Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

قندهار فردا آفتابی

27˚C
9˚C

هرات فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

مزارشريف فردا نا معلوم

-18˚C
-18˚C

غزنی فردا آفتابی

14˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

18˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

12˚C
1˚C

زرنج فردا آفتابی

27˚C
11˚C

ميمنه فردا نسبتا ابری

9˚C
-1˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

فیصلهء جدید و چشم انداز تغییر 25 درصدی

تهيه شده توسط کلید
شنبه 04 سرطان 1390 ساعت 10:56

فیصلهء جدید و چشم انداز تغییر 25 درصدی

بالاخره بعد از چهار ماه توقف و انتظار محکمۀ اختصاصی بررسی انتخابات ولسی جرگه 1389 را با سلب عضویت 62 نفر و پیروز اعلان کردن، 62 تن شکست خوردۀ قبلی به عنوان آخرین نتایج اعلان کرد. این اعلان در حالی صورت می گرفت که ولسی جرگه قاضی القضات و لوی سارنوال را به جلسۀ عمومی دعوت کرده بودند و چون هر دو حاضر نشدند، ولسی جرگه لوی سارنوال را سلب صلاحیت کرد. اما از جاییکه لوی سارنوال این کار ولسی جرگه را غیر قانونی می داند، به آن نه تنها کوچکترین ارزشی قایل نشد که اعلان کرد«تطبیق حکم محکمۀ اختصاصی برای لوی سارنوالی چون ادای نماز جمعه و عید حتمی می باشد» و به این صورت تنگهای ولسی جرگه را سُست کرد. لوی سارنوال بعد از برگزاری انتخابات ولسی جرگه گفته بود که بیشتر وکلای برنده از طریق سرای شهزاده و دوبی به ولسی جرگه راه یافته و بعد از در خواست او محکمۀ اختصاصی بر رسی این انتخابات ساخته شد که امروز چنین ثمر مهمی از خود بجا گذاشت.

این اعلان در حالی صورت گرفت که رییس محکمۀ اختصاصی اعلان کرد که وکلای بازنده و بر طرف شده، حق دارند به استیناف مراجعه کنند و خواهان  قبول و یا رد فیصلۀ این محکمه در مورد شمارش آرا و حکم محکمۀ اختصاصی از سوی استیناف گردند. در صورتی این قاضی ها به استیناف مراجعه کنند، آن دادگاه در ظرف ده تا 15 روز حکم خود را صادر خواهد کرد و به این صورت کار اعتراض وکیلان معترض به پایان خواهد رسید و در حقیقت رسمیت محکمۀ اختصاصی را هم قبول خواهند کرد.

از سوی دیگر ولسی جرگه تاکید کرده است که در صورتی یک وکیل از ولسی جرگه اخراج گردد، تمام آن ها استعفا خواهند داد. اما کاریکه ضعیف به نظر می رسد. چون بیشتر وکلای برنده با وکلای جدیدی که قرار است وارد ولسی جرگه شوند، پیوند های فکری و تنظیمی دارند که می خواهند، افراد جدید وارد ولسی جرگه گردند. به این خاطر موقعیت افراد بازنده بسیار ضعیف بوده، قادر به مقاومت زیادی در برابر حکم محکمۀ اختصاصی نخواهند بود.ولسی جرگه برای مقابله با حکم محکمۀ اختصاصی کمیسیونی که از هر ولایت در آن یک نماینده حضور دارد، ساخته اند که مطمئناً نمی توانند هم فکر و متجانس باشند.

با ورود افراد جدید به ولسی جرگه، کمیسیون برگذاری  و سمع شکایات انتخاباتی باید در برابر محکمه پاسخ خود را بدهند که مثلاً چگونه شخصی که 22 هزار رای برده را صفر اعلان کرده اند و آیا در این انتخابات خود وخانواده اش هم برای خودش رای نداده و آیا می شود که این رای های واقعی را هم نادیده گرفت؟ علاوتاً با ورود این همه افراد جدید که 25 درصد وکلای ولسی جرگه را می سازند، باید در ریاست و هیئت اداری ولسی جرگه نیز تغییرات جدی به وجود آید، چون قلاتوال منشی این ولسی جرگه نیز حذف شده و جالب است که سرور عثمانی رییس موقت ولسی جرگه نیز جزئی از متقلبان است و از ولسی جرگه حذف شده است که چون کارروایی های روز های اول توسط چنین فرد متقلبی به پیش رفته، خود به خود  تایید و قانونی بودن  آنها از واقعیت خارج می گردند و به این صورت ولسی جرگه باید همه چیز را از صفر آغاز کند.

اعضای ولسی جرگه تاکید کرده است که در سرتاسر کشور دست به تظاهرات خواهند زد، اما این کار به شدت ضعیف به نظر می رسد که بتواند سدی در برابر فیصلۀ محکمۀ اختصاصی قرار گیرد، اگر وکلای متقلب و معترض به استیناف مراجعه کنند، پس محکمۀ اختصاصی را به رسمیت می شناسند و به این صورت  باید جبراً فیصلۀ محکمۀ اختصاصی را قبول و آن را به رسمیت بشناسند. در حالیکه بخش اعظمی از وکلای فعلی ولسی جرگه، سیستم قضایی به شمول قاضی القضات، سیستم لوی سارنوالی به شمول لوی سارنوال و حکومت به شمول رییس جمهور خواهان تطبیق حکم محکمۀ اختصاصی می باشند، پس تلاش های وکلای برطرف شده و معترض که می خواهند به یوناما و سفارتخانه ها بروند و داد و واویلا راه باندازند، چندا ن ثمره ای نخواهد داد و الی که نظر عمومی در پشت پرده، مبنی بر لغو پارلمان کنونی تا بعد از کنفرانس بن دوم باشد.

آقای کرزی که در این روز ها با تمام تلاش و طبله زنی های ولسی جرگه حاضر به فرستادن وزیران سرپرست برای به دست آوردن رای اعتماد ولسی جرگه نشد، می دانست که این تغییر در حال عملی شدن است و او ضرورت نمی دید که با تغییرات بعدی بار دیگر وزرایش را به ولسی جرگۀ بعد از رای محکمۀ اختصاصی بفرستد و لذا با ادامۀ سکوت،  نخواست  کار یکباره اش را دوباره سازد.

کار این بار ولسی جرگه با انتخاباتی که در آن کمتر از 15 درصد مردم شرکت کردند و پر از تقلب و جعلکاری بود، بالاخره با چنین سرنوشتی گرفتار شد. اینکه در روز های بعد چه تغییرات و تحولات در این عرصه به وجود خواهد آمد و از نظر ساختار تشکیلاتی ولسی جرگه با چه چالش ها و جدل هایی رو به رو خواهد شد، باید انتظارکشید، اما آنچه روشن شد اینکه ولسی جرگۀ جدید از اعتبار و حیثیت نسبی نزد مردم برخوردار نبوده، حرف های آن به نام «نمایندگان ملت» چندان حنایی نخواهد داشت و بار دیگر حکومت بیشتر از حال بر گردۀ این ولسی جرگه سوار خواهد بود و حرف های بسیاری با آقای معنوی و آقای رفعت که در این روز ها سخت در سکوت فرو رفته اند، مطرح خواهد گشت.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر