Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

21˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا آفتابی

21˚C
5˚C

مزارشريف فردا آفتابی

1˚C
-4˚C

غزنی فردا نسبتا ابری

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

پاسخ منطقی به تجاوز آشكار پاكستان چيست؟

تهيه شده توسط فريد پژواك از بنياد سينا
يكشنبه 05 سرطان 1390 ساعت 09:17

پاسخ منطقی به تجاوز آشكار پاكستان چيست؟

در اثر حملات راكتی  اردوی پاکستان در ولایت کنر تاکنون بیش از ده تن، کشته شده اند.

مقام‏هاي امنيتي در شرق كشور با اعلام اين خبر، خواهان برخورد جدي تر حكومت افغانستان با پاكستان گرديدند.

جنرال امین الله امرخیل؛ قومندان پولیس سرحدي در حوزه شرق كشور فير این راكت‏ها را "تجاوز به خاک افغانستان" خوانده گفته است که در حال حاضر نيز فير به وسیله جنگ افزارهای سنگین از آن سوی مرز به سوی بعضي از مناطق اطراف ولايت كنر ادامه دارد. وي به تاريخ سي و يكم ماه جوزا با ابراز اين مطلب خواهان بسته كردن سفارت پاكستان در كابل شده و خواستار قطع روابط با اين كشور گرديد.

عوض محمد نذیری، قومندان امنيه ولایت کنر نيز به رسانه‏ها گفته است که این راكت ها در هفته گذشته از مناطق مرزی پاکستان فير شده و به منطقه‌های شیگل، سرکانی، دانگام و ناری در ولایت کنر فرود آمده اند. اين مقام امنيتي از ریيس جمهور کرزى و وزارت امور داخله خواسته تا از روى "ننگ" و "غيرت" افغانى، به آنها اجازه فير متقابل داده شود.

اين خبر بيانگر رخدادي است كه براي چندمين بار در مناطق سرحدي كشور تكرار شده و به شكل مكرر به وقوع  می پیوندد.

آنچه نيازمند تذكر است اين مسئله مي باشد كه ايجاد تنش‏هاي اتفاقي و حادثه‏هاي احتمالي كه ناشي از اشتباه نيروهاي مرزي باشد، درسرحدات كشورهايي كه درحال مبارزه با گروه‏هاي شورشي مي باشند، امري است كه امكان وقوع آن بدور از تصور نمي باشد؛ اما آنچه اهميت اين رويداد را بيشتر از هرچيز ديگري برجسته مي‌سازد اين است كه حكومت پاكستان درعين ادعاي دوستي و همكاري براساس حسن هم‏جواري نخواسته يا نتوانسته است از خودسري‏هاي مكرر نيروهاي امنيتي خويش در نقاط مرزي كشور جلوگيري نمايد.

مقام‏هاي پاكستاني در ديدارهاي شان با ریيس جمهور كرزي درسفر اخيرش به پاكستان، ادعاي دوستي سرداده و بحث اعتماد سازي ميان دو كشور را مطرح نمودند. اكنون پرسشي كه بايد دولتمردان پاكستان به آن پاسخ دهند اين است كه چگونه مي توان ادعاي شان قابل اعتماد باشد در حالي‏كه نيروهاي امنيت سرحدي آن كشور با فير راكت به خاك افغانستان، خون ده‏ها شهروند افغان را ريخته و حريم ملي كشور را مورد تعرض قرار مي دهد؟

از سوي ديگر، حكومت افغانستان نيز با اتكا به اصول مشروع و حاكم بر روابط بين الملل كه يكي از آنها، احترام به استقلال ارضي كشورها و عدم تجاوز به حريم ملي همسايه‏ها مي باشد، اقدام جدي در راستاي جلوگيري از اين عمل نتوانسته است. تنها اقدام دپلوماتيك حكومت افغانستان در اين خصوص اين بوده كه وزارت امورخارجه، روز سي ام جوزا، صادق محمدخان؛ سفير پاکستان در کابل را احضار نموده و براى وى در مورد اين حملات، نگرانى و اعتراض خود را ابراز داشت.

با اين وجود، مهم اين است كه سفير پاكستان به عنوان نمايندهء رسمي اين كشور در افغانستان تا چه اندازه اين پيام را جدي گرفته و با كدام شكل و شيوه آن را به گوش مقام‏هاي ذيصلاح پاكستان خواهد رساند تا تأثيرگزاري آن در آينده‏ها كارساز باشد؟ و اينكه اگر بار ديگر اعتراض افغانستان از طريق سفير اين كشور تأثيرگزار واقع نشد، راه حل اساسي چه بوده و راهكار عدم تكرار چنين حوادث در آينده چيست؟ آيا آنگونه كه قومندان امنيه ولايت كنر مطرح نموده بايد جواب راكت را با راكت داد يا اينكه به آن شيوه ای كه جنرال امرخيل، قومندان پوليس سرحدي گفته است بايد با پاكستان قطع رابطه كرد؟

به نظر مي رسد هيچ كدام از اين شيوه‏ها راه حل معقول و كارسازي نيست؛ زيرا افغانستان به لحاظ قدرت مانورملي و تجهيزات نظامي، توانمندي آن را ندارد كه علاوه بر تروريست‏هاي تربيت شده در خاك پاكستان، جبههء جنگ جديدي را با نظاميان حكومتي اين كشور نيز باز نمايد. بي ترديد اين عمل يك واكنش نامطلوب سياسي است كه اوضاع را به نفع افغانستان رقم نزده و درگيري و جنجال را بيشتر مي سازد. قطع رابطه نيز ممكن نيست؛ چرا كه اين عمل نيز يك عكس العمل حساسيت برانگيز و تنش زا مي باشد.

در اين ميان، به نظر مي رسد كه مراجعه به پرنسيب حاكم بر روابط بين الملل و اقامهء دعوا براساس شواهد موجود تنها راهي است كه مي تواند به معضل كنوني ايجاد شده در نقاط سرحدي كشور با پاكستان پاسخ منطقي و كارسازي را ارايه دهد. حكومت افغانستان مي تواند درصورت عدم تأثير هشدار و اعتراض، در محكمه‏هاي بين المللي در خصوص رسيدگي به مناقشات مرزي كشورها اقامه دعوا نموده و فشار ذهني و حقوقي در صحنهء بين الملل مي تواند از تكرار چنين عمل خونبار و تجاوزگرانه جلوگيري نمايد.

بنابراين، حكومت افغانستان مؤظف است به خاطر حفظ حريم كشور و دفاع از حرمت خون و جان شهروندانش به راهكاري دست يازد كه انجام آن ممكن و فرجام آن نيز تأثير گزار باشد. چنين راهكاري اين است كه حكومت افغانستان با ارايه شواهد موجود از عمليات نظامي خودسرانهء پاكستان و اثبات اينكه اين عمليات عليه طالبان نبوده، مستندسازي نموده و با پيشكش كردن آن به محكمه‏هاي بين‏المللي، فشار سياسي را برپاكستان بيشتر سازد تا در آينده خون افغان‏ها در نقاط مرزي کشور بی سبب ریخته نشود.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (1)

نوشتن نظر