Get Adobe Flash player

دريافت تازه ترين مطالب

کابل فردا آفتابی

20˚C
6˚C

قندهار فردا آفتابی

24˚C
7˚C

هرات فردا آفتابی

22˚C
6˚C

مزارشريف فردا آفتابی

2˚C
-1˚C

غزنی فردا آفتابی

15˚C
3˚C

جلال آباد فردا آفتابی

17˚C
8˚C

باميان فردا آفتابی

10˚C
2˚C

زرنج فردا آفتابی

24˚C
11˚C

ميمنه فردا آفتابی

11˚C
3˚C
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
دری | پښتو | English
Facebook

کليد گروپ

به حملات راکتی بر کنر چه باید جواب داد؟

تهيه شده توسط کلید
چهارشنبه 01 سرطان 1390 ساعت 14:23

به حملات راکتی بر کنر چه باید جواب داد؟

از دو هفته به این سو راکت ها و گلوله های توپ بر چهار ولسوالی کنر ظاهراً ازسمت نامعلومی شلیک می شوند که تا حال حدود چهارده نفر افغان را به قتل رسانده و عده ای زخمی شده اند. اینکه این راکت ها و گلوله ها از کجا شلیک می شوند و دلیل این فیر ها چه است تا حال به صورت دقیق بیان نشده است. اما مردم محل و مسوولان نظامی و ملکی این ولایت به این باورند که این فیر ها از سوی نظامیان پاکستانی از آنسوی مرز فیر می گردند.

در این حملات که با موشک و توپ صورت می گیرد بر ولسوالی های شیگل، دانگام، ناری ، سرکانو و خاص کنر موشک باری شده که  تا حال 14 خرد و کلان به قتل رسیده و دهها نفر خانه های شان را ترک کرده و به جا های دیگری مهاجر کرده اند. همچنان گفته می شود که در این مدت بر ولسوالی گوشتۀ ولایت ننگرهار نیز چندین موشک شلیک شده است. اما در دو هفتۀ که از این موشک باران می گذرد، از این طرف واکنش سریحی صورت نگرفته، مگرمردم منطقه شدیداً ناراضی و عصبانی اند و از دولت می خواهند که اگر خود به دنبال حل این مشکل نمی گردد، خود آنها به زودی اقدامات لازمی خواهند کرد.

دوهفته قبل دولت پاکستان مدعی شد که یک گروپ قوی طالبان درقسمت «براول باندی» ولسوالی دیر پاکستان از خاک افغانستان آمده و بر مقامات دولت ملکی و نظامی پاکستان حمله کرده و بعد گروپ های متعددی از این سو بر قوای سرحدی پاکستان حمله نموده اند. اما دولت پاکستان به صورت رسمی چنین ادعایی نکرده و از چنین حملاتی خود را بی خبر نشان می دهد. فضل الله واحدی والی کنر از دولت مرکزی خواسته است تا پاکستان را از چنین موشک اندازی باز دارد. معاون شورای ولایتی کنر با عصبیت از دولت مرکز و نیرو های خارجی در افغانستان می خواهد که در برابر این اعمال تجاوز گرانه بایستد، ورنه خود مردم منطقه به جوابدهی اقدام خواهند کرد، آقای امرخیل، قومندان نظامی در شرق کشور نیزخواهان اقدامات فوری و جدی در این زمینه شده است.

موشک باران نیرو های سرحدی پاکستان بر ولسوالی های مرزی ما در حالی صورت می گیرد که چند روز قبل حامد کرزی به پاکستان رفت و با مقامات ارشد آن کشور معاهدات مهمی را به امضا رساند و از همکاری متقابل میان دو کشور یا د آوری شد. اما به تعقیب آن این طور برخورد زورگویانه نسبت به ساکنان کنر واقعاً مردم منطقه را به شدت تحریک می کند، چون نمی دانند که بالاخره پاکستان تا چه زمانی این کار تجاوزگرانه اش را ادامه خواهد داد.

جالب این جاست که به تاریخ 20 جون راکت های پیاپی بر ولسوالی ناری اصابت کرد که در اثر آن شش غیر نظامی به قتل رسیدند، در حالیکه  در کنار این ولسوالی یک مقر بسیار مهم و مجهز نیرو های امریکایی قرار دارد وآنها می دانند که این موشک ها از کدام سمت و حتی مشخصاً از کدام نقطه فیر شده است و نه تنها به جواب متقابل پرداختند که حتی مقامات نظامی پاکستان را اخطار ندادند و خود را سکوت گرفتند و شاهد این حملات و قتل مردم ناری بودند. این سکوت نیرو های خارجی ظاهراً نوعی تبانی میان این نیرو ها و پاکستانی ها را نشان می دهد، در غیر آن چگونه فیر این همه توپ و راکت را در کنار پایگاه شان با این بیتفاوتی مشاهده می کردند و خود را به سکوت می زدند.

دولت افغانستان وظیفه دارد تا به زودی جواب  فیر های پاکستانی را بدهد. جلب سفیر پاکستان به وزارت خارجه و به  ناآگاهی انداختن سفیر در این مورد، روشن می سازد که پاکستان با حرافی خاصی هم به نعل و هم به میخ می زند. از یکطرف نیرو های مرزی خود را اجازه داده است تا مناطق مسکونی افغانها را در این سوی مرز بکوبند و برایشان زهر چشمی نشان دهند و از سوی دیگر از حسن همجواری و روابط خوب دپلماتیک میان دو کشورصحبت نمایند.

این خصلت بسیاری از دولت های اپورتونیست و استفاده جو است که درصورتی در برابر آنها خود را آرام گرفت و جواب در خور نداد، بیشتر شیرک و دلاور شده و هر طوری دلشان خواست همانطور عمل می کنند. در حالیکه ساکنان این چند منطقه اصلاً ضرورتی به مداخلۀ نیرو های نظامی افغانستان به صورت رسمی ندارند، به مجردی که احساس کنند که باید جواب پاکستانی ها در مرز داده شود، آنها خود بلدند که چگونه قوای پاکستانی را در سرحد و به طور محدود زیر ضربات خورد کننده قرار دهند. این را افغانهای قبایلی بار ها نشان داده اند و حال از گذشته چیزی کم ندارند.

دولت پاکستان در شرایط کنونی باید بداند که اگر یکبار روی مردم این مناطق برای انتقام گیری به سوی پاکستان شد، هیچ نیروی داخلی و خارجی توان جلوگیری و یا خموش کردن سیل سرکش آنها را نخواهد داشت. زیرا مردم کوهستانی این مناطق بلدند که چگونه از ارتفاعات جزای نیرو های مرز پاکستان را بدهند. پاکستان که با داشتن هفت لک نیرو و سلاح اتومی بسیار به خود می بالد، با چنین بی پروایی به سوی افغانستان شلیک می کنند و یومیه خون مردم افغانستان را به زمین می ریزند. دولت افغانستان در صورتی این بار به صورت غیر مستقیم جزای نیرو های پاکستانی را کف دست شان نگذارد، مطمئناً که در آینده بیشتر دلاور شده و هر طور دلشان خواست همانگونه در افغانستان عمل خواهند کرد. در این منطقه دهها گروپ و داره های وجود دارند که این سالها به این شیوه زندگی کرده و برای «چپاو»  آمادۀ هر کاری می باشند وچنین گروپهایی بدون مداخلۀ دولت افغانستان و تحریک پاکستان می توانند، نیرو های مرزی پاکستانی را به آسانی سرجای شان بنشانند و این وقتیست که باید دست به چنین کارهای بزنند.

اشتراک با دوستان آيا می دانيد اشتراک گذاری در انترنت چيست؟!

نظر ها (0)

نوشتن نظر