو در میان نیروی اخراجی بیشتر سربازان و افسرانی قرار دارند که بیشتر به کار های تامیناتی و خدماتی می پردازند و کمتر نیروی جنگی اند و از سوی دیگر برای جانشینی آنها از افرادی مربوط به کشور های جنوب آسیا استفاده خواهد شد.زیرا این افراد با مزد کمتر می توانند به کارهای خدماتی بپردازند، اردو و پولیس افغانستان تا چهار سال دیگر بخش اعظمی از کنترول امنیت را به عهده خواهند گرفت و توان این تامین امنیت را پیدا خواهند کرد. در کنار اینان، نیرو های اربکی و کمپنی های امنیتی خصوصی نیز کار امنیت و  انتقالات را  همچنان تسهیل خواهند کرد.

نیروی 80 هزار نفری جنگی که بعد از خروج نیروی 30 هزار نفری امریکا در افغانستان باقی می مانند، هم می توانند تا 2014 در تغییر جنگ نقش مهمی ایفا کنند و هم زمینۀ استقرار پایگاه های دایمی امریکا را در افغانستان مساعد سازند و به این صورت با فروکش هرچه بیشتر جنگ، تعداد نیرو های امریکایی کاهش پیدا کرده و بالاخره در حد استقرار دایمی 40 تا 60 هزار نفر خواهند رسید.

نیروهای امریکایی همین اکنون در قندهار،هلمند، ارزگان، فراه، نیمروز، غور و بادغیس و شاهراه عمومی کابل- هرات تا حدی قادر به تامین امنیت شده اند و قرار است به زودی حملات شان را بر مناطق جنوب و شرق آغاز کنند. در صورتی وضعیت جنوب و شرق نیز مانند ولایات غربی شود، مطمئناً که نیرو های دولت در آینده قادر به تامین امنیت در حصص دیگر کشور هم خواهند شد. یکی از تلاش های امریکا قناعت دادن پاکستان برای کمک نکردن به طالبان است، اما از چند روز به اینسو پاکستان در شرق و جنوب افغانستان چندین ولسوالی را مورد حملات موشکی  خود قرار می دهد و می خواهد تا از این طرف پاسخ بیابد و جنگ مقداری تند و مغلوبه شود تا خارجی ها  و مقامات دو دولت روی مصالحه بنشینند و به نحوی رسمیت خط دیورند مطرح گردد. چون فکر می کنند که بعد از 2014 که نیرو های امریکایی در افغانستان رسما استقرار دایمی یابند، توسل به چنین شگرد هایی فایده نخواهد داشت. در صورتی پاکستان بتواند تلویحاً رسمیت این خط را بار دیگر از سوی دولت افغانستان به دست آرد، در کمک به طالبان و خونین نگهداشتن افغانستان مقداری عقب نشینی خواهد کرد و در های مصالحه را مقداری بازخواهد گذاشت.

با خروج سی هزار نیروی خدماتی ایالات متحده از افغانستان و باقیماندن هشتاد هزار نیروی جنگی، در کنار نیرو های جنگی کشور های دیگر به سرعت در وضعیت جنگ تغییرات جدی رونما خواهد شد به خصوص که موقعیت القاعده در افغانستان و پاکستان طی امسال به شدت متزلزل شده و شاخه های متعدد آن بیشتر به فکر یمن، سودان و لیبی می باشند. شاخه های چچین، ازبک، تاجک و آیغور آن نیز تلفات سنگینی را متحمل شده و توان استقرار دراز مدت در وزیرستان را از دست داده اند که حال فقط 60 تا 80 جنگنده و طراح القاعده در افغانستان مانده  و بقیه یا کشته شده و یا این منطقه را ترک کرده اند.

ایالات متحده تا هنوز مراحل رسمی استقرار دایمی خود را در افغانستان طی نکرده، قرار است به زودی لویه جرگه برای تصویب این حضور دایر شود و بعد برای شرکت بیشتر طالبان در قدرت بن دوم تدویرگردد و این بار خبط های بن اول که طالبان مد نظر گرفته نشده بود جبران گردد. امریکا تا انجام این مرحله که به آن بسیار ضرورت جدی دارد، در مبارزه با طالبان وتقابل با پاکستان مقداری تعلل خواهد کرد، اما هرچه این امتیاز به سوی عملی شدن سیر کند به همان اندازه نیرو های ایالات متحده فعالتر عمل خواهند کرد و بیشتر برای تامین امنیت خواهند کوشید.

با توجه به این سیر و روند، تشویش عده ای از خروج نیرو های امریکایی از افغانستان و پیامد های آن اضافی می باشد، در صورتی موازی با خروج سی هزار نیروی امریکایی نیمی از نیرو های متحدین او در پیمان ناتو هم از افغانستان خارج شوند باز هم صد هزار نیرو در این جا باقی می مانند که در کنار آن 500 هزار نیروی اردو، پولیس، امنیت ملی، اربکی و کمپنی های خصوصی باقی می ماند که تمام این ها برای سرکوب نیروی 20 تا 30 هزار نفری طالب کافی بوده و در دراز مدت مخالفان بیشتر و جدی تر سرکوب خواهند شد. مخصوصاً اگر پاکستان در کنار امریکا و متحدان او در محدودیت فعالیت طالبان در پاکستان مقداری صادقانه عمل کند این روند بیشتر تسریع خواهد شد.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر